Seo Nasıl Yapılır

Seo Nasıl Yapılır ilk Olarak Dikkat Edilmesi Gereken Temel Konular Nelerdir?

 

SEO, arama motoru optimizasyonu olarak da bilinen ve son yıllarda web sitesi sahiplerini yakından ilgilendiren bir kavramdır. SEO sayesinde web sitenizi arama motorlarına uygun bir hale getirirsiniz ve sitenizi daha yukarılarda göstermeye çalışırsınız. Bu durumda web siteleriniz, ilgili anahtar kelimelerde en üst sıralarda yer almaktadır. Fakat SEO çalışmaları orta ve uzun vadeli işlemlerdir ve birkaç gün içerisinde hemen sonuç vermesi beklenemez. Kısaca SEO işlemleri biraz zaman alan geliştirmeler olarak da özetlenebilir ve bu işlemi yapan kişilere de SEO denmektedir. Aynı zamanda SEO danışmanları da sitelerinizin SEO çalışmaları konusunda sizlere yardımcı olan kişilerdir. Bu kişiler alanında eğitim ve sertifikalar alarak sizlere hizmet vermektedir ve sitelerinizin daha fazla kelimede daha üst sıralarda yer almasını taahhüt etmektedir.

Google’da birinci sıra benim olsun diyorsanız bu durumda iki seçeneğiniz vardır. Ya gerekli SEO çalışmalarını yaptırmanız gerekir ya da reklam vermeniz… Google Ads bu konuda sizlere kaliteli çözümler ve ilk defa kullanımlarda 100 liralık bir kredi sunmaktadır. Bir nevi deneme kredisi de denebilir. İki seçenekten ilki uzun zaman sürse de kalıcı bir işlemdir. Yani kaliteli bir SEO çalışması sonucunda siteniz güncelliği de dikkate alınırsa kolay kolay düşmez.

Reklam hizmeti ise kalıcı değildir fakat etkisi SEO çalışmalarından daha fazladır. Zira ödeme yaparak kısa bir sürede belirli kelimelerde en başta yer alırsınız. Biri ev satın almak diğeri ev kiralamak gibidir. Yani uzun vadede aynı parayı öder gibi olursunuz ancak uzun vadede aynı sonuca ulaşamazsınız. Zira reklamlar çekildiği zaman etkileri biter ancak SEO çalışması her zaman etkilidir. Gelin şimdi SEO Nedir nasıl yapılır ona göz atalım.

SEO Nasıl Yapılır?

Eğer web sitenize SEO çalışması yaptırmak istiyorsanız mutlaka alanında uzman kişilere bu işi vermeniz gerekir. Kendi başınıza deneyeceğiniz şeyler eğer acemiyseniz sitenize zarar verebilir. Özellikle de yedek almadan site üzerinde yapacağınız değişiklikler sitenizin veri kaybı yaşamasına neden olabilir. Yani SEO çalışması yapmak istiyorsanız en azından temel bilgilere ve temel kavramlara hakim olmanız gerekir. WordPress kullanıyorsanız All In SEO veya Yoast SEO eklentileri sizler için otomatik ve temel düzeyde SEO ayarları yaparlar. Bu eklentiler hem ücretsizdir hem de temel düzeydeki ihtiyacınızı karşılarlar. Ek olarak Google Search Console ve Google Analytics uygulamalarına kayıt yapmak da sitenizin index hızını artırır ve Google gözünde fark edilmesini sağlar.

Google’a özgü SEO çalışması yapmak, sadece Google üzerindeki etkinizi artırır. Zira her arama motoru kendine has kriterler koyabilir ve farklı çalışmalar yapmak gerekebilir. Ancak ülkemizde aramaların %96’sından fazlası Google üzerinden yapıldığı gibi sadece Google’ın kriterlerine uymak yeterlidir. Bu kriterler de Google Search Console sayfasında yer almaktadır ve Google’ın hazırladığı “Yeni başlayanlar için SEO” adındaki makale size yeterli olacaktır. Bu makalede yazan bilgiler genel olarak bilgilendirme amaçlıdır ve kesin sonuçlar vermeyebilir.

SEO uyumlu makaleler üretmek, SEO çalışması konusundaki en temel ve en basit işlemlerden birisidir. Bu nedenle sitenize mümkün oldukça özgün içerik girmeye çalışın. İçeriğin kalitesi ise sadece arama motorlarına göre değil, kullanıcılara göre de dizayn edilmelidir. Eğer pratik ve güzel içerikli bir site oluşturursanız, birçok arama teriminde en başlarda yer almanız zaten kaçınılmaz olacaktır. Ancak kolay yoldan backlink paketi satın almak ya da bot trafik çekerek Google’ı yanıltmaya çalışmak, sitenizin banlanmasına da neden olabilmektedir. Bu nedenle dikkat etmek gerekir.

 

Tabi Hangi Konularda Makale Yazmalıyım sorusunu da kendinize sormanız gerekiyor. Bir çok sektör için geçerli olan içerik sorunu Burada da karşınıza çıkabilir. Bu nedenle en iyi şekilde site içeriğinizi optimize ederek sürdürülebilirliği arttırmanız gerekiyor. Artık kullanıcı deneyimi ile sıralama analizine önem veren Google ile daha etkili içerik oluşturma klavuzumuza Buradan bakabilirsiniz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir