TikTok Neden Bu Kadar Popüler?

Son yıllarda ortaya çıkan ve çıkmaya devam eden sosyal medya platformları insanları bir girdap gibi içine çekmektedir. Facebook’un öncülüğünde başlamış olan bu platform Twitter ve İnstagram gibi diğer eğlence kanalları da dahil olurken, son zamanların en gözde platformlarından olan TikTok uygulaması yerini almış bulunmaktadır. Sadece gençlerin kullandığı düşünülen uygulamayı aslında her yaş grubundan insanlar kullanabilmektedir.

Aynı zamanda işletmeler için tiktok dijital platformlarda reklam veren profesyonel kuruluşlar için TikTok yeni bir pazar alanı olarak karşımıza çıkmaktadır. İçeriklerinin aslında kısa videolara bağlı olduğu bilinen TikTok uygulaması videolara eklenen özel efektler ve müziklerle beraber daha eğlenceli bir hal almaktadır. Bu platformda genellikle 15 saniye olarak tutulan videolar müzik ve ses efektleri montajlanarak işlenebilme özelliğine sahiptir. Herkesin paylaşım yapabileceği bu videolar, instagram gibi sadece özele değil küresel anlamda herkesin ulaşabileceği şekilde tasarlanmış bir algoritmaya sahiptir.

İlginizi Çekebilir: İnstagram marka tanıtımı nasıl yapılır

Neden TikTok Bu Kadar Popüler?

Ücretsiz bir uygulama olan TikTok, içerisinde bir sürü video üreticileri bünyesinde barındırır. TikTok uygulamasının içerisinde yer alan kısa videolar birbirinden farklı bir sürü şarkı ve montajlarla birlikte birleştirilerek içeriğinde oldukça izleme zevki veren yeni ürünler ortaya koymaktadır. Aynı zamanda, popüler şarkı veya bir film repliği gibi ortaya çıkan dublajları video üretmek isteyen kişilerin farklı şekilde kullanmak için arka planı ve içeriği değiştirmesiyle birbirinden farklı video kombinasyonları meydana gelir ve bu durum yeni meydan okumaları beraberinde getirir.

Özellikle mizaç ve espri yapabilme yeteneklerine sahip olan insanlar bu yetenekleri doğrultusunda hazırladıkları videoların izlenme sayısının ve takipçi sayısının artmasıyla birlikte TikTok üzerinde kazanç sağlayabilirler.

 

TikTok’un Bağımlılık Yapmasındaki 3 Neden

TikTok uygulamasının içerisindeki videoların eğlenceli olmasından kaynaklanan bir çekim olduğu söylenebilir. İnsanları sıkıcı hayatlarından bir nebze olsun uzaklaştırabilen bu platformun bağımlılık yapmasının sebepleri şunlardır:

  1. TikTok Uygulamasında Kullanılan Algoritma Yapısı

Bu uygulamanın algoritmasında en çok etkileşim sağlayan içerikleri en üste çıkarmaktadır. Takipçi sayılarının yüksek olmasının yerine videoların hangilerinin gösterimleri, paylaşımları beğenileri ve yorumları fazla ise bu videolar tred olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca uygulamada yer alan ‘’Sizin İçin’’ kısmında sizlerin ilgi alanlarınıza göre takip etmiş olduğunuz kişi veya kişilerce hazırlanmış olan videoları akışta göstermektedir.

  1. Tercih Edilen İçerikleri Öne Çıkarma

TikTok uygulamasında akışta izlediğiniz videoların içerikleri konusunda benzer olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun sebebi içeriğin akışını belirlemekte olan algoritmanın sunduğu bir özellik olmasıdır. Ancak o anda bir video izlediniz ve beğenmediniz ancak algoritmaya bağlı olarak sürekli o içeriğe göre videolar geliyorsa bu hususta yapmanız gereken bu tarz içerikleri görmek istemiyorum seçeneğine basıp akışınızda bu tarz videolarla karşılaşmazsınız.

  1. TikTok Trendleri

TikTok uygulamasında zaman zaman ortaya çıkan dans meydan okumaları gibi yapılan küresel çaptaki hareketler de uygulamanın bağımlılık yapmasını artırmıştır.

İlginizi Çekebilir: Yeni başlayanlar için instagram

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir