Borsa

Yatırım Hesabı İle Borsada İşlem Yapmak

Yatırım Hesabı İle Borsada İşlem Yapmak

 

Ülkemizde her gün borsa ile ilgili olan rakamlar yatırımcılar tarafından sıklıkla takip edilmektedir. Ancak piyasaya girmek isteyen yatırımcılar nasıl işlem ya da yatırım yapılması gerektiği konusunda yeterince bilgi sahibi değildirler. Eskiden olan yatırım işlemlerinde direk olarak senet işlemleri yapılmaktadır. Artık internet üzerinden tamamen piyasayı takip edip uzman bir şekilde yatırımlarınızı güvenli ve kolay bir şekilde yatırımlarınızı yapabilirsiniz.

 

Yatırım Hesabının Oluşturulması ve Yatırımlara Başlanması

 

Yatırımlarınız için bir aracı kurum seçimi yaptıktan sonra vadesiz olarak bir yatırım hesap açmalısınız. Herhangi bir bankaya giderek vadesiz yatırım hesabını rahatlıkla açtırabilirsiniz. Banka tarafından verilen sözleşmeleri dikkatli bir şekilde imzalayıp onaylamanız gerekmektedir. Banka tarafından erilen sözleşmelere daha sonra bir sorun yaşamamak da adına titiz bir tutum sergileyerek yaklaşmanı da fayda bulunmaktadır.

 

Hesap açma işlemini tamamlayıp aktifleşme işlemini yaptıktan sonra paranızı hesabınıza yatırıp 1-2 gün içerisinde işlemlere başlayabilirsiniz. Yatırım işleminiz için hesap açımından sonraki diğer bir aşama olarak hangi yatırım aracı ile işlem yapacağınıza kara vermelisiniz. Bunun için yatırım araçlarını çok iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. Yatırım işlemi yaparken tek bir yatırım aracı ile işlem yapmak yerine bir müşteri portföy oluşturmalısınız.

Yatırım araçları seçimi yaparken trendleri takip etmeli, piyasa hareketlerini izlemeli ve gelecekteki durumlar ile ilgili bilgi sahibi olmalısınız. Gelecekte siz kazanç sağlayacağını düşündüğünüz yatırım araçlarını portföyünüze eklemeli ve tüm vade süreçlerini dikkatli bir şekilde izlemelisiniz. Borsa üzerinde alım satımlar ve teknikler hakkında bilgi sahibi olmalısınız ve nasıl bir yatırım yapmayı düşündüğünüzü net bir şekilde belirlemelisiniz. Yatırım yaparken piyasa üzerinde kısa vadeli ya da uzun vadeli bir yatırım işlem yapmak istediğinizi belirleyip ona göre statejilerinizi belirlemelisiniz.

 

Borsa Aracı Kurum Seçimi

 

Aracı kurum seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan ilki olarak verilecek komisyon ücretine bakmalısınız. Borsa üzerinden aracı olacak kuruma belirli bir komisyon verme durumunuz bulunmaktadır. Yatırımlarınız ya da işlem durumlarınızı sizin adınıza yapacak olan aracı kurum ne kadar güvenilir olursa risk durumunuzda o kadar az olur.

 

İlgili Mesajlar
Borsa

2001 Krizinin Borsalara Etkileri

Belli kuralları olan ve sermaye piyasası araçlarının alınıp satıldığı organize piyasalara…
Daha fazla oku...
Borsa

Borsalar Hafta Sonu Açık Mıdır?

Borsa İstanbul’un işlem zamanları, Türkiye borsasında sermayesini değerlendirmek isteyen…
Daha fazla oku...
Borsa

Stagflasyonun Borsalara Olan Direkt Etkisi

Stagflasyonun Borsalara Olan Direkt Etkisi Bir ekonomide hem yüksek enflasyonun hem de…
Daha fazla oku...
BÜLTEN
Bülteni Takip Edin

Üye Olmak İçin Mailinizi Giriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir