Sağlık

Spor Yaparken Sağlıklı Beslenmenin Önemi

Söz konusu kilo verme ve sağlık olduğunda, hemen herkes olaya matematiksel yaklaşım göstererek kalori hesaplama ve yemek miktarlarında azaltmaya gitmektedir. Kısa vadede etkili sonuçlar verse de tek tip beslenmeden uzak durmak en doğru yaklaşımdır. Aç kalarak değil doğru besinleri yiyerek de fazla yağlardan kurtulabiliriz.

 

Beslenme ve Kas Sağlığı

 

 Spor işi ile uğraşanların performanslarını artırabilmek için enerji veren besin öğelerini yeterli almaları, dengeli beslenme konusuna önem vermeleri gerekmektedir. Vücudun ihtiyacı olan besin öğeleri; karbonhidratlar, yağlar, proteinler, vitaminler, mineraller ve sudur.

 

Egzersiz yapanlar boşalan kas glikojen depolarını doldurmak için kompleks karbonhidrattan zengin besinleri tüketmelidirler. Yeterli miktarda protein tüketmek de kas kitlesini artırmada faydalı olacaktır. Yağlı besinler vücudumuz için zararlı olduğundan uzak durmak gereklidir. Yeterli ve dengeli bir şekilde beslenildiği takdirde ek olarak vitamini mineral, besin takviyeleri almaya ihtiyaç yoktur.

 

Eski dönemlerde ilkel insanların besinlere ulaşması günümüzdeki kadar kolay olmaması sebebiyle besinlere ulaşıldığında ihtiyaçlarından fazlasını tüketerek depolamayı tercih etmişlerdir. Kıtlık olursa eğer, o depodaki enerji işini görebilir düşüncesindeydiler. Günümüzdeki teknolojik gelişmeler sayesinde insanlar daha az miktarda enerji harcamaya başladılar.

Dengeli Beslenme ve Egzersiz

 

Vücudumuz enerjinin fazlasını yağ olarak depolamaktadır. Harcadığımızdan fazla enerji alınmaması öncelikli hedefimiz olmalıdır. Şayet, harcadığımızdan daha fazla tüketirsek zaman içerisinde kronik hastalıklara sebep olabilir. Geleneksel tüketim alışkanlıklarımızı koruyarak, hamburger, pizza, kızartma gibi gıdalardan uzak durmalıyız.

 

Vücut ağırlığımızı ancak dengeli beslenerek ve fiziksel aktivitede bulunarak ideal düzeyde tutmayı başarabiliriz. Fiziksel aktivite enerji harcamayı artırmada en etkili yoldur ve insanın kendini iyi hissetmesini sağlar. Hareketsiz bir yaşam sürdüren insanlara egzersiz yap demek en akılcı yaklaşım olacaktır. Beslenmenin kalitesi, tüketilen miktar ve yemek zamanı da egzersiz performansını etkilemektedir.

 

Vücudumuza aldığımız besinler organlarımızın fonksiyonlarının korunması için gerekli olan enerjinin sağlanmasında önemli rol oynamaktadır. Karbonhidratlar ihtiyacımız olan enerjiyi sağlayacaktır. Enerji proteinlerden de sağlanabilir. Ayrıca tüm organların çalışabilmesi için vitamin ve minerallere de ihtiyaç vardır.

 

Beslenmede daha az yağ içerikli ürünler tercih etmeli ve porsiyonlarımız da daha küçük olmalıdır. Sadece performans artırmak amacıyla doğru gıdaları tüketmek değil, hayatımızın her günü doğru besin tercihlerinde bulunmak temel prensibimiz olmalıdır.

İlgili Mesajlar
Sağlık

Havada Bulunan Virüsler Ve Bulaşan Hastalıklar

Genellikle insanlar birtakım nedenlerle kimi hastalıklara yakalanıyorlar. Bu hastalıklar…
Daha fazla oku...
Sağlık

  Uskumru Balığının Besin Değeri Ve Sağlık Açısından Faydaları

Her besinin kendisine özel vitaminleri olduğu sağlığımız içinde önem taşıdığı hepimiz…
Daha fazla oku...
Sağlık

Meditasyonun Kişiye Sağlamış Olduğu Faydalar Nelerdir?

Meditasyon özellikle son yıllarda tüm dünyaya yayılmış bir dinlenme, stres azaltma ve…
Daha fazla oku...
BÜLTEN
Bülteni Takip Edin

Üye Olmak İçin Mailinizi Giriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir