Seo için içeriği Birleştirmenin Önemli Yöntemleri

Şimdiye kadar oluşturulan tüm SEO stratejileri tek bir amaca hizmet etti. Web sitesinin sıralamasını yükseltmek için geliştirildi. İçerik konsolidasyonu bir istisna değildir – içeriğinizin hem bir kullanıcı hem de arama motorları için değerini artırmayı amaçlamaktadır. Ama buna gerçekten ihtiyacın var mı? İçeriğinizi doğru şekilde nasıl sağlamlaştırırsınız ? Aşağıdaki tüm cevapları bulun.

İçindekiler:

 • SEO’nuz için içerik konsolidasyonu neden önemlidir?
 • İçeriğinizi birleştirme nedenleri
 • İçeriğinizi nasıl birleştirebilirsiniz?

SEO’nuz için içerik konsolidasyonu neden önemlidir?

Bu sürecin size neler verebileceğini anlamak için “konsolidasyon yararlıdır” demenin yeterli olmadığını anlıyoruz, bu yüzden daha kesin olalım. İçerik konsolidasyonu, alakasız, güncel olmayan, zayıf içerikten ve belirli bir konuda derinlemesine, en alakalı ve nihayetinde yararlı kaynak olarak içerik parçalarını gruplama sayfalarından, makalelerden, bloglardan kurtulmaktır.

Ve işte konsolidasyonun SEO için iyi olmasının nedenleri:

 1. Google’ın ve diğer arama motorlarının kalite ve alaka düzeyi standartlarının karşılanmasını sağlar.
 2. Birbirinizin potansiyelini mahveden benzer rakip sayfalarınızı, kendi sayfalarınızla değil, diğer sitelerle başarılı bir şekilde rekabet edebilecek gerçekten yararlı bir içeriğe dönüştürebilirsiniz.
 3. Düzenli kontroller, güncellemeler, birleştirmeler, site ziyaretçilerinize makalenin, blogun vb. En iyi sürümünü sağlamanıza olanak tanır.
 4. Çok daha iyi içeriğe sahip daha az sayfa elde edersiniz ve bu SEO açısından iyidir ve arama motorları tarafından doğru politika olarak kabul edilir.
 5. Eski sayfaları yalnızca güncelleyerek yeniden sıralamanın iyi bir yoludur.

İçeriğinizi birleştirme nedenleri

İçeriğimin birleştirilmesi gerekip gerekmediğini nasıl anlarım? Genel olarak, zayıf içerik, yinelenen sayfalar, eski gönderiler ve trafik getirmeyen içerikler olan mevcut içeriği kaldırmak / yenilemek / güncellemek / düzenlemek için çalışmaya başlamak için birkaç neden vardır. Her birine daha ayrıntılı bir şekilde bakalım.

1. Zayıf içerik

Zayıf içerik nedir? En iyi eşanlamlısı “işe yaramaz” içerik veya paha biçilmez içeriktir. Bu nedenle, web sitenizin ziyaretçileri için değeri olmayan ve Google ve diğer arama motorları tarafından düşük kaliteli içerik olarak kabul edilen tüm makaleleri bulmanız gerekir.

İnce içeriğin tanımlanmasına izin veren başka bir özellik daha var – bunlar kesinlikle zahmetsizce yaratılmış parçalardır. Örneğin, bir kişi bir metni çalabilir veya otomatik olarak oluşturabilir ve sitede yayınlayabilir. Google da bu içeriği zayıf olarak görecek.

Zayıf içeriğin en yaygın birkaç belirtisi vardır:

 • Diğer sitelerden kopyalandı
 • Toplu üretilen ve toplu satın alınan bir içeriktir
 • Siyah şapka SEO taktiklerini kullanma
 • Kötü dilbilgisi, okunması zor metin, çok sayıda yazım hatası
 • Çok az (tek soruyu yanıtlayan bir sayfa, tek bir tanım, vb.)

Elbette bu tür içerikler Google sıralamanızı iyileştirmez. Bu yüzden duruma göre düzenlenmeli, yenilenmeli veya silinmelidir. Örneğin, bir kullanıcı için küçük bir içeriğiniz varsa, daha yararlı bazı ayrıntılar ekleyebilirsiniz ve içerik otomatik olarak oluşturulmuşsa, en iyi karar onu kaldırmaktır.

2. Yinelenen içerik

Eski Google Matt Cutts’a göre , web’de yayınlanan içeriğin% 25 -% 30’u yinelenen içeriktir. Mutlak bir kötülük değil. Yinelenen içerik, 2 veya daha fazla yerde, yani 2 ve daha fazla web adresinde bulunabilen içeriktir. Bu bir felaket değildir, özellikle Şartlar ve Koşullar bölümü veya web’de çok fazla farklılık göstermeyen başka bir bilgi parçasıysa, ancak çok fazla çoğaltılmış içerik varsa, spam olarak değerlendirilebilir.

3. Eski içerik

İçeriği birleştirmeye başlamanın bir başka nedeni, çok sayıda eski makale, blog vb. Ve yine, arama motorları, özellikle Google, bir kullanıcıya en yararlı içeriği sağlamak için aynı önceliğe sahiptir. Güncel olmayan içerik – içerik artık alakalı değildir – zaman açısından hiçbir fark göstermez, modası geçmiş trendlerden bahseder, güncel olmayan araştırmalara dayanır ve alakalı olarak değerlendirilemez. Bu nedenle web sitesi sahibinin önemli bir karar vermesi gerekir: daha alakalı, güncel bilgiler ekleyerek onu kaldırın veya iyileştirin.

4. Trafik getirmeyen içerik

Taziye araştırmasına göre , tüm sayfalarının% 90’ından fazlası eski güzel Google’dan hiç trafik almıyor ve% 5’ten fazlası ayda 10 veya daha az ziyaret alıyor. Muhtemelen bu tür sayfalara sahip olacaksınız ve yine bir seçim yapmanız gerekiyor: yenileyin, güncelleyin veya sadece silin.

İçeriğinizi nasıl birleştirebilirsiniz?

Bazı makalelerinizi veya yayınlarınızı silmeniz, bazılarını güncellemeniz ve geri kalanını bir ziyaretçi için çok daha yararlı ve SEO açısından çok daha iyi bir şekilde birleştirmeniz gerekir. Tam olarak nasıl yapılabilir? Hadi görelim.

1. Herhangi bir değer sağlamayan içeriği silin ve anahtar kelimelere dikkat edin

Öncelikle sizin, web sitenizin ziyaretçileri ve arama motorları için değeri olmayan sayfaları sırasıyla bulmanız gerekiyor. En düşük görüntüleme sayısına sahip tüm sayfaları bulmak için Google Analytics’i kullanabilirsiniz – bunlar, dikkatlice denetlenmesi ve gerekirse silinmesi gereken makaleler / gönderilerdir.

Gösterimlerle ilgili durumun ne olduğunu öğrenmek için Google Arama Konsolunu da kullanabilirsiniz. Çok sayıda gösterime sahip sayfaların potansiyeli vardır, bu nedenle bunları hemen silmeyin. Değeri olmayan veya çok fazla değeri olmayan tüm sayfaları bulduktan sonra, onlarla ne yapacağınıza karar vermelisiniz.

En düşük kalitede kopyalanan ve yapıştırılan sayfaların yanı sıra otomatik olarak oluşturulmuş sayfalar silinmelidir.

Ama sonra ne yapmalısın? SEO temellerinizi değerlendirmenizi ve hedeflediğiniz anahtar kelimelere odaklanmanızı öneririz. Aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. İçerik sayfalarınızın hedef anahtar kelimelerinizle optimize edilip edilmediğini ve bu anahtar kelimelerin iyi arama potansiyeline sahip olup olmadığını öğrenin. Bunu yapmak için, konunuzla ilgili en karlı anahtar kelimeleri bulmak ve SERP’lerdeki rekabet düzeyini kontrol etmek için SE Sıralamasını kullanabilirsiniz.
 2. URL’nin SEO dostu bir şekilde yapılandırıldığından ve başlığınızın ana anahtar kelimenizle optimize edildiğinden emin olun.
 3. Gönderilerinizin yayınlanma tarihine bakın ve tüm bilgilerin en son en iyi uygulamaları içerdiğinden emin olun.
 4. Okumaların, paylaşımların sayısını görün. Gönderilerinizi ne kadar çok kişi okursa o kadar iyidir.
 5. Kelime sayınızı kontrol edin. Düşük kelime sayısına sahip blog gönderileri zayıf ve zayıf içerik olarak değerlendirilebilir.
 6. Sayfaları yenilerken, düşük kaliteli anahtar kelimeleri en iyi sıralamaya sahip düşük rekabet anahtar kelimeleriyle değiştirin.

Her zaman rekabet düzeyinden bahsetmemizin bir nedeni olduğunu lütfen unutmayın. SERP analizi inanılmaz derecede önemlidir – sonuçlar o organik trafiği elde etmenize yardımcı olabilir.

2. Benzer bir konuya sahip benzer içerik sayfalarını gruplandırın

Bu, içerik konsolidasyonunun bir başka önemli aşamasıdır. Mesele şu ki, bir kullanıcı belirli bir bilgi aradığında, birden fazla sorusu vardır – genellikle ilgili bilgilerle ilgilenirler. Bu nedenle, benzer sayfaları gruplamak ve bir konu ile ilgili alt konular oluşturmak önemlidir.

Başarılı bir başvuruya iyi bir örnek, yasal müşterilerimizden biri, Rosenbaum & Rosenbaum, PC olabilir. Örneğin, bu yazıda , NYC’deki “araba kazaları” ana konumuzsa, alt konularımız şunlar olacaktır:

 • NYC’deki trafik kazası istatistikleri
 • NYC’deki en tehlikeli yollar
 • Araba kazamdan ve yaralanmalardan kim sorumludur?
 • Araba kazamın değeri ne kadar?
 • NYC’de neden bir araba kazası avukatı tutmam gerekiyor?

İçeriğinizi gruplandırırken, hangi yayınların hangi arama terimleri için sıralandığını ve hangi sayfaların aynı anahtar kelimeler için sıralandığını bulun. Anahtar kelimelerinizi segmentlere ayırmanın ve sayfanızın SEO mimarisini planlamanın en iyi yolu, yukarıda belirtilen tüm görevleri ve hatta daha fazlasını yerine getirebilen SE Sıralaması Anahtar Kelime Gruplayıcıdan yararlanmaktır .

İçeriği gruplandırdıktan sonra, benzer anahtar kelime kümelerine sahip tonlarca benzer düşük kaliteli makale yerine en yüksek kaliteli konuyu sunacaksınız.

3. İçerik sayfalarınızı yenileyin

Her şey içeriğinizin kalitesiyle ilgilidir. Zaten biraz trafik alıyorsanız ve daha fazlasını istiyorsanız, en önemli tüm yönleri düşünmeniz ve gönderilerinizi analiz sonuçlarına göre iyileştirmeniz gerekir. George Rysak, bir Seo Uzmanı tarafından belirtildiği gibi Develux bir uzmana yazdım eğer – içeriğin kalitesi ise kelime sayısı, sıralamada özel bir rol oynamaz ve arama sonuçlarında yer etkilemez, makale – ziyaretçilerinizin bu sayfada harcayacağı ziyaret süresine ve zamana bağlıdır, bu google için iyi bir işarettir. İşte dikkate alınması gereken ana noktalar:

 • İçeriğiniz güncel mi? Güncel olmayan içeriğin en yeni trendlere göre silinmesi veya düzenlenmesi gerektiğini zaten belirtmiştik. Alaka dikkat edilmesi gereken en önemli kriterdir.
 • Harika görseller ekleyin . İnfografikler, grafikler, tablolar, videolar , ilgi çekici resimler, ziyaretçinin genel deneyimini ve katılımını iyileştirmek için ihtiyacınız olan şeylerdir.
 • Uzmanlardan alıntılar kullanın. Bu tür teklifleri eklemek, daha fazla güvenilirlik eklemek için mükemmel bir çözümdür. Bir yandan, bir uzmanın da web sitenize bağlanma şansı vardır. Öte yandan, bağlantıyı almasanız bile, ziyaretçilere web sitenize güvenebileceklerini gösterecek bir uzman görüşüne sahip olacaksınız. Örneğin, SE Sıralamasında, bu tür uzman özellikli gönderiler yayınlamayı seviyoruz. Bu son gönderide , Jason Barnard’dan bir uzman rehberimiz var.
 • Dahili bağlantılar oluşturun. Geri bağlantılar önemlidir, ancak dahili bağlantıları unutmamalısınız. Alt konular ve ana konular birbiriyle bağlantılı olmalı, ancak çok fazla bağlantı eklememelidir – bunlar da alakalı olmalıdır.

4. Sonuçlarınızı ölçün

İçerik parçalarını yeniledikten veya sildikten sonra sonuçlarınızı ölçmeden birleştirmenin ne kadar etkili olduğunu asla bilemezsiniz. Üstelik sadece son kez yaptığınız son değişiklikleri analiz etmekle kalmaz, aynı zamanda en yakın gelecekte hangi değişiklikleri yapmanız gerektiğini de görebilirsiniz.

İçerik birleştirme çok zaman ve çaba gerektirir, ancak bir sistem kurduğunuzda sayfalarınızın en üstünde olacaksınız. Sıralamalarınızın düzenli olarak kontrol edilmesi ve güncel olmayan içeriğin yenilenmesi, konsolidasyonun etkinliğini artırır ve içerik performansınızı gösterir.

Brian White’dan harika bir ipucu : İçerik güncellemelerinizi planlamaya ve editoryal takviminize eklemeye çalışın. Yeterince “taze” tutmak ve nişimdeki en son trendleri takip etmek için her altı ayda bir gönderilerimi yenilemeyi seviyorum.

Sonuç

Daha önce, çok fazla içerik oluşturmak ve SERP’lerde daha üst sıralarda yer almak etkiliydi. Şu anda çevrimiçi işletmeler için geçerli değil. Yapmanız gereken, uygun bir içerik denetimi yapmak, en iyi performans gösteren ve “zayıf” sayfalarınızın tümünü bulmak, daha iyi olanı yenilemek ve eski olanı kaldırmaktır. Organik trafikte önemli bir artış elde edeceğinizi söyleyebilirim.

Kaynak: https://mention.com/en/blog/consolidate-your-content-for-seo/

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.