Sosyal Medya için En Etkili içerik Yöntemleri

İçerik pazarlama çalışmalarının en önemli basamaklarından birisi de sosyal medyadır. Doğru bir içerik pazarlama için farklı platformlarda birbirleri ile uyumlu sosyal medya içerikleri oluşturulmalıdır. Günümüzün en fazla kullanılan sosyal medya platformlarını, içerik pazarlamanızda kullanarak, mevcut ve potansiyel müşterileriniz ile daha yakın bir iletişim/etkileşim kurabilirsiniz. Facebook, Twitter, Linkedin, İnstagram gibi günümüzde dünyada çok yaygın şekilde kullanılan sosyal medya platformları bulunuyor. Bu sosyal medya platformlarının her biri, hedef kitleye ulaşabilmenizde en önemli kanalları oluşturmaktadır. Ancak doğru ve bilinçli bir sosyal medya içerik yönetimi oluşturulması, yüksek etkileşimin yakalanabilmesi açısından çok önemlidir. Bu yüzden doğru bir strateji yakalamanıza yardımcı olacak sosyal medya için en etkili içerik yöntemlerini kullanmalısınız.

Sosyal medyada başarılı bir içerik pazarlama çalışması için; her zaman doğru içeriği, doğru zamanda, doğru hedef kitleye ve doğru kanallar aracılığı ile ulaştırmanız en önemli kuraldır. Bu şekilde çok daha yüksek bir etkileşim grafiğini oluşturarak, genel içerik pazarlama stratejinize önemli katkı sağlayabilirsiniz. Dikkat çekici başlık ve görseller, ilgi çekici giriş cümlesi ve samimi bir dil kullanımı ile oldukça güçlü bir etkileşimi oluşturabilirsiniz. İçerikteki görsel kullanımının her sosyal medyanın paylaşım alanındaki kriterlere göre uygun olmasına dikkat edin. Örneğin ideal görsel boyutları Facebook için ‘1200*627’, Twitter için ‘880*440’ şeklindedir. Bu boyutlara uygun özgün, kaliteli ve ilgi çekici görseller etkileşim oranınızı arttıracaktır.

Her Sosyal Medya İçin Farklı Strateji Oluşturun

Günümüzde yaygın olarak kullanılan tüm sosyal medya platformlarının farklı özellikleri bulunmaktadır. Paylaşım tipinden, kullanıcıya ulaşma yapısına kadar ciddi değişkenler bulunur. Bu yüzden sosyal medyada etkili bir içerik yönetimi sağlamak için stratejilerinizi her sosyal medyaya özel olacak şekilde oluşturmalısınız. Yani içerik pazarlama çalışmanıza sosyal medyayı da katarken, Facebok, Twitter, Linkedin ve İnstagram gibi farklı paylaşım kriter ve yapısına göre çalışmalarınızı yönlendirin.

Facebook İçerik Yönetimi; Günümüzün en fazla aktif kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformu olan Facebook’ u dijital pazarlama stratejinize dahil edebilmek için şartlarına uygun hareket etmelisiniz. Örneğin Facebook daha gündelik hayattan bir yapıya sahiptir. Bu yüzden teknik ve ağır kavramlar yerine daha gündelik yaşamdan bir dil kullanmanız gerekir. Ayrıca paylaşımlarda 80 ile 120 karakter aralığı sınırlamasında hareket etmelisiniz. Yapılan araştırmalara göre bu karakter uzunlukları etkileşimin en fazla olduğu uzunluklardır. Ayrıca yazı linkinin paylaşılabilmesi içinde ideal bir uzunluğa sahiptir.

Twitter İçerik Yönetimi; Hem Twitter istatistik verilerine göre daha fazla etkileşim alması hem de etiketli alıntı için daha pratik bir kullanım sağlaması nedeniyle kısa tweetler kullanılmalıdır. Ayrıca alıntı, marka, ürün vb. profil ve etiketleri paylaşımlarınızda kullanmaya özen gösterin. Bu şekilde hem kullanıcıyla hem de etkileşimde bulunan alanlarla daha etkin biçimde iletişime geçebilirsiniz. Hashtag kullanımını her bir kelime için gerçekleştirmemelisiniz. İstatistiki verilere göre 1 veya 2 Hashtag’ li paylaşımlar daha fazla etkileşim topluyor. Ayrıca Hashtagleri mutlaka yazı ortasında kullanın.

Linkedin İçerik Yönetimi; Sık ve yoğun içerik paylaşımının negatif etki oluşturduğu en önemli platformlardan birisidir. Gün içerisinde birden fazla paylaşımla etkileşimi arttırmaya çalışmak yerine tek bir tane kaliteli ve ilgi çekici bir paylaşımla kullanıcının yakalanmaya çalışılması gerekir. Ayrıca içerik/konu link yönlendirmelerin, link kısaltma servislerini kullanarak, kısaltıp kullanmanız daha fazla etkileşim sağlayacaktır. Diğer sosyal medya platformlarına oranla Linkedin eğitici içerik yapısında daha fazla etkileşim yüzdesine sahiptir. Kurumsallığın ve profesyonelliğin oluşturulacak izlenimle büyük etkisi olduğu bir platformdur.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir