Wifi Şifre Kırma programı (%100 Çalışan Yöntem)

Wifi şifre kırma programları büyük bir öneme sahiptir. Bu programlar kişilerin internete ihtiyaç duyup telefonlarının çekmediği ya da internet paketlerinin bittiği zamanlarda çok büyük bir öneme sahiptir. İnternet paketinin ansızın bitmesi ya da telefonun çekmemesi, kişi için büyük bir kabus anlamına gelebilir. Çünkü gerek iş hayatının yönetildiği, gerekse de kişilerin tek eğlenceleri ve sosyal yaşamları halini aldığı günümüzde, internetsiz tek bir gün bile geçmemektedir. Önceleri birkaç saatliğine de olsa kapatılan internetler, günümüzde yatarken bile açık tutulmaktadır.

Wifi Şifresi Kırma Programları

Wifi kırma programları yalnızca başkalarının wifilerine erişmek için değil, kişilerin kendi internetlerinin durumunu kontrol edebilmeleri maksadıyla da büyük bir öneme sahiptir. Aynı wifi adresine çok sayıda kullanıcının aynı anda bağlanıyor olması, internetin hızının ciddi düzeyde azalmasına sebebiyet vermektedir. Uzun vadede ciddi sorunlar oluşturma potansiyeli taşıyan bu durum, özellikle kotalı internetlerde daha zor bir hal almaktadır. Bazı internetler sınırsız olsalar da, belirli bir kotanın üzerine çıkıldığında, internet hızında yavaşlama görülmektedir.

Dolayısıyla kişilerin ilgili programları mutlaka kullanıyor olmaları ve kendi internetlerini kontrol ediyor olmaları gerekir. Unutulmamalıdır ki bu programlar ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar, güçlü ve korunaklı bir wifi oluşturulduğunda, bu programlar işe yaramamaktadır. Her kullanıcının ilgili programları değerlendirmesinin bu anlamda büyük bir önemi vardır.

Kablosuz Ağ (Wifi) Nedir?

Kablosuz ağ, telefonların, bilgisayarların ve diğer iletişim için gerekli cihazların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlayan ve bunun için radyo dalgalarından destek alan ağ türü olarak nitelendirilir. Kablolu iletişime alternatif olarak geliştirilmiş olan bu sistem, haba üzerinden bilgi alışverişi yapmayı sağlayabilen esnek bir iletişim türüdür. Wireless Fidelity anlamına gelen wifi, internete erişimi olan bütün cihazların birbirleriyle bağlantı kurmalarını sağlamaktadır. Wifiler genellikle bilgisayarlar arasından kullanılmakta ve kısa mesafelerde internet sağlayan bir teknoloji olmaktadır.

 

Kablosuz ağ sayısı günümüzde ciddi bir artış göstermiştir. Hemen hemen her evde bulunan ve her evin vazgeçilmezi halini alan kablosuz ağlar, çeşitli hız seçenekleri ile kullanıcıların vazgeçilmezidir. Kullanıcılar en iyi deneyimi sağlamak amacıyla en gelişmiş hizmetleri tercih etmektedir. Altyapının da buna uygun hale getirilmesi için sürdürülen çeşitli çalışmalar ayrıca olmaktadır.

Bazen internetle çok fazla ilgilenen kişiler, altyapısı daha iyi olan yerlere sırf internetleri daha iyi bir hal alsın diye gidebilmektedir. Tüm bu önlemler alınırken, wifinin güçsüz olması dolayısıyla şifrenin kırılması ve kişilerin buna bağlı olarak internet sorunu yaşamaları, oldukça hasar verici olabilmektedir.

Kablosuz Ağa Nasıl Bağlanılır?

Kablosuz ağa bağlanmak oldukça kolaydır. Kişilerin bağlantı kurabilmesi için, öncelikle internet bağlantısına onay veren bir cihazları olmaları gerekir. Bu cihaz lap top, tablet, telefon ya da diğer cihazlar olabilir. Günümüzde yazıcılar dahi aynı wifi aracılığıyla çıktı alınmasına yardımcı olabilecek düzeye gelmiştir. Kişinin internete bağlanan bir cihaza sahip olmaları, bir de kablosuz ağa yakın bir yerde olmaları yeterlidir.

Çoğu cihaz kapsama alanında bulunduğu wifi adreslerini göstermektedir. Kişiler parola içermeyen adreslere direkt bağlanabilmektedir. Fakat şifresi olan ağlara ancak parolayı bilerek bağlanmak mümkündür. Bu şifreleme türlerinin en çok kullanılanları WPA ve WEP olmaktadır.

Her iki türün birbirinden farklı özellikleri ve güçleri bulunmaktadır. Kişiler eğer sorunsuz bir internet deneyimi yaşamak istiyorlar ve programlar aracılığıyla şifrelerinin bulunmasını istemiyorlarsa, şifre türlerinin özelliklerini bilmeli ve buna göre en uygun seçimi sağlamalıdır.

Kablosuz Ağlarda Şifreleme Türleri

Kablosuz ağlarda kullanılan şifreleme türleri arasında en çok tercih edilen ve en çok avantaj sağlayan türler: WEP ve WPA şeklindedir.

WEP

Wired Equivalent Privacy anlamına gelen WEP, kabloluya eşdeğer şifreleme türü anlamına gelmektedir. Günümüzde en çok tercih edilen şifreleme türlerinden bir tanesidir. IEEE 80211 WLAN standartları için geliştirilmiş olan WEP, amaç olarak kablolu ağlarınki kadar güvenli bir ortam yaratmayı hedeflemiştir. Ağ üzerinden iletilen bütün verileri şifreleyerek çalışan WEP, dinlenmeyi de engellemeyi amaçlamaktadır.

WEP’in Eksikleri

 • Şifre yönetimi çok zayıf olan bir sistemdir.
 • Akış şifrelemeleri için RC4 kullandığı bilinir.
 • Kombinasyonların yeterince şifrelenmediği bilinir.
 • İletilen paketlerin bütünlüğünü kontrol etmek amacıyla CRC32 kullanan bir sistemdir. CRC32’nin şifrelediği veriler WEP’in kimlik doğrulama sistemi tarafından onaylanması için kötü niyetli kişiler tarafından değiştirilebilmektedir. Bu durum WEP ağları içerisine izinsiz girişe neden olmaktadır. Bu durum wifi şifre kırma programları için oldukça avantaj sağlamakta ve şifrenin kolayca kırılmasına ortam hazırlamaktadır.

Bunun gibi eksiler WEP sisteminin kullanılmamasını, yerine WPA sisteminin aktif edilmesini sağlamıştır.

WPA

Wifi Protected Access olarak bilinen ve anlamı Wifi korumalı erişim olan WPA, Wifi Alliance tarafından geliştirilmiş bir şifreleme yöntemidir. 802.11 WLAN içerisinde bulunan bütün verileri şifrelemek üzere kullanılan bu sistemin başlangıç bit kullanma değeri 48’dir. WEP’in bu değerinin 24 olduğu bilinmektedir. Ayrıca gelen giden paketleri şifrelemek için, sürekli değişen geçici anahtarlar kullandığı bilinmektedir.

WPA’nın Eksileri

 • Sürekli paketler gönderilerek sistemin aksatılmasına neden olabilir. (Örnek paket: DDoS)
 • Ön paylaşım parolaları kullandığı bilinmektedir. Brute-Force açıklarına karşı savunmasız bir seçenektir.

Wifi Şifresi Nasıl Kırılır?

Wifi şifresi kırmak, wifi şifresinin şifreleme türüne göre değişiklik göstermektedir. Genellikle bağlanma esnasında hangi şifreleme türünün kullanıldığı, wifi yanında yazmaktadır. Kişilerin şifreleme türüne göre yolları takip etmeleri gerekir.

WEP Şifre Kırma

WEP şifreleme türünü kullanan wifilerin, bu türün neden olduğu güvenlik açıklarını lehimize kullanarak wifi şifresini kırmak mümkündür. Bu türün kendine has iki tür zaafiyeti olduğu bilinmektedir:

 • Aktif şifre kırma: Bu tür yöntemde hedef edilen sisteme/kablosuz ağa anlık olarak saldırı gerçekleştirilmektedir. Ağ üzerindeki trafiğin boyutu arttırılmakta ve gözle görülür bir şekilde fark edilmesi sağlanır. Pasif yöntemden çok daha etkilidir.
 • Pasif Şifre Kırma: Hedef sistem üzerinde hiçbir etki hissettirmeden, offline ortamlar aracılığıyla şifre kırma sistemini kapsamaktadır.

WPA Şifre Kırma

WPA, diğer şifre türlerine kıyasla çok daha güvenlidir. Ön tanımlı 256’lık anahtarlar veya parolalar kullanan bir sistemdir. Bu tarz kısa parolalar Brute force saldırılarına savunmasızdır. Bunun yanı sıra sözlük saldırılarına karşı da savunmasız oldukları bilinir.

WPS Şifre Kırma

WPS en yüksek güvenlikli kablosuz ağ şifreleme türü olarak bilinmektedir. Mantığı router ile cihazları direkt olarak birbirine bağlamak olmaktadır. Modemin kendine ait 8 haneli bir pini vardır ve bu pin bir cihaza girilirse, cihaz sisteme eklenir.

Eğer 3 kez yanlış girilirse, WPS yöntemi 60 saniye boyunca kapatır. En güvenli yöntemdir ancak kişiler yeni bir modem aldıklarında, WPS özelliğini açtırmak zorundadır. WPS varsa zaten pini ayarlıdır ve pin değiştirilmediği takdirde, kötü niyetli kişiler hazır pinleri tek tek deneyerek ağınıza sızmaya çalışır.

 

Günümüzde çalışan wifi şifre kırma programlarının neredeyse tamamı, WPS yöntemini dahi halt etmektedir. Dumpper, Androdumpper ve Wifi Warden tarzı uygulamalar temelde bu yöntemi kullanarak, pini kırmakta ve ağa ulaşmaktadır.

Wifi Şifre Kırma Programları

Dumpper:

Bilgisayar kullanarak çalışan bu sistem, modemin WPS açıklarından yararlanarak, şifreyi kırmaya yardımcı olmatadır.

 • Dumpper programı indirilerek işleme başlanır.
 • Kurulum gerçekleştirildikten sonra, WPS kısmına gelinerek otomatik ağlar aranmaktadır.
 • Şifre kırma yönteminin kullanılacağı ağ seçilerek işlem başlatılır.
 • Kırılacak wifi ağı seçilir ve eğer açık varsa taranır ve kırma işlemi gerçekleştirilir.

Wifi Warden:

Telefonlarda dahi WPS açıklarının kullanılmasıyla tercih edilebilecek ve işe yarayacak bir yöntemdir. Eski sürümü Google Play’de olsa dahi, bir süredir politikaların ihlal ettiği anlaşılarak kaldırılmış bir programdır.

 • Wifi Warden uygulaması indirilir ve otomatik açılan liste üzerinden açığı taranmak istenen modemin MAC adresi kopyalanır.
 • Modemin MAC adresine ait varsayılan WPS pinleri bulunarak, pinlerin listesi uygulamaya aktarılır ve sürekli denenerek, pin tutana kadar deneme devam eder.
 • Açık bulunduğunda uygulama otomatik olarak cihazın wifi ağına bağlanmasına yardımcı olur.

Aircrack

Aircrack çoğunlukla Kali Linux’te kullanılan bir ağ trafiği izleyicisi ve aynı zamanda bir WEP şifre kırıcısıdır. Aircrack-NG kullanılarak WEP türlerinin paketleri yeterli sayıda toplanmakta ve wifi şifre kırma işlemi gerçekleştirilmektedir.

 

Bu yöntemlerin tamamını engellemek ve wifinizi daha korumalı bir hale getirmek elbette mümkündür. Kişilerin bu yöntemleri öğrenmek amaçlı yazıya ulaşmak için, bu linke tıklamaları yeterlidir. Eğer gerekli önlemler alınmazsa, kötü niyetli kişiler de ağınıza sızabilecektir. Özellikle büyük şehirlerde, çok sayıda komşu ile yaşayan kişilerin, mutlaka bu önlemleri almaları gerekecektir.

 

İlginizi Çekebilir: https://www.kisiselblog.net/instagram-hesap-kurtarma/

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.