Sağlık

Sağlıksız İlaçlar Var Mıdır

Sağlık Ve İlaçlar

 

İlaçların, insan sağlığına etkisi ve sağlıksız ilaçlar olup olmaması yıllardır bilimin araştırma konularından olmuştur. Özellikle Türkiye’de gereksiz ilaç kullanımı, çok fazla orandadır. İlaç aslında bir zehirdir.

 

Ancak gerekli olduğu yerde ve gerekli olduğu hastalıkta, sadece belli bir süre içerisinde tedavi amaçlı kullanılabilir. Bilim insanı, Paracelcus’un da dediği gibi; ilaçla zehiri ayıran sadece dozudur.

 

İlaç Kullanımı ve Etkileri

 

           ​​Türkiye’de bilinçli ilaç kullanımı konusunda gerekli özen gösterilmemektedir. Araştırmak ve sorgulamak bir tarafa, hatta ve hatta insanların çoğu bir ilacı tavsiye ile kullanmaktadır. Gerektiği kadar, gerekli olduğu yerde kullanıldığında ilaç hastalıklara deva oluyor ama ne kullanım süresine ne de dozuna dikkat edilmiyor.

 

           Sağlık açısından bu da tehlikeye yol açmaya başlıyor. Sürekli olan baş ağrılarında özellikle hemen ilaca sarılan birçok insan vardır. İlaçlar; kısa sürede zararlı etki vermese de, uzun sürede insan yapı ve organlarında birikimli bir tahribata da yol açabiliyor. Bu da, ileri yıllarda farklı hastalıklarla kendini gösterebiliyor.

 

İlaçların Biyolojik ve Kimyasal Yönden İncelenmesi

 

Türkiye’de gereksiz ilaç kullanımının çok fazla olduğundan hareketle, bu alanda biyokimyasal inceleme ve araştırmalar da yapılmaktadır. Bir ilacı kullanmak metabolizmaya müdahale etmek olup; aynı ilaç bir yere iyi gelirken başka bir organı, yapıyı da bozabilen riskli de bir maddedir. Zaten toplumumuzda ilaç, herkesin metabolizması ve genetik özellikleri aynıymış gibi; “Bana çok iyi geldi, sen de kullan.” denilerek kullanılıyor.

 

Aslında ilacın bir zehir olduğu önemsenmiyor. Sadece gerekli olduğu yerde ve gerekli olduğu hastalıkta belli bir süre içerisinde tedavi etmek için kullanılabilir olduğu unutuluyor. Bu şekilde doğru kullanılmayan, bir başka yapıya zarar veren, ağır yan etkisi olan her ilaç sağlığa uygun değildir. Bir doktorun tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanımı da vücudun bütün faydalı ve koruyucu mekanizmasını bozabilir.

 

 

Bu etkenlerin hepsi bizim bağırsağımızda yerleşmiş olan vücudumuzu koruyan, kollayan faydalı bakterilerin bitmesine de neden oluyor. Bu bakterilerin sindirime faydası ve K vitamini üretmek gibi bir özelliği de vardır. Nitekim; organları, sistemleri ve biyokimyasal metabolizmayı alt üst eden ve aşırı kuvvetli yan etkisi olan ilaçların insanlarda, DNA’ya dahi zarar verdiği tespit edilmiştir.

 

 

Bir hastalığın tedavisi için tamamen sağlıktan olmamak için, sürdürülebilir halk sağlığı için; bilinçli ilaç kullanımı hususuna dikkat edilmeli ve bu bilinci toplumca kazanarak insan sağlığını gerekli şekilde korumaya özen gösterilmelidir.

 

 

İlgili Mesajlar
Sağlık

Hormonlar Doğal Yollarla Nasıl Dengelenir?

Hormonlar genel itibariyle bakıldığında kişinin metabolizmasını doğrudan etkileyen kimyasal…
Daha fazla oku...
Sağlık

Havada Bulunan Virüsler Ve Bulaşan Hastalıklar

Genellikle insanlar birtakım nedenlerle kimi hastalıklara yakalanıyorlar. Bu hastalıklar…
Daha fazla oku...
Sağlık

  Uskumru Balığının Besin Değeri Ve Sağlık Açısından Faydaları

Her besinin kendisine özel vitaminleri olduğu sağlığımız içinde önem taşıdığı hepimiz…
Daha fazla oku...
BÜLTEN
Bülteni Takip Edin

Üye Olmak İçin Mailinizi Giriniz.

3 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir