Sağlık

Sağlıklı Olmak İçin Yapılacak Spor

Sağlıklı olmak; hiç şüphesiz, tüm insanların ortak isteğidir. Sağlıklı olmak için ise yapılacak en önemli şeylerden biri ise spordur. Bu yüzden, “Spor yap, sağlık bul.” sözü, oldukça doğrudur. Spor, çoğu zaman insanlar tarafından ihmal edillebilir; oysaki hayatın karmaşasından biraz olsun uzaklaşmak ve insanın kendine vakit ayırabilmesi için güzel bir fırsattır. Özellikle metropollerde ve ağır iş temposunda yoğun strese maruz kalan kişiler sporla biraz olsun stres atma imkanı sağlayabilirler.

 

 

           Spor yapabilmek, kimileri için spor salonlarına kaydolup özel aletlerle yapılacak bir şey gibi görünse de aslında tam anlamıyla bundan ibaret değildir. Bireysel olarak ve daha kolay yollarla da yapılabilir. Sağlık için önemli olan, ağır ve zor sporu yapmak değil; sporun düzenli olmasıdır. Bu düşünceyle herkesin kolayca yapabileceği ve sağlıklı olmaya yardımcı sporlardan bazıları şöyle sıralanabilir

 

Yürüyüş

 

Düzenli bir şekilde yapılan tempolu bir yürüyüş, oldukça iyi bir spordur. Özellikle bacak kaslarının harekete geçmesi, uzun süre oturarak çalışmak zorunda kalan kişiler için iyi bir seçenek olabilir. Ayrıca kardiyovasküler sistem için de oldukça faydalıdır. İleri yaşlarda da kolayca yapılabilecek en iyi spordur.

 

Koşu

 

Yürüyüşten daha tempolu olarak yapılan kısa süreli ve düzenli koşular tıpkı yürüyüş gibi kasları harekete geçirdiği gibi özellikle kalp sağlığı için faydalı bir spordur. Nefes hareketlerinin düzene girmesinde de etkilidir.

Egzersiz

 

Sabah uyanıldığında yapılan basit esneme hareketleri bile oldukça etkilidir. Kolları iki yana açıp beli bükmeden sağa ve sola dönmek, dizler kırılmadan ayak parmaklarına dokunup doğrulmak, başı havada bir daire oluşturacak şekilde çevirmek gibi basit egzersizler, düzenli ve belirli tekrarlarla yapılırsa gece boyu kasılan kasların gevşemesini veya kasların tekrar harekete geçmesi sağlanır. Bu da kesinlikle güne daha iyi başlamaya daha iyi hissetmeye sebep olacaktır.

 

 

Yüzme

 

Yüzme özellikle kol, bacak, sırt kasları olmak üzere tüm kas gruplarını çalıştıran önemli bir spordur. Özellikle yaz aylarında insanlar tarafından tercih edilse de bir yüzme havuzuna kayıt olunursa yılın tüm aylarında yapılabilir. Su ile temas , insanı stresten ve gerginlikten uzak tutar, ruhu dinlendirir. Tüm pozitif etkilerinin yanı sıra oldukça fazla kalori yakmaya yardımcı olmasıyla zayıflamak için de en güzel alternatiflerden biri olabilir.

İlgili Mesajlar
Sağlık

Hormonlar Doğal Yollarla Nasıl Dengelenir?

Hormonlar genel itibariyle bakıldığında kişinin metabolizmasını doğrudan etkileyen kimyasal…
Daha fazla oku...
Sağlık

Havada Bulunan Virüsler Ve Bulaşan Hastalıklar

Genellikle insanlar birtakım nedenlerle kimi hastalıklara yakalanıyorlar. Bu hastalıklar…
Daha fazla oku...
Sağlık

  Uskumru Balığının Besin Değeri Ve Sağlık Açısından Faydaları

Her besinin kendisine özel vitaminleri olduğu sağlığımız içinde önem taşıdığı hepimiz…
Daha fazla oku...
BÜLTEN
Bülteni Takip Edin

Üye Olmak İçin Mailinizi Giriniz.

9 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir