Teknoloji

Whatsapp’da silinen bir mesajı okumanın yöntemi

Dijital dünyanın en fazla tercih edilen haberleşme araçlarından/yazılımlarından birisi haline gelen WhatsApp kullanıcılarına sunduğu yeni özellikler ile daha fonksiyonel bir kullanım sağlıyor. İletişimin en pratik ve en eğlenceli formu olarak gösterilen WhatsApp uygulaması, kişisel haberleşmenin yanı sıra kurumsal alanda bile iletişimin merkezinde kendisine yer buluyor. Bu durumda günümüz mobil teknoloji dünyasından en fazla kullanılan mobil uygulama olmasına neden oluyor. Günümüzün en fazla kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ ın yaptığı güncellemeler, önemli avantajlar sağlıyor. Özellikle de şimdi de kullanıcılara sunduğu gönderilen mesajı silmek mümkün oluyor. Yani artık WhatsApp üzerinden gönderilen mesajları, karşı taraf görmeden önce silebilirsiniz. Bu şekilde atılan mesajdan pişman olma durumlarının tamamı ile sona erdiriliyor. Ancak size gönderilmiş ve bu özellikle silinmiş olan bir mesaj ise önemli bir merak uyandırabiliyor. İşte noktada ortaya çıkan yeni bir duruma göre WhatsApp’ ın bu yeni özelliğinde önemli bir açığı bulunuyor. Kullanıcılar WhatsApp silinen mesajı okuma yöntemi keşfedildi.

Aslında günümüzde çok popüler hale gelen Whatsapp silinen mesajı okuma yöntemi gibi bir gelişmenin söz konusu olmasının temel nedeni  Android işletim sistemindeki açıktan kaynaklanıyor. Android üzerindeki bu açığı tespit eden ise Android Jefe takma isimli İspanyol blog yazarıdır. Jefe, Android cihazlara gelen tüm mesajların bildirim geçmişi kısmında kayıt altına alındığını keşfetti. Özellikle de mesajın silinmiş olması bile buradaki verilerde herhangi bir etki oluşturmuyor. Bu yüzden de bu kısımda yer alan verilerek bakarak, WhatsApp silinen mesajı okumak mümkün oluyor.

Silinen WhatsApp Mesajları Nasıl Okunur?

Android cihazların bildirim geçmişine ulaşabilmek ve buradan silinen Whatsapp mesajını okumak için kullanıcıların, Google Play Store uygulamasına giriş yaparak, buradaki ‘Notification History’ isimli yeni uygulamayı indirmeleri gerekliliği bulunuyor. Bu şekilde indirilen uygulama hemen bildirim geçmişi için tarama gerçekleştiriyor. Eğer silinmiş olan bir kayıt tespit eder ise uygulama tarafından bu mesaj kullanıcılara gösteriliyor. Bu şekilde Whatsapp üzerinde size gönderilmiş olan tüm mesajları görüntüleyebilmek mümkün oluyor.

Bazı Android kullanıcıları tarafından WhatsApp silinen mesajı okumak için kullanılabilecek ikinci bir alternatif yöntem olduğu belirtiliyor. Buna göre kullanıcıların, karşı taraftan gelen Whatsapp mesajının silinmesinin ardından Whatsapp uygulamasının (yedekleme yapılmış olması gerekiyor) cihazdan tamamen kaldırılması gerekiyor. Daha sonra ise Google Play Store uygulöaması üzerinden Whatsapp uygulamasının tekrar cihaza indirilmesi gerekiyor. Bu indirme işleminin ardından yedeklenmiş olan veriler yeniden hesaba aktarılır. Bu şekilde karşı tarafın göndermiş olduğu mesaj, konuşma geçmişinden silinmesi durumunda dahi akıllı cihaz depolaması altında kayıt altına alınır. Bu şekilde de silinmiş olan mesajı etkin bir şekilde görebilme imkanına sahip olunabiliyor. Her iki yöntemde kullanıcılar tarafından güvenli olarak incelenebilir.

İlgili Mesajlar
Teknoloji

Eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları arttı

Corona Virüs tüm dünyayı etkisi altına almışken okulların da aktif olması gereken sürecin…
Daha fazla oku...
Teknoloji

Teknolojiyle Haşır Neşir Olan Ürünler

Teknoloji, gün geçtikçe ilerliyor ve neredeyse insan hayatı için vazgeçilmez bir etken olmaya…
Daha fazla oku...
Teknoloji

Telefonların Teknolojik Açıdan Pahalı Olması

Telefon Alışkanlığı Telefonlar günlük olarak elimizden düşürmediğimiz bir…
Daha fazla oku...
BÜLTEN
Bülteni Takip Edin

Üye Olmak İçin Mailinizi Giriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir