Sağlıklı Ve Doğru Detoks Tarifleri

Detoks, aslında bundan 5 yıl öncesine kadar etkin kullanılan bir yöntem değildi. Son yıllarda sıkça duyduğumuz detoks, sağlıklı bir vücut için bedeni rahatlatma yönetimidir. Uzak doğu kökenli uzak doğuda uzun yıllardır kullanılan ve tercih edilen bir metoddur. Uzun süreli diyetlerde ya da dengeli beslenme programlarında vücut kilo vermeyi durdurur ve bunun aksine kilo almaya başlayabilir bunun bir çok nedeni bulunmaktadır. Bu tür durumların önüne geçebilmek için bu duraklamaya karşı yapılabilecek en sağlıklı şaşırtma yöntemidir. Böylece metabolizma hızı artar ve tekrar kilo verimi sağlanmış olur. Aynı zamanda vücut sağlıklı bir ara vermiş ve zinde kalmış olur.

Detoksların sıkça tercih edilmesinin önemli bir nedeni ise diğer yöntemlere göre daha hızlı sonuçlar göstermesidir. Detoks programları kısa süreler için yapılmalıdır. Sürekli yapılan detokslar, sağlıklı değildir bir süre sonra karaciğer rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı belirli aralıklarla 3 ila 7 gün aralığında detoks yapılmalı ve sonrasında normal beslenme sürecine devam edilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise detoks sonrası dengeli beslenmedir eğer bu düzeni bozarsanız vücut buna karşı sert tepkiler verebilir. Eğer dengeli ve sağlıklı beslenme sağlanmaz ise verilen kilo hızlıca geri alınabilir.

Detokslar kimler için uygundur?

7’den 70’e herkesin detoks yapması uygundur fakat kişi bu noktada kendisi için en sağlıklı yöntemi kendisi belirlemelidir bu yüzden sağlıklı diyet tarifleri araştırırken kendi vücudunuza göre en hızlı fayda görebileceğiniz ve sizi zorlamayacak bir detoks türü seçmenizde fayda vardır. Çeşitli hastalıkları bulunan kişiler, diyabet hastaları, yüksek ya da düşük tansiyona sahip olanlar, hamileler ve böbrek hastaları ise detoks programlarına başlamadan önce doktora danışmaları önemlidir.

İlk kez detoks yapacaksanız 3 günlük detoks ile başlamanız uygun olacaktır. Detoks kesinlikle bir açlık programı değildir bu yüzden detoks süresince yediklerinize içtiklerinize dikkat etmelisiniz. Çünkü detokslar disiplin isteyen yöntemlerdir ve uzun süreli detokslar kişileri yorabilir ve yarıda bırakmaya zorlayabilir. Detokslar ayda bir yapıldığı zaman vücut için daha uygundur. Kısa süreli detokslar tercih ediliyorsa en az 1 hafta vücut dinlendirilmelidir.

Siz de kendinize uygun detoks programı arıyor iseniz sağlıklı detoks tarifleri bulabileceğiniz bir site sizin işinize yarayacaktır. En doğru ve güncel bilgileri bulabileceğiniz bu tür sayfalar sayesinde siz de kendinize yeni bir detoks programı bulabilir ve bu formüller sayesinde vücudunuzu daha hızlı yenileyebilirsiniz.

Kaynak: https://detokslar.com/

 

ilginizi çekebilir: https://www.kisiselblog.net/covid19-asisi-hayatimizda-neleri-degistirecek/

Paylaş: