Seo da Başarılı Olmanın Yolu İçerik

İyi bir SEO çalışması, doğru bir dijital pazarlamanın en önemli bileşenlerdendir. SEO yani arama motoru optimizasyonu, Google’ nin yayınlandığı algoritma güncellemeleriyle önemini daha da arttırdı. Bir sitenin internette önde olabilmesi için tasarım ve teknik yönünden SEO uyumluluğunun oluşturulmasının ötesinde en önemli etki içerikten gelir. Yani sitelerin SEO uyumlu içerik yapısına sahip olması gerekir. Sitedeki tüm içeriklerin hazırlanışı ve yayınlanışı sırasında internet kullanıcısına pazarlandığı düşünülerek hareket edilmelidir. Çünkü sitelerde doğrudan içerik pazarlaması gerçekleştiriliyor.

SEO’da en başından beri farklı yapılarda da olsa var olan kriterler, günümüzde de SEO’da başarılı olmanın en önemli kriterlerini oluşturmaya devam ediyor. SEO açısından kaliteli ve iyi bir içerik için Google’ nin genel kriterleri;

Özgün ve kullanıcı odaklı içerikler,

Anahtar kelime yapılanması, seçilen başlıklar, doldurulan açıklama kısımları,

İçeriklerin 300 ile 500 kelime bandında olması,

Kelime kalabalığının olmaması,

Cümle uzunluklarının sınırlı olması,

Şeklindedir. Google, bu güncellemeleri ile kullanıcıya daha iyi bir deneyim sunmayı hedefliyor.

Google’ nin ‘HummingBird’ isimli güncellemesi ile birlikte internette ve SEO’ da devrimsel bir değişim meydana geldi. Bu güncelleme öncesinde kullanıcının arama motorundaki aramaları Google tarafından kelime bazlı değerlendirmeyle sonuçları sağlıyordu. Ancak bundan böyle doğrudan cümlenin ne olduğunu anlayabilir hale geldi. Yani kullanıcı bir yere nasıl gidileceğini sorduğunda cümle içerisindeki konumu belirten kelimeler yerine doğrudan cümleyi/soruyu anlayabilir hale geldi. Böylelikle kelimelerle ilişki sonuçlar yerine doğrudan kullanıcının aramasına yanıt veren siteleri/içerikleri sunmaya başladı.

Google’ deki SEO yönünden bu değişimin en önemli nedeni mobil cihazların kullanım yüzdesinin artmasıdır. Özellikle mobil kullanıcılara sunduğu Google Asisten ve genel Google Sesli Arama özellikleri, Google’ nin arama motoru algoritmasının daha zeki hale gelmesini sağlıyor. Yani sorulan soruları anlıyor ve sonuç çıkarmak yerine doğrudan soruya yanıt veriyor. Bu durumda sitelerin SEO’da başarılı olabilmelerinin sadece içerik pazarlamasıyla mümkün olmasına neden oluyor. Bundan sonra sitelerde sadece içerik paylaşımını hedefleyen stratejilerle SEO’da başarılı olabilmek mümkün olmayacak. Site içerikleri faydalı, kullanıcı odaklı ve ilgi çekici olması halinde SEO başarısını yakalayabilecek.

Dijital Pazarlama Uzmanlarıyla İçerik Pazarlamanın Önemi

Google, özellikle mobil kullanıcıyı hedefleyen bu güncellemeleriyle birlikte SEO çalışmaları açısından önemli değişimlere neden oluyor. Çünkü Google artık kullanıcıların arama motorunda bir arama yaptıklarında, bu aramanın yanıtını arama kısmında doğrudan veriyor. Bu durumda kullanıcının siteye giriş yapması gerekliliğini ortadan kaldırıyor. İşte böyle bir durumda kullanıcıyı siteye çekmek gerekiyor ki bunun içinde doğru bir içerik pazarlama gerekliliği bulunuyor. Bu gelişmelerde sitelerin ve işletmelerin SEO’da başarılı olabilmek için doğru bir içerik pazarlamasını yapabilmesinde dijital pazarlama uzmanlarına olan ihtiyacını arttırıyor.

Sitenizin hedef kitlesi için en yararlı içeriği, en doğru şekilde sunabilmeniz, SEO açısından başarıya ulaşarak, arama motoru sorgularında daha iyi pozisyonlarda yer almanıza yardımcı olur. Yeni Google güncellemeleri ile birlikte içerik artık SEO’ nun adeta en önemli bileşeni haline geldi.

Hedef Kitleye Odaklı İçerikler Üretilmeli

Anahtar kelime, yazı uzunluğu, etiketleri ve SEO için daha diğer önemli şeyler, halen önemini korusa da yazı kalitesi ve içeriği önemli bileşenlerden birisi haline geldi. Yani bu SEO kriterleri açısından içerik kalitesi uygun olsa bile trafik ve dönüşüm artışını sağlamada, artık yeterli değil. Google, sitelerdeki içerik kalitelerini değerlendirmede çok ciddi teknolojiler ve metrik yapılar kullanıyor. Bu yüzden sitede kullanıcının ilgisini cezp edecek niteliklerde içeriklere yer verilmelidir. Yani daha ilk açıklama kısmı ile kullanıcının yakalanması ve daha sonra siteye geldiğinde içeriğin devamında da ilgisini kaybetmemesinin sağlanması gerekir. SEO’da başarılı olmak için bu içerik pazarlama stratejisini doğru şekilde uygulamanız gerekir.

İçerik Özgünlüğü ve Doğru Anahtar Kelime

İçeriğin dikkat çekiciliği kadar, tamamen özgün olması ise Google açısından önemlidir. Yani sitedeki içeriğin kullanıcıya daha önce sunulmamış olan bir bilgi veriyor olması gerekmektedir. Ayrıca kullanıcıyı yakalayabilmek için onun arama motorundaki hem yazılı hem de sesli arama grafiklerini de değerlendirmeniz çok önemlidir. Sitenizin hedef kitlenizin, arama motorunda ne gibi aramalar üzerine yoğunlaştığını belirlemeniz, size en doğru anahtar kelime tespitini sağlayacaktır. Ayrıca sesli arama yapısını da göz önünde bulundurarak semantik anahtar kelime yani belirlediğiniz anahtar kelimelerin farklı varyasyonlarını veya eş anlamlılarını da içeriğinizde kullanmanız gerekir.

Doğru anahtar kelimelerle hedef kitlenizin arama motoru sonuçlarında yer alabilir, ilgi çekici içerik ile de kullanıcının siteyle etkileşim olasılığını arttırabilirsiniz. Bu gibi kriterler dolayısıyla ne olursa olsun sitenizdeki içerikleri her zaman kullanıcı dostu/hedef kitlenize hitap edecek formda hazırlamaya dikkat edin.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir