Pazarlama E TicaretWebmaster

Sosyal Medya İşi Yapan Firmalar

Yeni Bir İş Modeli Olarak Sosyal Medya

 

Süregelen çağ ile beraber ticaret şekilleri de değişmeye ve çağa ayak uydurmaya başladı. Birçok firma da ticaret hayatlarına devam edebilmek adına işlerini internet ve sosyal medya üzerinden yürütmeye başladı. Bu yeni iş modeli, beraberinde “sosyal medya uzmanlığı” gibi yenikollarının da var olmasını sağladı.

 

Kimi firmalar işlerinin ve gelirlerinin tamamını sosyal medya üzerinden elde etmeyi tercih ederken, kimileri ise geleneksel ticaret anlayışlarını sosyal medya ile harmanlamış durumda. Bu firmaların işlerini sosyal medya üzerinden idame ettirmelerinin ya da bu kanallardan da destek almalarının farklı sebepleri bulunmaktadır.

 

Firmalar Neden Sosyal Medyayı Tercih Ediyor?

 

Dijital bir iş ortamı edinmek diğer yollardan çok daha ucuzdur ve bu nedenle firmalar tarafından sıkça tercih edilir. Ayrıca sosyal medya bu firmaları potansiyel kullanıcıları, müşterileri tarafından daha ulaşılabilir kılar. Sosyal medya üzerinden verilen reklamların maliyetleri diğer reklam kanallarına göre çok daha düşüktür. Reklam maliyetlerini düşük tutmak ve karlarını artırmak isteyen firmalar için sosyal medya reklamları önemli bir kulvardır. Ayrıca firmalar sosyal medya aracılığıyla ürünlerini ve hizmetlerini sunmak adına belirledikleri hedef kitleyi direkt olarak bulur ve bu kişilerin dikkatini çekerek işlerini daha hızlı ilerletirler.

Örneğin; bir firma 18-40 yaş arası kadın kullanıcılara hitap eden bir ürün ya da bir hizmeti pazarlamak istiyor ve bu iş için sosyal medyayı kullanıyor. Bu işin muhattabı olan sosyal medya platformları ve uzmanları, firmanın reklamını direkt olarak bu kriterlere uyan insanlara yapıyor. Böylelikle firmalar sonuç alamayacaklarını bildikleri müşteriler için reklam parası vermekten kurtuluyor ve minimum reklam gideriyle maksimum satış yapmış oluyorlar.

 

Tek Kar Elde Eden Firmalar Değil

 

Tabi bu ticaretten karlı çıkan tek taraf sosyal medyayla iş yapan firmalar olmuyor. Bu firmalar ile potansiyel müşteriler arasında bir köprü görevi gören sosyal medya platformları ve sosyal medya uzmanları da buradan önemli bir gelir elde ediyor. Aynı zamanda potansiyel müşterilerin, kendilerine hitap eden ürünlere ve hizmetlere erişimi de hızlı ve kolay bir hal alıyor.

İlgili Mesajlar
SeoWebmaster

Semrush Nedir? Hangi Raporlar Alınabilir?

Pazarlama amaçlı veya tamamen kişisel bir blog olsun, herhangi bir konuda bir internet siteniz…
Daha fazla oku...
Pazarlama E Ticaret

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir Kimlere Denir?

Dijital teknolojinin hayatımızı şekillendirdiği teknoloji çağında dijital platformda çok…
Daha fazla oku...
Webmaster

Alexa rank nedir? Ne işe yarar?

Alexa kısa bir tanımlamayla, dünya genelinde siteler hakkında istatistik verileri toplayarak bu…
Daha fazla oku...
BÜLTEN
Bülteni Takip Edin

Üye Olmak İçin Mailinizi Giriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir