Semrush Nedir? Hangi Raporlar Alınabilir?

Semrush nedir, Pazarlama amaçlı veya tamamen kişisel bir blog olsun, herhangi bir konuda bir internet siteniz bulunuyorsa, SEO, SEM ve SERP gibi kelimelerin ve bunların ne anlamlara geldiği konusunda da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Arama motoru optimizasyonu SEO, en çok bilinen tanım olmakla beraber, SERP arama motoru sonuç sayfası anlamıyla yine epey geniş bir webmaster kitlesi tarafından bilinir.

İnternet üzerinde her alanda ve her geçen gün açılan yeni web siteleri, aynı zamanda rekabetinde giderek daha fazla armasına yol açar. İşte bu noktada SEM yani “ Serach Engine Marketing “ yani arama motoru pazarlaması kavramı önem kazanmaya başlar.

Site içinde uyguladığınız SEO stratejileri ve yöntemleri, bunların amacına ulaşıp ulaşmadığı veya ne derece ulaştığı, sizinle birlikte rakiplerinizin yaptığı SEO çalışmalarının çıtayı ne kadar yükselttiği gibi konular, hedeflediğiniz alanda sitenizin planlanabilir bir başarı yolculuğu izlemesini sağlayabilir.

SEMrush, çeşitli analiz hizmetleri sunan SEO araçları arasında en başarılı SEO analiz aracı olarak hizmet veren online bir platform.

Pazarlama alanında ki tüm stratejilerinizi oluşturmanızı sağlayacak çok önemli analizler yapabilen Semrush, bu sayede tüm SEO yolculuğunuzu ve web sitenizin gidişatını kontrol altında tutmanızı sağlayacak denli önemli bir araç.  Sunduğu Domain analizi, Anahtar kelime analizi, site denetimleri, site sıralama takibi analizi,  rakip site analizleri, yeni reklam fırsatları bulabilme olanağı, backlink analizi, güncellemeler ile ilgili hazırlık, sosyal medya analizleri, semantik kelime fikirleri gibi çok geniş ölçekli bir SEO analiz ve raporlama hizmetleriyle, bu alandaki en güçlü araç olarak hizmet veriyor.

Aylık ya da yıllık üyelik sistemiyle ücretli olarak hizmet sunan Semrush’ ı deneyebilmeniz için, 14 günlük bir ücretsiz deneme süresi de var. Semrush kullanarak elde edilebilecek analiz verileri, siteniz hangi alanda faaliyet gösteriyorsa göstersin, o alana göre SEO stratejisini belirleyebilmenizi sağlayan bütünlüklü bir analiz hizmeti sunuyor.

Semrush’ tan Hangi Raporlar Alınabilir?

Domain Analizi

  • Domain analizi yaparak elde edebileceğiniz çeşitli rapor ve grafikler bulunuyor. Bunlar arasında;
  • Aylık olarak site trafiği ve zamanlama grafiği,
  • gelen trafiğin hangi kanallar aracılığıyla geldiği,
  • trafiğin hangi dili kullanarak geldiği,
  • sitede bulunan toplam backlink sayısı ve bu backlinklerin nofollow ve dofollow özellikleri,
  • En yoğun trafik alan sayfalar,
  • Bu sayfaların Adwords üzerinde tıklama başına maliyetleriyle ile ilgili bilgi,
  • Anahtar kelime sıralamaları,
  • Raip sitelere göre kelimelerde ki konum belirleme,

Sitenin mobil performansının analizi bulunuyor. Tüm bu analizlerin raporlamaları sürekli olarak yapılabildiği gibi, bu raporlamaları ve analizleri günümüzde çok büyük siteler bile semrush’ ın veri tabanını kullanarak yapıyor. Domain ile ilgili doğrudan yapılabilen bu analizler, kendi siteni kadar rakip siteler içinde gerçekleştirilebilir ve hatta rakiplerinizin ve sisinde dolaylı rakipleriniz olan sitelerin analizlerini de gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sayede internet üzerinde, sizin alanınızla ilgili ne olup bittiği, ne tür reklam çalışmaları yapıldığıyla ilgili çok net fikirler oluşturabilir, bu reklam çalışmalarının nesrinde ve ne kadar başarılı olduğunuzu görebilirsiniz. Doğal olarak bu kadar bilgi toplandığında, sitenizin SEO çalışmalarıyla ilgili nasıl bir yol izleyeceğinize dair yol haritanızı kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Site Denetimi (  Site Audit )

Site Audit yada Türkçeye çevrildiğinde site denetimi aracı, çeşitli site üstü SEO kontrollerini bir arada yapabilen bir analiz aracı. Özellikle teknik konulara yoğunlaşmış olan bu analizler, Google’ ın önemli tüm güncelleştirmelerinin takip edilmesi ve bu kriterlere paralel bir analiz yapılması bu denetimlerin çok değerli olmasına neden oluyor. Sitenizde var olan çeşitli hataları önem derecesine listeleyen bu analiz sayesinde, öncelikli olarak sitenizde nelerin düzeltilmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Sıralama Takip Analizi ( Position Tracking )

Web sitenizin arama motorları üzerinde hangi anahtar kelimelerde, hangi sırada yer aldığını belirleyebilmenizi sağlayan analiz bölümüdür. Aynı zamanda sitenizin aralıklarla yaptığınız analizlerini birbirleriyle karşılaştırarak, sitenizle ilgili ilerleme ve gerilemeleri de hızlı bir şekilde takip etmenizi sağlar. Analizleri, cihazlara ve konumlara göre yapabildiğiniz gibi, yerel SEO çalışmaları için hayati önemde olan bölge ve şehir seçeneklerine göre de yapabilirsiniz.

SEO Fikirleri ( SEO Ideas –  On Page Checker )

Bu bölüm sitenizde yapmanız gereken SEO çalışmalarıyla ilgili ufuk açıcı bir analiz bölümü olarak kullanılabilir. Sitenizle ilgili pratik ve çeşitli optimizasyon önerileri bu bölüm aracılığıyla elde edilebilir. Bazen burada siteyle ilgili eklemeniz gereken anahtar kelime önerileri çıkabildiği gibi, yanlış kullanılmış bir anahtar kelimeyle ilgili ikazlarda çıkabilir. Bu bölümü kullanabilmek için, optimize edilmesini istediğiniz tüm sayfalarınızı seçmeniz veya manuel olarak elle girmeniz gerekir.

Bu aşamadan sonra analizler gerçekleştirilir ve çeşitli renklerle işaretlenmiş öneriler sunulur. Öneriler çeşitli kategorilere ayrılarak sunulur. Bu öneriler arasında strateji, semantik anahtar kelime, içerik, backlink, kullanıcı deneyimleri, teknik fikirler olabilir. Burada ki önerilerin yoğun olması durumunda, öncelikle kırmızı ve daha önemli olarak işaretlenmiş olanlardan başlayarak yol almanızı tavsiye ederiz.

Sosyal Medya Aracı ( Sosyal Medya Tracking )

Sosyal medya hesaplarınıza vereceğiniz erişim ve rakiplerinizi de belirtmek suretiyle kullanabileceğiniz bu araç, benchmark yani rakip kıyaslaması raporu almanızı sağlıyor. Facebook, Instagram, Twitter, Youtube sosyal medya araçlarıyşa ilgili analizler yapabilmeniz, birden fazla hesabın analizinin yapılması bu aracın kullanılmasıyla mümkün oluyor.

Marka İzleme ( Brand Monitoring )

Belirlediğiniz anahtar kelimelerin hangi yoğunluk ve sıklıkta ve hangi konumda olduğunu ve kullanıldığını belirlemenizi sağlayan bir araç. Semrush’ ta yeni bir özellik olarak kullanıma açılmıştır ve pazarlama hedeflerinizi daha da iyileştirebilmeniz için bir veri grubu kullanabilmenizi sağlar.

Backlink

Sitenizde bulunan tüm backlinkleri belirlemenizi sağlayan bu araç, aynı zamanda bu backlinklerin nofollow veya dofollow olma özellikleri ve hangi metinler aracılığıyla alındığı hakkında detaylı bir rapor sunar. Ancak Semrush backlink konusundaki en iyi analiz araçlarından biri değil. Hatta bu alanda çok daha kaliteli hizmet sunan SEO araçlarının olduğunun altını çizmemiz gerekiyor.

Anahtar Kelime Analizi

Anahtar kelime analizi bölümü, Semrush’ ın en etkili analiz araçlarından biridir. Buradan elde edebileceğiniz birçok bilgi bulunur ve bu bilgiler, aynı zamanda sitenizin pazarlama çalışmalarıyla ilgili neler yapmanız gerektiğine dair çok geniş bilgiler edinmenizi de sağlar. İnternet üzerinde arama yapan herkesin, belirli konularda belirli anahtar kelimeler üzerinde arama yapmasının yanında, çeşitli ve semantik ilişkili birçok farklı anahtar kelimede kullanılır.

Bu ilişkinin kurulması ise, doğru bir şekilde yapılacak analizlerle mümkün hale gelir. Burada belirlenen anahtar kelime analizleri, geniş kapsamlı bir bilgi oluşturacak şekilde sunuluyor. Anahtar kelimelerin, hacimsel, arama motoru üzerinde ki sonuç sayıları, popülerliği, Adwords üzerinde ki tık başına maliyetleri, rekabet oranları, bu analiz sayesinde kolayca belirlenebiliyor.

Organik Trafik ( Organic Traffic İnsights )

Sitenizin Google web yöneticisi araçları ve Analitik hesap bilgilerini bu araca vererek, çeşitli eşleştirmeler yoluyla, sitenizin hangi sayfalarının kaç farklı arama sorgusunda, organik sıralamaya girdiği hakkında bilgiler veriyor. Bu sayede organik site trafiğini ve yanı sıra farklı arama sorgularından gelen organik site trafiğinizi sürekli olarak takip etmenizi sağlıyor.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir