WordPress SEO

İnternet üzerinde var olmak, artık arama motorları üzerinde var olmak ve indekste olabildiğince yukarıda yer almakla eşdeğerdir. Arama motorlarının indekste öncelik verdiği siteleri, arama sonuçlarına göre belirlemek için kullandığı algoritma mevcuttur. Bu algoritma, zaman içerisinde milyonlar düzeyinde ki sitenin doğru bir şekilde indekslenebilmesi için geliştirilmiş ve oluşan her yeni soruna göre çözümler oluşturmuş işlevsel ve bir o kadar da profesyonel bir yapıya sahiptir. Tam bu noktada, bir sitenin arama motoru tarafından fark edilmesi ve alanında en üst sıralarda indekslenebilmesi için, bu algoritmaya göre optimize edilmesi zorunluluğunu ortaya çıkarır.

Birçok teknik ayrıntıyı içeren ve sürekli takiple birlikte güncellemeye dayalı kuralları bulunan SEO veya arama motoru optimizasyonu, bir sitenin kullanıcılara ulaşabilmesi açısından son derece önemlidir. WordPress hazır bir blog scripti olarak, optimizasyonu çok yüksek bir yapıda kullanıcıya sunulur. Bu avantajı nedeniyle de, dünya üzerinde var olan site altyapılarının üçte birinden fazlasına sahip olmasına neden olur. WordPress SEO konusunda en güçlü altyapıya sahip scriptlerden biridir.

WordPress SEO Eklenti Destekleri

Her ne kadar optimizasyon açısından yüksek verimliliğe sahip bir site olsa da, farklı alanlarda kullanılması, bu scriptte çeşitli ayarların yapılmasını da zorunlu kılar. Elbette her yeni yapılan ayarla, optimizasyon da bozulmalara ve yapılan düzenlemelere uygun olarak yeni optimizasyonların yapılmasına ihtiyaç duyar. Ancak bu konuda da WordPress büyük bir avantaja sahiptir. Kullanım yoğunluğuna paralel olarak, sürekli ve yoğun bir eklenti desteği de bulunan WordPress’ te, hemen her sorun ve talep için çözüm oluşturacak birden fazla eklenti bulabilmek mümkündür. WordPress SEO çalışmaları için sayısız eklentiye sahip bir kaynağa sahiptir.

WordPress Optimizasyonu İçin Öncelikli Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Optimizasyon için öncelikli olan konuları saymak gerekirse, permalink yapısının düzgünlüğü, sitenin internet üzerinde hangi adres yapısıyla görüneceği, Title olarak ifade edilen ana sayfa, sayfa ve konu başlıklarının optimizasyonu, meta açıklamaları ve resim optimizasyonları, kalıcı bağlantı ayarları öne çıkar.

Herhangi bir WordPress site kurulumunda, tüm bu ayarlarında yapılması ve istenen optimizasyonun gerçekleştirilmesi gerekir. Bu işlemleri manuel olarak yapabileceğiniz gibi, çeşitli eklentilerin kullanımıyla da daha basit bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Her soruna çözüm oluşturan geniş eklenti havuzu içerisinde, bir WordPress SEO site alt yapısı için vazgeçilmez olan eklentiler bulunur. Bunlar arasında All in SEO ve Yoast Seo eklentileri gibi optimizasyon konusunda çok yüksek verim sunan eklentileri öncelikli olarak sayabiliriz.

WordPress SEO, yani optimizasyon açısından güçlü olmasının yanı sıra, çok geniş bir eklenti kaynağına sahiptir. Ancak bunun yanında yoğun kullanımına paralel olarak, bu sistemle ilgili çok geniş bir külliyata da ulaşmanız mümkün olur. Yani karşılaşılabilecek her tür sorunla daha önce karşılaşılmış ve üretilen çözümlerde bir şekilde internet üzerinden paylaşılmıştır. Bu da bir webmaster için benzersiz bir kaynağa ulaşabilme avantajı oluşturur.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir