Uykusuzluk ile Nasıl Baş Edilir?

Uykusuzlukla nasıl baş edilir? Uykusuzluk durumları oldukça yaygın bir şekilde karşımıza çıkan bir problem olmaktadır. Bu durumun uzun süre boyunca devam etmesi kişinin günlük hayatının akışını olumsuz derecede etkilediği bilinmektedir. Kişilerin günlük yaşam kaliteleri bu durum sonrasında olumsuz derecede etkileneceğinden hem fiziksel hem de psikolojik anlamda çeşitli semptomlar ile karşılaşılabilir.

Böyle bir durumun meydana gelmesi hususunda kişilerin duygu durumlarında da bozulmalar meydana gelebilmektedir. Kişilerin etrafındaki olay, kişi ya da durumlara karşı daha fazla agresif ve sinirli olma eğilimleri oluşabilirken daha uzun süreli bu durumun meydana geldiği kişilerde çeşitli ve ciddi psikolojik bozukluklar meydana gelebilmektedir.

Uykusuzluk durumları bazı yöntemler ile önlenebilir ya da çeşitli şekillerde normal düzeye dönebildiği bilinmektedir. Belirli bir düzeye kadar önlenebilir olduğu durumlar için çeşitli şekillerde yapılabilecek durumların olduğundan bahsetmek gerekmektedir.

Uzun süreli devam etmekte olan ve uyumakta zorluk yaşama ya da sürekli uyuma isteği gibi problemler yaşamakta olan kişiler bu durum sonrasında ilgili psikolog ya da psikiyatristlerden destek almaları gerekmektedir.

Uykusuzluk İle Baş Etmenin 5 Yöntemi

Uykusuzluk ile baş etme konusunda birbirinden farklı yöntemlerin olduğu bilinmektedir. Kimi durumlarda bir yöntem ile bu durumun üstesinden gelinebildiği gibi kimi durumlarda ise birden fazla yöntem bir arada kullanılarak bu durumun üstesinden gelinebilir. Uyku durumlarında yaşanan bozulmalar genellikle kişinin günlük hayatlarında meydana gelen bozulmalar neticesinde karşımıza çıkabilmektedir.

Örneğin oldukça yoğun ve stresli iş ortamlarında çalışan kişi ya da kişilerin yaşam kaliteleri bu yönde bozulmalar meydana gelebilmektedir. Bir diğer yandan yeme düzeni konusunda meydana gelen bozukluklar ve çeşitli dondurulmuş ve yağlı gıdaların oldukça yaygın bir biçimde tüketilmesi durumlarında da çeşitli sorunlar meydana gelebilmektedir. Bununla mücadele kapsamında yaygın olan kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanmaktadır:

Bitki Çayları

Bitki çayları özellikler bazı çaylar konusunda içlerinde neredeyse sakinleştirici etkilerinin olduğunu söyleyebiliriz. Melisa çayı ve papatya çayı özellikle uyku problemi yaşamakta olan kişilerce tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Ancak uzun süreli olarak tüketimleri konusunda belirli aralıklarla içmeniz daha doğru olacaktır. Bir diğer yandan bu çayları kullanmadan önce herhangi bir alerjik öykünüzün olup olmadığını da bilmeniz gerekmektedir.

Egzersiz

Egzersiz yapmak özellikle uyku problemleri yaşayan kişilere en çok önerilen yöntemler arasında yer almaktadır. Vücudun günlük olarak belirli yoğunluğun altında olması sonrasında çeşitli kasların hareketsizliği dolayısıyla vücudunuzda ağrılar meydana gelebilir.

Bu ağrılar uyku konusunda zorlanmalara ve kalitesiz bir biçimde uykuya dalmaya itebilir.

Kişiler sabahları yataktan çıktıklarında oldukça ağrılı bir biçimde uyanabilirler. Bu gibi durumlarla başa çıkmak için düzenli bir biçimde yapılan egzersiz sonrasında vücudunuz daha rahat bir biçimde dinlenme döngüsüne girecektir.

Meditasyon

Günlük yaşamda kişilerin içlerinde bulundukları iş stresi, yaşam şartları stresi ve diğer durumların var olması neticesinde çeşitli yoğunluklar sonrasında kişilerin uykuya dalma konusunda güçlükler çektikleri bilinmektedir. Bu durumların varlığı kişilerin hayat kalitelerini oldukça ileri düzeyde etkilemekte olan durumlarla mücadele kapsamında meditasyon uygulamaları oldukça olumlu anlamda etkilemektedir. Meditasyon ile birlikte kişilerin kendi kendilerini içlerinde bulundukları olumsuz düşüncelerle baş edilebilmektedir.

Yeme Düzeni

Yeme düzeni kişilerin yaşam kalitelerini ve uyku durumlarında meydana gelen olumlu ya da olumsuz durumların birinci dereceden etkilediği bilinen bir gerçektir. Yeme düzeninin olmaması ya da oldukça karışık bir biçimde yemek yeme son zamanlarda oldukça karşılaşılan bir durum olarak hayatımıza yansımaktadır. Böyle bir durumun varlığı özellikle akşam uyku öncesinde belirli bir saate kadar tüketilen yiyecekler mide rahatsızlığına sebep olacağında ilk olarak meydana gelen bozukluklara iletilmektedir.

Bir diğer yandan çok fazla hazır ve dondurulmuş gıdaların tüketimi sonrasında kişilerde mide rahatsızlıkları oldukça artacağından kişilerde uyku bozuklukları meydana gelebilmektedir.

Psikolojik Destek

Uykusuzluk konusunda çeşitli durumlar neticesinde kişiler tek başlarına mücadele edebilmeye çalışmaktadır. Bahsedilen yöntemler kullanıldığında bu konu ile mücadele edilebildiği gözlemlenmektedir. Ancak bazı durumlarda uykusuzluğun uzun süre devam etmesi ve kişinin normal seyrinde devam etmekte olan hayat akışını zedeleyici durumların meydana gelmesi sonrasında profesyonel anlamda destek alması gerekmektedir.

Psikologlar ve psikiyatristler tarafından verilmekte olan bu psikolojik destek çerçevesinde bu yaşanılan bozukluk ile mücadele çerçevesinde seanslar gerçekleştirilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: https://www.kisiselblog.net/insan-neyle-yasar/

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir