Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Çözümler

Saç dökülmesi sorunu çağımızda en çok yaşanan görsel hastalıkların başında gelmektedir. Görselden kasıt insanın hem fiziksel, hem de ruhsal yapısını bozmasından kaynaklı olan bir hastalık olmasıdır. Bu rahatsızlıkta sizin yanınızda olmak ve saç dökülmesinin önüne nasıl geçilir, ne gibi bir tedavi süreci uygulanır bu konularda sizleri bilgilendirmek amacıyla sürekli olarak makaleler yayınlamaktayız. Sitemizde yer alan saç dökülmesi şekillerini inceleyerek, saçınızın hangi nedenden dolayı döküldüğünü kolaylıkla çözebilirsiniz. Saç dökülmenizin nedenini bulduktan sonra nasıl bir tedavi uygulamanız gerekli olduğuna dair bilgileri de sitemizden bulabilirsiniz.

Stres Kaynaklı Saç Dökülmeleri

Günümüzde en yoğun yaşanan fiziksel rahatsızlıkların başında saç dökülmeleri sorununu sayabiliriz. Hemen hemen 3 kişiden biri bu sorunla uğraşmaktadır. Bu hastalığın bu kadar yaygın olmasının en önemli nedeni ise değişik birçok faktörden etkileniyor olmasıdır. Bugün genetik faktörlerden tutunda, dış etmenlere kadar pek çok neden bu rahatsızlığı tetikleyebilmektedir.

Yaşadığımız dünya ve yoğun iş temposu göz önüne alındığı vakit saç dökülmesi sorununun en çok stres kaynaklı olduğunu görebilmekteyiz. İçinde bulunduğumuz çağ tam bir teknoloji çağıdır. Bu çağda başarılı olabilmek içinde insan beyni, teknoloji ile yarışmak durumunda kalmaktadır. Buda insanlarda büyük bir baskı ve stresin oluşmasına yol açmaktadır. Bu baskı da maalesef ki stres kaynaklı olarak saç kayıplarının yaşanmasına yol açmaktadır.  Her ne kadar gelip geçici bir durum olsa da kişi zaten yoğun bir baskı ve stres altındayken birde saç sorunu yaşaması üzerinde ki stresi daha da arttıracaktır. Artan stresle birlikte saç kayıplarınız da daha çok yoğunlaşacaktır. Yani bu durumda her şey birbirini kötü yönde etkileyecektir.

Unutmayın ki stres kaynaklı bir saç kaybı yaşıyorsanız, bunun çözümü yine nedeninde yatar. Yani stresli ortamdan uzak durmak tedavi için atılmış ilk adım olacaktır. Ne kadar çok kendinize iyi bakıp, mutlu olmayı başarırsanız, saçlarınızda o kadar canlı ve sağlıklı olur. Yaşadığımız dünyanın hengamesinden azcık olsun uzaklaşmak, belki kısa süreli bir tatil bile saç kayıplarınızın önüne geçmeniz için yeterli olacaktır. Saçlarınızı ve kendinizi seviyorsanız, sağlığınız için stresten uzak bir yaşam şeklini kendinize benimseyiniz.

Sarımsak Yağının Saça Olan Faydaları

Sarımsağın insan bedeni üzerinde ki faydaları hakkında herkesin az çok bir bilgisi bulunmaktadır. Doğal Antibiyotik olarak bilinen ve vücudun direncini arttırma konusunda çok başarılı bir etkiye sahip olan sarımsak aynı zaman da Saç dökülmesi tedavisinde de çok başarılı etkiler gösteren bir yiyecektir. Sarımsaktan saç için en etkili şekilde faydalanmak istiyorsanız yağını çıkartmalısınız.

Sarımsak yağı, çıkartmak için 15 – 20 diş sarımsağı soyun ve bir kasenin içine koyunuz.  Kasenin dolusuna kadar üzerine zeytinyağı dökünüz. Sonrada kasenin ağzını kapatarak güneş almayacak bir yerde 3 – 4 gün bekletiniz. Sonrasında yağı süzerek sarımsaklardan ayırın ve saçınıza sürülebilecek şekilde bir kabın içine alınız.

Bu hazırlamış olduğunuz yağı hafta da bir bilemedin iki kere saçınıza masaj yaparak sürünüz. 1 Ayın sonunda saçlarınızda ki gelişime sizde inanamayacaksınız. Saç kayıplarınızın tamamen önüne geçtiğinizi göreceksiniz. Ayrıca saçınızın daha güçlü köklerle ve daha kaliteli bir şekilde geldiğine de şahit olacaksınız.

Sarımsak yağının saça faydalarına gelecek olursak; saç iyi beslenemediği, hava almadığı ya da kış aylarında güneşten yoksun kaldığı dönemlerde saç köklerinde mantarlar oluşur. Bu mantarlarda saç kayıplarına yol açar. Sarımsak yağı hem saçı, hem de saç köklerinde oluşan tahriş ve mantarları tedavi ederek, daha sağlıklı bir şekilde yeni saçların çıkmasına imkan sağlar. Ayrıca sarımsağın kan dolaşımını arttıran etkisi olduğu bilinen bir gerçektir. Kan dolaşımının artması ile birlikte saçlar çok daha iyi besleneceği için de daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaklardır.

Doğum Sonrasında Görülen Saç Dökülmeleri

İnsanın hayatında belli dönemleri vardır ki hiçbir zaman unutamadığı, en güzel zamanlarıdır. Bu özel zamanları da en mutlu şekilde geçirmeyi arzular. Bir kadın için en özel zaman doğum sonrası evladını kucağına aldığı andan itibaren başlayan zaman dilimidir. Bu zamanlar bebekle tanışma, kaynaşma ve onu besleme için ayrılmış özel vakitlerdir. Bu zamanda her hangi bir sıkıntı yaşanması annenin psikolojisini alt üst eder. Çünkü halen daha hormonları normale dönmemiştir.

Doğum sonrası görülen saç dökülmesi sorunu bu dönemi loğusa annelere zehir etmek için yeterde artar bile. Çünkü anneler bu dönemde çok alıngan ve duygusal olurlar. Tüm düşüncelerini sadece bebeklerine kanalize etmek isterler. Böyle bir dönemde yaşanan saç kayıpları annenin demoralize olmasına ve hatta stres kaynaklı olarak sütünün bile azalmasına yol açabilir. Fakat maalesef ki bu dönemde çoğu kadında bu sorunu yoğun bir şekilde yaşar. Bu dönemde görülen saç kayıplarının önemli birkaç nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler;

 1. Hamilelik dönemi boyunca kadınlarda oströjen hormonu normalin çok üzerinde salgılanır. Bu hormonun vücutta fazla salgılanması da saç köklerinin çok sağlıklı bir şekilde beslenmesine imkan sağlar. Beslenen saç kökleri de, daha canlı ve gür bir görünüm kazanır. Doğum sonrası ise bu hormon bir anda düşer. Hormonun bir anda düşmesi ile birlikte saç kökleri beslenmekte zorluk çeker ve bir anda saç dökülmesi sorunu karşımıza çıkar.
 2. Saçların büyüme ve dökülme evreleri vardır. Bu tamamen saçın anatomisi ile alakalı olan bir durumdur. Hamilelik döneminde büyümeyi tamamlayan saç, doğum sonrası dökülme evresine girer. Fakat bu geçici bir dönemdir. Sonra yine aynı saç köklerinden yeni saç telleri daha sağlıklı bir şekilde çıkar.
 3. Doğum sonrası anne ilk defa emzirme sürecine girer. Bedeninde ki vitamin depolarına ortak olan biri daha vardır artık. Bu vitamin depolarının iki katı fazla tüketilmesi anlamına gelmektedir. Bundan dolayı da emzirme kaynaklı olarak saç kayıplarının yaşanması oldukça doğal bir durumdur.

ISIRGAN OTU SAÇA NASIL UYGULANIR?

Saç problemi yaşayan insanlar çok iyi bilirler ki Isırgan otu saç için çok faydalı bir bitkidir. Gerek şampuanlarından tutun gerekse bakım suyuna kadar her yolla uygulanması tavsiye edilen bir bitkidir. Kemoterapi sonrası oluşan saç dökülmeleri herkesin malumudur. Bu ot sayesinde bu saç kayıplarının önüne geçilebilir ve yeni, canlı saçların çıkması için kökler güçlendirilebilir. Bu otun saça faydalarını sıralayacak olursak;

* Kırılmalar ve dökülmeler azalır,

* Saçın hacmi artar ve dolgun bir görünüm kazanır,

* Saç kökleri güçlendiği için saç telleriniz kalınlaşır,

* Eskisinden çok daha güçlü bir saç yapısına sahip olursunuz.

Şimdi sizlere bu otun yağı saça nasıl uygulanır, o konuda bilgi vermek istiyoruz.

Isırgan Otu yağı Saça Nasıl Uygulanır?

Bu yağı aktarlar bulabilirsiniz. Yağı elinize damlatın 6 – 7 damla kadar… Saç köklerine masaj yaparak, saçın her tarafına bu yağı sürün. 1 Saat kadar yağ saçınızda bekledikten sonra saçınızı ılık su ile deforme etmeden yıkayınız. Yıkarken de bu otun kendi şampuanını kullanmanızı ekstra faydasını göreceksiniz. Saçlarda aşırı yıpranma mevcutsa bu sefer sürüş şeklinizi değiştirin ve akşamdan sürün bir bone yardımıyla sabaha kadar saçınızda kalmasını sağlayınız.

Isırgan Otu Kürü

Malzeme; 250 gr Elma Sirkesi, Bir avuç kıyılmış ısırgan otu tohumu.

Yapılışı; Elma sirkesini kaynama noktasına gelene kadar ısıtınız. Fakat kaynamaya geçmeden ateşten alınız. Ateşten aldığınız sirkeli suyun içine tohumları atınız ve soğumaya bırakınız. Ilıyınca da süzün ve elde ettiğiniz suyu saçınıza pamuk yardımıyla sürünüz. Bu suyu saçınızda 1 saat beklettikten sonra duş alın ve saçınızdan arındırınız. Bu kürü haftada 2 kere yapmanız yeterli gelecektir.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

Saç dökülmesi şekilleri incelendiği zaman erkek tipi saç kayıplarına göre, kadın tipi saç kayıplarının daha masum ve zararsız olduğunu görebilirsiniz. Çünkü kadın tipi saç kayıpları tedavisi mümkün olan dökülmelerdir. Erkek tipinde ise maalesef ki geri dönüşü pek mümkün olmayan, sonu kelliğe kadar varan saç kayıplarıdır.

Öncelikle bir insanın gerçek saç kaybı yaşayıp, yaşamadığını tespit etmelisiniz. Çünkü hepimiz, her gün belli miktarlarda saç kayıpları yaşamaktayız. Günlük dökülen 50 – 100 Tel saçın hiçbir önemi bulunmamaktadır. Bu sayı 100 telin çok üzerinde ve her gün düzenli olarak dökülüyorsa, işte o zaman tehlikeli bir durumun olduğunun habercisidir. Burada baz almanız gereken günlük dökülen saç teli sayınızdır. Saçınızda ciddi bir dökülme olduğunu fark ederseniz, o zaman araştırmanız gerekli olan bu saçları ben neden kaybediyorum olmalıdır. Kadın tipi saç kayıplarının nedeni tespit edildikten sonra rahatlıkla tedavi edilebildiklerini unutmamalısınız. Şimdi sizlere Kadın Tipi saç kayıplarının nedenleri hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz.

Stres Kaynaklı:  Yaşadığımız hayat ve ekonomik zorluklar insanlarda yoğun bir baskıya ve strese yol açmaktadır. Kadın tipi saç kayıplarında, en önemli nedenlerin başında bu stres faktörü gelmektedir.

Demir Eksikliği: Bayanlarda görülen önemli rahatsızlıklardan bir tanesi de demir eksikliğidir. Bu uzun vade de devam ettiği zaman saç kaybı yaşamamıza yol açar.

Troid Bozukluğu: Bayanlarda sıklıkla rastlanan Troid rahatsızlığı, Troidin aşırı çalışması ya da çok yavaş çalışması durumlarında saç kayıplarına yol açan bir durumdur. Çok çalışması da az çalışması da kendi başına sorun teşkil eder.

Hormonel Saç Kayıpları: Buda kadınlarda hamilelik ve loğusalık dönemlerinde görülen, hormonların bir anda yükselmesi ve düşmesi sonucunda meydana gelen saç kayıplarıdır.

Diyet ve Beslenme Bozuklukları: Bayanların sürekli olarak uyguladığı şok diyetler ve tek yönlü beslenme alışkanlıkları yoğun bir saç kaybına neden olur.

Kimyasal Kaynaklı Kayıplar: Kadınların güzel olmak uğruna saçlarına uyguladıkları röfle, perme, maşa, fön gibi uygulamalar saçı hem yıpratır, hem de uzun vadede dökülmelere yol açar.

Buraya kadar sıraladığımız başlıkların hepsi kadınların saç kaybı yaşamasının nedenleriydi. Şimdide bu kayıpların önüne geçilmesi için ne yapılabilir? Bu konuda sizi bilgi sahibi etmek istiyoruz.

BIOCOMPLEX B11 maddesi ile Bioxcin şampuan, saç dökülmesi sorununuzu çözmektedir. Saç kayıplarına karşı son derece etkili olan bu madde aynı zaman da yeni saç oluşumunu da destekleyen bir maddedir. Bioxcin şampuanın içinde bulunan;

* A, B1, B2, B5 ve B9 vitaminleri, saçınızın uzamasına ve beslenmesine katkıda bulunur.

* Biotin Maddesi, Saç tellerinin sağlıklı bir gelişim sağlaması konusunda etkilidir.

* Bakır, Çinko, Demir ve Kalsiyum mineralleri, saç tellerinizi kalınlaştırmanın yanında saç köklerinizi de güçlendirir.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Neden Olur

Saç dökülmesi sorununu iki farklı cinsiyeti oluşturan erkekler ve kadınlar farklı süreçlerden geçerek yaşarlar. Bunun temelinde ki asıl neden kadın ve erkeğin genetik yapısıdır. Yani dökülmenin şeklini belirleyen aslında dökülmenin nedenidir. Erkeklik hormonu her zaman için saçın bir numaralı düşmanı olmuştur. Erkeklik hormonu yüzünden de erkekler saç dökülmesi sorununu yoğun bir şekilde yaşar ve kel kalma riski ile her an için karşılaşabilirler.

Fakat durum kadınlarda daha farklıdır. Kadınların erkeklik hormonu düşük olduğu için erkek tipi sonu kelliğe kadar uzanan bir saç dökülmesi yaşamazlar. Lakin bazen kadınların çok nadiren de olsa kelleştiği ile karşılaşabiliriz. Bu kadınlık hormonunun yeterince çalışmadığını ve erkeklik hormonunun ağır bastığının göstergesidir. Küçük bir hormon tedavisi ile de çözülebilecek bir sorundur.

Kadınlar da saç neden dökülür? Sorusunun cevabı hormonlar kesinlikle değildir. Kadınlarda ki saç dökülmelerinin genel sebeplerinin başında stres gelmektedir.

Stres Kaynaklı Saç Dökülmesi: Kadınlar en çok bu şekilde saçlarını dökerler. Hayatlarının belli dönemlerinde yaşamış oldukları stresler sonrası saçları dökülür.

Demir Eksikliğinden Saç Dökülmesi: Bu da en çok kadınların karşılaşmış olduğu saç dökülme şekillerinin başında gelir. Belli periyotlarda kadınların vücutlarında ki demir düşer. Demir düşünce de bayanlar da saç dökülmesi sorunu yaşanır. Bunu aşmanın en iyi yolu demir takviyesi almaktır.

Ateş ve Enfeksiyon Kaynaklı Saç Dökülmesi: Ateşli bir hastalık ya da enfeksiyonlu bir durum geçiren bayanların belli bir süre sonra bağışıklık sistemleri zayıfladığı için saçlarının döküldüğü gözlemlenmiştir.

Troid Bozukluğu: Buda bayanlarda çok sık rastlanan bir saç dökülme şeklidir. Troidin normalinden çok fazla ya da normalin çok altında çalışması saç dökülmesine yol açar. Bu sorunu da anca Torid tedavisi alıp normal çalışmasını sağlayarak aşabilirsiniz.

Hamilelik ve Menopoz Dönemlerinde Saç Dökülmesi: Buda kadınların büyük bir bölümünde görülen tamamen hormonların bir anda iniş ve çıkış yaşaması sonucu olan saç dökülmeleridir. Bunda da hormon tedavisi ile sonuca ulaşılabilir.

Diyet ve Beslenme Bozuklukları: Yine bayanların sıklıkla yaptığı hatalardan bir tanesi olan gelişi güzel beslenme ve diyetler de saç dökülmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesidir.

Saç Bakımı kaynaklı dökülmeler: Röfle, perma, fön vb işlemlerden sonra bayanların saçları çok fazla yıpranır ve bir süre sonra dökülmeler başlar.

Kış Aylarında Saç Bakımı İçin Öneriler

Saç en çok kış aylarında yıpranır ve nemini kaybeder. Bundan dolayı kış ayları her zaman için saç dökülmesinin en yoğun yaşandığı dönemlerdir. Bu aylar da saçınızın bakımına biraz daha fazla özen göstermelisiniz ve farklı bir bakım uygulamalısınız. Güneş ışığından uzak kalan saçlar birbirine yapışır ve kırılmalar, dökülmeler yoğunlaşır. Bu sorunları yaşamak istemiyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Kış aylarında saç bakımı:

* Yaz aylarında 2 günde bir saç yıkamanızı tavsiye ediyorduk. Fakat kış aylarına gelince durum biraz daha farklı olarak en az 3 günde bir olmalıdır. Çok sık yıkamak saçı kurutacak ve yıpratacaktır.

* Ergenlik döneminde insanların saçları bir anda yağlanabilir ya da kepeklenme sorunu yaşanabilir. Kepeklenme ve yağlanma sorununun önüne geçmek için yapmanız gereken her gün düzenli olarak saçınızı yıkamak olmalıdır.

* Saçın kendi dokusu içinde yer alan koruyucu bir tabaka bulunmaktadır. Kış aylarında saç yıkama esnasında tercih edilen çok sıcak yıkama bu tabakayı eritmektedir. O tabakanın zarar görmemesi için, erimemesi için dikkat edilmesi gereken nokta ılık su ile saç yıkamaktır. Kış aylarında saçı yıkama şekliniz ılık su ile olmalıdır.

* Kış aylarında daha yoğunluklu olarak kullanılan saç kurutma makinesini kullanırken dikkatli olmalısınız. Saçın tüm nemini çekmemesi için çok yakından ve çok yüksek ısıda kullanmayın. Ayrıca saçınız ıslakken kesinlikle saç kurutma makinesini saçınıza uygulamayınız. Suyunu havlu ile iyice emdirin ve sonrasında kullanınız.

* Kış aylarında sabunla saç yıkamak saçınızı kurutacak ve farklı bir mantarın oluşmasına yol açacaktır. Bundan dolayı kış aylarında saçınızı şampuanla yıkayınız.

* Saç tipinize en uygun olan şampuanı seçerek saçınızın nemlenmesini sağlayınız.

* Kış aylarında daha yoğunlukla yaşanan sedef ve egzama rahatsızlığı eğer ki saçınızın içinde mevcutsa, mutlaka dermatoloğunuzdan bu rahatsızlığın geçmesi için bir ilaç alıp kullanınız.

* İkisi bir arada şampuanların saçı daha çok döktüğü bilinmektedir. Kış aylarında saç kremi içeren şampuanları kullanmaktan da uzak durunuz.

* Saç kuruluğu sorunu yaşıyorsanız mutlaka 10 günde bir saç maskesi ile saçınızı nemlendiriniz.

* Saç dökülmesi sorununu yaşamamak için vitamin değerlerinize baktırmalısınız ve eksik vitaminleriniz varsa onları takviye yapmalısınız. Bu eksiklik saçınızın beslenmesinin önüne geçer ve saçınızın beslenmesine mani olur.

KURU MAYA SAÇ MASKESİ

Saç dökülmesi sorunun da en etkin bakımın doğal bakım kürlerinden geçtiğini artık hepimiz bilmekteyiz. Her saçın kendine özel bir bakımı ve kürü bulunmaktadır. Bu kürler saçları koruyup, beslediği gibi saçın dökülmesinin ve matlaşmasının da önüne geçmektedirler. Son zamanda en çok tavsiye edilen saç bakım maskelerinin başında da kuru maya maskesi gelmektedir.

İnternet üzerinden bu maskeyi uygulayan insanların yazmış olduğu yorumları incelediğiniz zaman, saçlarının eskisinden çok daha gür ve havalı durduğunu söylemekteler. Hatta maya hamuru nasıl kabartıp şekil veriyorsa, saça da aynı hacmi ve şekli vermektedir diye yazmaktalar. Bizde sizler için saç dökülmesi sorunu yaşayan tüm okurlarımız için bu son derece etkili ve faydalı maskenin tarifini vermek istiyoruz.  Kısa sürede saçınızda etkisini göreceğiniz bu maskeyi mutlaka uygulayınız.

Kuru Maya Saç Maskesi 1

Malzemeler; Birkaç adet dereotu, 1 su bardağı zeytinyağı, 1 tane kuru tarçın çubuk, 1 çay kaşığı biberiye yağı, 2 çay kaşığı kadar kuru maya.

Uygulanışı:  Kuru mayayı dışarı da tutarak tüm malzemeleri bir tencerenin içine yerleştirin ve 5 dakika kaynayacak şekilde ısıtınız. 5 Dakika kaynadığını gördükten sonra ateşten alın ve ağzı açık bir şekilde soğumaya bırakınız. Tam soğumadan ılık iken içine kuru mayayı da karıştırınız ve bu karışımı saçınızı sürüp 2 saat kadar bekletiniz. Saçınızı yıkadığınız zaman karşınıza çıkacak olan sonuca siz bile inanamayacaksınız. Saçlarınızın daha ilk maskeden havalandığını ve canlandığını fark edeceksiniz.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedenler

Saç dökülmesi nedenleri ve oluşumları hakkında sizlere pek çok bilgi verdik. Genetik faktörlerden tutunda, çevresel faktörlere kadar pek çok neden saç kaybı yaşamamıza sebebiyet verebilmektedir. Bu yazımızda ise bugüne kadar hiç değinmediğimiz ama aslında hepimizin yaşadığı bir faktörden bahsetmek istiyoruz.

Bazen hiçbir neden yokken bir anda saçlarımızın çok daha fazla bir şekilde döküldüğünü fark ederiz. Anlamlandıramadığımız bu duruma sebebiyet verebilecek hiçbir etmen yokken neden bu sorunu yaşadığımızı algılamaya çalışırız. Oysa bu çok basit bir nedendir. Mevsimsel saç dökülmesi dediğimiz, mevsim geçişlerinde çok sıcak ya da çok soğuk zamanlar da yaşanan dökülmelerdir. Bu sorunu aslında herkes hayatının içinde yaşar. Bazı insanlar daha yoğun şekilde yaşarken, bazı insanlar bu saç kayıplarını fark etmezler bile. Fakat bu durumun sevindirici bir yanı vardır ki kalıcı saç kayıpları değildir. Mevsime alışma sürecinde yaşanır ve sonrasında geçer.

Saç kaybının çok fazla yaşandığı mevsim geçişlerinde dikkat etmemiz gereken nokta saçlarımıza bitkisel kür ve maskelerle bakımlar uygulamaktır. Bu şekilde saçımızı mevsimin zorluklarına karşı güçlü kılmış olacağız. En masum saç kayıpları mevsimsel olarak yaşananlardır. Kısa bir zaman da düzelir ve korkutucu boyutlara asla ulaşmaz. Biraz bakım ve bitkisel destekle de saçlarımızı hiçbir etki görmeden mevsim geçişlerinin zararlı etkisinden koruyabiliriz.

Saç Anatomisi Nedir?

Saç daha kişi dünyaya gelmeden, anne karnında 22. haftadan itibaren yüzey foliküllerini tamamlar. Anne karnında yani doğum öncesi bu folikler ince ve cansız, açık renkli bir görünüme sahiptirler. Doğum sonrası bu kıllar pigment değiştirir ve renkleri koyulaşarak, canlanır. Doğum sonrası anne karnında ki folikler tamamen dökülür ve yerine yeni, capcanlı, ömür boyu kullanacağımız folikler gelir.

Ergenlik sürecine kadar sadece kafada bulunan kıllar, ergenlik dönemi ile birlikte koltuk altı, genital bölge, bacaklar, sırt gibi vücudun çok daha farklı bölgelerinde de çıkmaya başlar. İnsan bedeninin tamamında 5 milyon kıl foliki bulunurken, kafada tek başına 1milyon folik bulunmaktadır. Kılların en yoğun olarak bulunduğu nokta başımızdır.

Saçın rengini belirleyen yine saç tomurcuğu adı verilen bir kılıf içinde yer alan bir hücredir. Hücrelerin bölünmesi esnasında beslemeyi sağlar ve ömür boyu kullanacağınız kıl renginizi belirler.

Irklar arasında foliklerin durumları değişmektedir. Şöyle ki her cm2’ye 100 folik düşmektedir. Buda tahmini normal saçlı deride 100 bin saç teli anlamına gelmektedir ama bu beyaz ırkta böyledir. Sarı ırkta ise 140 bin sayısına ulaşmaktadır.

Normal bir insanın ellerinde, kollarında tüm bedeninde kıllar vardır. Fakat bunlar çok küçük ve bazen çıplak gözle görülmeyecek kadar miniktirler. El, ayak tabanları ve dudaklar hariç vücudumuzun her noktasında kıl folikleri yer alır.

Saç foliklari anagen, katagen ve telogen adı verilen üç evreyi yaşarlar. Bunların en uzun soluklusu anagendir. %85 Anagen evresindesinizdir. Bu evre 2 – 6 yıl arasında değişen bir zaman dilimine sahiptir. Diğer evreler ise buna göre çok kısa 2 – 5 hafta arası bir zamana denk gelmektedirler.

Saç Bakımı Önerileri

İnsanın en doğal süsü olan saç, tamamen Allah vergisidir. Yani doğuştan güzelliğimize güzellik katan bir faktör olarak hayatımıza girer. Tabi ki fiziki görünümüz de bu kadar önemli bir yere sahip olan ve güzelliğimizin en temel unsurlarında başı çeken bu yapımızın bakımı da özel bir itina ister. Özellikle bayanlar için saçları güzelliklerinin en doğal yanıdır ve her zaman için en güzel görünümü ile gözükmesine özen gösterirler. Bu kadar önem verdiğimiz saçlarımıza nasıl bir bakım uygulayabiliriz?

 1. Saç Kremi; bu saçın doğal yapısına zarar veren bir kimyasaldır. Saç kremi yerine size tavsiyemiz, doğal balım maskeleri veya özel yağlarla saçı yumuşatmanız. Mesela Argan yağı çok iyi bir yumuşatıcıdır.
 2. Kuru Saç Bakımı; Bu tip saçlar çok çabuk yıpranır ve kopar. Onun içinde özel bir bakım ve ihtimam isterler. Bu tip bir saç yapısına sahipseniz; Argan yağı, badem yağı, zeytinyağı gibi saça iyi gelen yağlardan faydalanarak, saçın nem dengesini yükseltmeye çalışın. Saç nemlendikçe kopma ve dökülmelerde azalacaktır.
 3. Saç Tarama; saçınızı tararken en çok incitmeden taramaya özen göstermelisiniz. Ayrıca saçınıza kullanacağınız fırçanın da yumuşak ve saç köklerine zarar vermeyecek bir fırça olmasına dikkat etmelisiniz.
 4. Saç Yıkama; Saçlarınızı yıkarken çok sıcak ya da çok soğuk su kullanmayınız. Ilık su ile ve hırpalamadan, köklerine parmak uçlarınızla masaj yaparak yıkama işlemini gerçekleştiriniz.
 5. Saç Kurutma işlemi; Bu işlemi gerçekleştirmeden önce havlu ile tüm suyunu emdirin. Çünkü ıslak saça fön makinesini tutarsanız, saçlarınız hem daha çok yıpranır hem de kopar. Suyunu tamamen emdikten sonra sadece nemini alması için fön makinesini kullanınız.
 6. Saç kürleri; Saç için çok faydalı olan ısırgan otu, argan yağı, alovera, yeşil çay, zeytinyağı, sarımsak vs gibi birçok doğal bakım ürününün saça uygulana bilen kürleri bulunmaktadır. Saç tipinize en uygun olan kürü bularak düzenli olarak saçınıza uygularsanız, bunun kısa sürede büyük faydalarını göreceksiniz.

Yukarı da saymış olduğumuz birkaç madde, evde hiçbir zorluk yaşamadan kendi imkanlarınızla saçlarınıza uygulayabileceğiniz küçük bakımların tiyolarıdır. Kendiniz için bir şey yapmak istiyorsanız çok büyük paralar harcamanız gerekmemektedir. Evde kendi imkanlarınız doğrultusunda da rahatlıkla saçlarınıza özel ilgi ve alaka gösterebilirsiniz.

Saç Bakımı ve Saç Uzaması

Saç bakımı erkeklerden çok kadınların ilgi alanına giren bir bakım türüdür. Bayanlar güzelliklerinin en doğal unsuru olan saçlarının dolgun ve hacimli gözükmesinden çok mutlu olurlar. Bir kadının güzelliği ilk olarak saçtan geçer. Çünkü bir insana baktığınızda ilk göze çarpan yerleri saçlarıdır. Hele ki uzun saçlar, bayanların tüm doğasını değiştiren, Allah vergisi bir güzelliktir. Son yıllarda erkeklerinde saç uzattığını ve bayanlar kadar olmasa da onlarında, saç bakımı yaptırdıkları gözlemlenmektedir. Bu bakımları ister bir kuaför salonunda yaptırırsınız. İsterseniz de evinizde kendi imkan ve olanaklarınızla yaparsınız. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış olan bir durumdur. Evde de kolaylıkla yapabileceğiniz birçok değişik kür ve maskeler bulunmaktadır.

Saç uzaması da yapılan bakımla doğru orantılıdır. Yapmış olduğunuz bakımlar devamlılık gösterir ve özel bir itina ile saçınızla ilgilenirseniz daha hızlı şekilde uzama olduğunu fark edeceksiniz. Yaz aylarında saçınızı güneşte eksik bırakmayın. Güneş saçı besler. Fakat güneşte çok kaldığı için nem dengesi bozulabilir. Böyle durumlarda da nemlendirici takviyesi yapmalısınız. Nemlenen saçlarınız, güneşten de ihtiyacı olan vitamini aldıktan sonra sağlık bir şekilde uzama sağlayacaktır. Yine dengesiz beslenme, şok diyetler, anemi ve vitamin eksikleri de saç uzamanızın önüne geçebilir. Bunları yaşamamak adına da bizim size tavsiyemiz beslenmenize özen göstermenizdir. Dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenen bir insanın saçları da o nebzede beslenerek, sağlık bir şekilde uzama kayıt edecektir.

Hızlı saç uzaması, kullandığınız şampuandan tutunda, saçınızı yıkadığınız suda ki kirece kadar her şeyden etkilenir. Sağlıklı, hacimli ve çabuk uzayan saçlar istiyorsanız, öncelikle şampuan tercihinizi gözden geçiriniz. Biz bu konuda size şu, bu marka demek yerine; Isırgan otlu, sarımsaklı, yeşil çaylı, aloveralı ve zeytinyağlı şampuan çeşitlerini tavsiye etmekteyiz. Hepsi doğal ve kimyasalları azaltılmıştır. Saçlarınızın çok hızlı bir şekilde uzamasına katkıları da oldukça fazla olacaktır. Doğal sabun denilen sıfır kimyasalı olan sabunlar saçı en hızlı uzatan temizlik ürünleridir. Temin etme imkanınız olursa, tercihinizi doğal ve organik sabunlardan yana da kullanabilirsiniz.

SAÇ DÖKÜLMELERİNE KARŞI LAVANTA KÜRÜ

Çağımızın en yaygın hastalıklarının başında, saç dökülmeleri gelmektedir. Bir anda dökülmeye başlayan ya da azar azar her gün kaybedilen saçlarının geri kazanılması hiçte kolay değildir. Onun için de saçı tamamen kaybetmeden önce bazı önlemleri almanın faydası bulunmaktadır.  Saçlarının günden güne kopup, kaybolduğundan şüphe ve endişe ediyorsanız, yapmanız gereken, gün içinde ne kadar saçınızın kaybolduğunu tespit etmektir. Çünkü 1 günde 50 – 100 tel saç kaybının kesinlikle korkulacak bir yanı yoktur. Fakat sayı bunun çok üstünde ve de her gün düzenli olarak dökülmeye başlamışsa hemen bir çözüm bulmanız gerekmektedir.

Bizim bu konuda ki size tavsiyemiz, son yıllarda kıymetleri daha çok anlaşılan doğal yollarla bu hastalığın önüne geçmenizdir. Krem ve bakım setleri de içlerinde kimyasal barındırdığı için saç tedavisinde tercih edilen seçenekler değildirler. Çünkü bu seçenekleri kullanırken de farkında olmadan saçınıza kimyasal uygulayarak zarar vermiş olacaksınız. Bunun yerine saç dökülmelerine karşı doğal bakım kürleri tercih edilmelidir. Bu yazımızda Lavanta küründen bahsetmek istiyoruz. Bu kür saç için son derece faydalı ve saç kayıplarını durduran, saçı tedavi eden bir bakımdır.

Lavanta Kürü; Kaynamakta olan 750 ml suya 1 tutam kadar Lavanta atınız ve kaynatmaya devam ediniz. 5 dakika kadar bu şekilde yüksek ateşte kaynayan lavanta suyunun altını kapatınız ve ılımaya bırakınız. Saçınızı bu suyla yıkayın ve 1 saat kadar saçınızı bu şekilde bırakınız. Sonrasında sadece ılık su ile masaj yaparak saçlarınızı durulayınız.

Saç dökülmesi sorunuzun çözülene kadar bu kürü haftada birkaç defa tekrarlayınız. Dökülme sorununuz tamamen çözüldükten sonra da sadece bakım ve saça destek için yine 10 günde bir yapmanın saçlarınıza büyük faydası ve katkısı olacaktır.

SAÇ DÖKÜLMESİ CİDDİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİ OLABİLİR

Sabah yataktan kalktığınızda, yastığınızın üzerine dökülmüş saç telleri ile mi karşılaşıyorsunuz? Ya da saçınızı taradığınız zaman fırçaya dolanan saç tellerini görüyorsunuz. Bu eğer ki arada bir oluyorsa, problem etmenize gerek yok. Fakat bu düzenli olarak her gün oluyorsa ve kaybettiğiniz saç adedi 50 – 100 telden çok fazla ise tehlike çanları çalıyor demektir. Saçınız size sinyaller göndermekte. Tabi bu sinyalleri doğru şekilde okumak ve anlamakta sadece sizin elinizdedir.

Saç Dökülmesi sorunu 2 ay gibi uzun bir süre hiç aralıksız olarak devam ederse bu önemli bir rahatsızlığın habercisi demektir. Saç kayıplarının nedenlerini incelediğimiz zaman; stres, genetik, hormonlar, çevre faktörü, beslenme bozukları, troid vb birçok faktörün bu hastalığa yol açtığını görebiliriz. Burada belirleyici olan süredir. Senede 2 defa 2 ay’a kadar süren saç kayıplarının tehlikesi yoktur. Fakat 2 aydan uzun süren saç kayıpları, vücutta ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

Bunlara örnek verecek olursak, saç kayıplarınızın nedeni Troid rahatsızlığı olabilir. Troidin aşırı çalışması ya da tembel olması, her iki durumda da saç kayıpları yaşanır. Onun içinde 2 aydan fazla süren saç kayıplarında mutlaka troid de incelenmelidir. Çünkü bu tip dökülmelerde önce troid tedavi edilmelidir. O düzene girmeden dökülmenin önüne geçemezsiniz.

Yine aynı şekilde doğum sonrası görülen dökülmeler de vücudun vitamin eksikliği olduğunun bir göstergesi olabilir. Sizinle aynı anda beslenen bebeğinize ve size vücudunuzda ki depolarda bulunan vitamin yeterli gelmezse de dökülmeler görülür.  Bu dökülmelerin önüne de sadece vitamin takviyesi ile geçebilirsiniz.

Yine diş çürüklerinin de saç kayıpları ile bağlantısı vardır. Şöyle ki dişinizde çürük varsa, aynı yönde bulunan saçlarda kayıplar gözlenir. Sürekli aynı taraftan ve düzenli olarak saç kaybı yaşıyorsanız, bu aynı tarafta ki bir dişin çürüdüğünün habercisi olabilir.

Bunun gibi pek çok örneği vermek mümkündür. Çünkü sadece Saç Dökülmesi diyip hafife almış olduğunuz fizyolojik olay, aslında size vücudunuzla alakalı önemli sinyalleri vermektedir.

SAÇ DÖKÜLMESİ ERKEKLERİ ASABİLEŞTİRİYOR
Saç dökülmesi problemini yaşayan insanların strese girmeleri oldukça doğal bir olgudur. Çünkü sürekli olarak dökülen saçlar insanın fiziksel sağlığı kadar ruhsal sağlığını da etkilemektedir. Bu problemle karşılaştığınız da dikkat etmeniz gereken nokta dökülen saçın miktarıdır. Yani günlük 50 – 100 tel saç döküyorsanız bu korkulacak bir sayı değildir. Fakat günlük 100 telin çok üzerinde ve sürekli olarak aynı şekilde saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız işte o zaman önemli bir sorun var demektir.  Böyle durumlarda da hemen kesin sonuca ulaşmanın ve tedavinin yollarının araştırılması, saça uygulanması önemlidir.

Bu sorunu yaşayan insanlar arasında farklılıklar gözlemlenir. Bir bayanın saç dökülmesi sorunu ile bir erkeğin saç dökülmesi sorunu arasında dağlar kadar fark vardır. Bayanlar bu sorunu en fazla basit kürlerle atlatabilme şansına sahipken, durum erkeklerde çok daha ciddi ve zor bir süreçte ilerler. Erkekler bu konuda gerçekten çok şanssız olan canlılardır. Çünkü bir erkek azcık bir saç dökülmesi sorunu yaşarken bir anda tüm saçlarını kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilir. Oysa kadınlar da durum çok daha iyi ilerlemektedir. Yani bir kadının saçında dökülme varsa sadece saçlarında açılmaya kadar gider. Erkek ise bir anda kel kalabilir. Bundan dolayıdır ki erkekler saç dökülmesi sorunu ile karşılaştıkları zaman kel kalma korkusu ile asabi bir yapıya sahip olurlar.

Saç dökülmesi erkekleri asabileştiriyor tezinin kaynağı da budur. Bu sorunu yaşayan insanların yaşamış oldukları kellik sendromu o insanların asabi bir yapıya sahip olmalarına yol açmaktadır.

Saç Dökülmemesi için Doğal Sabun

Televizyonlar da sürekli olarak reklamları yapılan şampuan ve saç kremlerini hepimiz biliriz. Reklamlarda saç dökülmesine karşı etkin çözüm vs. gibi sloganlarla tamamen tüketiciyi yanıltan haberler yapılır. Oysa bunların gerçekle uzaktan yakından alakası yoktur. Hiçbir şampuan yoktur ki saç dökülmesi konusunda tedaviye yönelik bir fayda sağlasın.

Saç kremleri zaten başlı başına saç dökülmesi nedenidir. Neden o zaman bunların yerine doğal yöntemlerle saç hijyenini sağlama yoluna gitmiyorsunuz? Bildiğiniz normal doğal sabunlar saç temizliği için en zararsız hatta faydası olan temizlik ürünleridir.

Son yıllarda saç dökülmesi konusunda bilinçlenen insanlar kimyasallardan uzaklaşma yolunu benimseyerek şampuanların yerine bu doğal sabunları kullanma yolunu seçmişlerdir.

Bu doğal sabunların piyasada bir sürü yan sanayi ürünleri vardır. Bunlar maalesef ki doğal sabun olarak satılmalarına rağmen kimyasal içeren sabunlardır.

Bir sabun doğal mı? Kimyasal içeriyor mu? Öğrenmek aslında çok kolaylıkla öğrenilebilir. Tek yapmanız gerekli olan bu sabunlarla ellerinizi yıkamak. Çok köpürüyorsa ve içinde parfüm esansları varsa bu sabun doğal sabun olamaz. Çünkü doğal sabunlar parfüm içermez ve diğer sabunlar gibi çok köpürmezler.

SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR?

Milenyum çağını yaşamış olduğumuz dünyamızda, insanlar fiziksel bakımlarına ve de sağlıklarına normalinden çok daha fazla özen göstermektedirler. Eskiden hiç bilinmeyen alternatif tip, günümüzde fiziki güzellik için en çok kapısı çalınan yolların başında gelmektedir. Tabi ki Alternatif tıp sağlık içinde uygulanan yöntemlerin başını almaktadır. İlaçların insanlar üzerinde bıraktığı olumsuz etkilerden arınmak ve kimyasal kullanmadan tedavi olmak için tercih edilen bu yönteme en çok saç dökülmesi tedavisi için başvurmaktayız.

Saç Dökülmesi sorunu çağımızda insanların en çok yaşadığı stres kaynaklı hastalıkların başını çekmektedir. Çünkü sürekli gelişimin ve teknolojinin ilerlediği bir dünyada yaşamaktayız. Bu gelişim ve teknoloji ile baş edebilmemiz için en az onlar kadar hızlı bir tempoda çalışmamız ve beynimizi yormamız gerekmektedir. Buda insanlar da önemli bir psikolojik baskının oluşmasına yol açmaktadır. Doğal olarak da bu kadar stres ve baskı kişiler de stres kaynaklı rahatsızlıkların doğmasına yol açmaktadır. Stres kaynaklı bu rahatsızlıklardan bir tanesi de saç kayıplarıdır. İnsanların büyük bir bölümünün yaşadığı ve belli aralıklarla her insanın hayatında oluşan bir rahatsızlıktır.

Eskiden bu tip rahatsızlıklar için ilk yaptığımız şey bir dermatologa gitmek ve onun önerdiği ilaçları kullanmaktı. Oysa günümüzde bilinçli bir toplum olarak, bu konuda da bitkilerin bizlere sunmuş olduğu mucizelerden faydalanmaktayız. Evde çok kolay şekilde hazırlayabileceğiniz pek çok bitki kürünü saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu kürlerin saç dökülmesinden, kepeklenmeye, kuruluğa, yağlanmaya vs gibi pek çok konuda etkili olduğunu göreceksiniz.

Tek dikkat etmeniz gereken nokta saçınıza uygulayacağınız kürün, saç tipinize uygun olup olmadığını kontrol etmektir. Kuru bir saça kalkıp da yağlı saç kürü uygularsanız bundan fayda elde etmeyi beklememelisiniz. Önce saç yapınızı çok iyi çözmelisiniz. Sonrasında da Alternatif  Tıp’ın size sunmuş olduğu tedavi yöntemlerinden en uygun olanını bulup, saçınıza uygulamalısınız. Şimdi sizlere evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz basit birkaç doğal kürden örnekler vermek istiyoruz.

Kepek önleyici Isırgan Otu Kürü; Bu kür sayesinde tam 1.5 ayda tüm kepek sorununuz çözülecektir. Isırgan otunu kaynatarak elde ettiğiniz suyla saçınızı yıkayınız. Birkaç saat saçınızda beklettikten sonra akıtınız. Bunu haftada 2 defa yapmanız yeterli gelecektir. Düzenli olarak bu kürü uygularsanız 1.5 aya kalmadan saçınızda ki kepek sorununu ve yağlanma sorununu çözersiniz.

Saç Dökülmesine karşı Lavanta kürü; Saç kayıpları hepimizin psikolojisini bozan, üzücü bir durumdur. Bu durumdan kurtulmak için de size önerebileceğimiz en doğal kür lavanta kürüdür. Bu kürü yapabilmeniz için 750 ml kadar kaynamakta olan suya, bir tutam lavantayı atınız. Bu şekilde 5 – 10 dakika daha kaynatınız. Sonra lavantalı suyu ateşten alınız ve ılımaya bırakınız. Bu suyla sonra saçlarınızı yıkayınız. Lavantalı suyu saçınızda 1 saat beklettikten sonra ılık su ile akıtmanız yeterli gelecektir. Yeniden şampuan kullanmanız gerekmez. Hatta özellikle kullanmayınız.

Bu kürü saç kayıplarınız bitene kadar sürekli olarak haftada 1 – 2 defa yapınız. Tamamen dökülmenin önüne geçtikten sonrada koruma amaçlı olarak haftada 1 ya da 10 günde 1 defa yapabilirsiniz. Bu kürden sonra dökülme durduğu gibi saçlarınız da güçlenip beslenecektir. Daha dolgun ve gür bir görünüme sahip olacaktır.

Saç parlaklığı içinde bal kürü; Kullandığımız kimyasallar ve hava kirliliği, saçlarımızın renginin canlılığını alır. Saçlarımız mat ve bakımsız bir görünüme burunuz. Tekrardan eski parlaklılığına kavuşması ve daha çok ışıldaması için balla bakım uygulayınız. 4 – 5 Bardak ılık suyun içine 1 yemek kaşığı balı ekleyerek sulandırınız. Bal tamamen eridikten sonra saçınıza uygulayınız. Bunu saçlarınızı sabunlayıp, duruladıktan sonra saç ıslakken saç uçlarına sürerek uygulayabilirsiniz. Köklerine değmeyecek şekilde saçın her tarafına uygulayınız. Sonrada saçınızı yıkamadan banyodan çıkın ve kurumaya bırakın. Bu şekilde kuruyan saçlarınızın, birkaç kür sonra nasıl ışıldadığına ve güzelleştiğine inanamayacaksınız. Saçınıza mükemmel bir parlaklık kazandıracağına da emin olabilirsiniz.

Yukarıda size vermiş olduğumuz gibi daha pek çok kürü saçlarınız için uygulayabilirsiniz. Her birinin saça katkısı farklı olacaktır. Sağlıklı saçlar için bu kürleri sürekli olarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Hiçbir kimyasal içermeyen bu kürler saçlarınıza sadece sağlık katar ve kesinlikle hiçbir zararlı yan etkiye de sahip değildirler.

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

Saç Dökülmesi yaşamış olduğumuz çağda ki stres ortamı ve insanların genetik olarak getirdikleri özellikler vs. yüzünden erken yaşta bu rahatsızlıkla tanışmalarına yol açmaktadır. Her gün doğal olarak yaşamış olduğumuz saç kayıpları ile hastalık boyutunda yaşanan kayıpların ayırt edilmesi çok önemlidir. Şöyle ki; günlük dökülen 100 – 150 tel saç, çok normaldir ve her insanda olabilecek bir saç kaybıdır. Bu durumda korkmanıza gerek yoktur. Fakat saç kayıplarınız 150 telin çok üzerine çıktıysa ve bu kayıplar her gün aralıksız olarak devam ediyorsa, işte o zaman sizin için tehlike çanları çalıyor demektir. Hemen bir uzmandan yardım almanızda fayda bulunmaktadır. Bu hastalığın tedavisi için öncelikli olarak saçın neden dolayı döküldüğünü çok iyi şekilde tespit etmek gerekmektedir. Bunun tespiti ile birlikte, tedavi için ilk adım atılmış olacaktır.

Saç Dökülmesi Nedenleri; Genel olarak bakıldığında bu rahatsızlığa yol açan en etken faktör genetiktir. Erkeklerin saç kayıplarının başlıca nedeni erkek tipi saç kaybı adı verilen, genlerle alakalı olan saç kayıplarıdır. Maalesef bu en tehlikeli olan nedendir. Çünkü tedavisi yoktur. Birde bunun dışında kalan nedenler vardır. Onlarda; Stres, anemi, vitamin eksikliği, troid bozukluğu, beslenme bozuklukları, çevresel faktörler, Hormonlar ve lohusalık gibi durumları sıralayabiliriz. Bunların her biri farklı şekillerde insanların saç kaybı yaşamasına etken olan nedenlerdir.

Saç Dökülmesi Tedavisi; Başta da belirttiğimiz gibi bu rahatsızlığın tedavisi için yapmanız gereken önce hastalığın kaynağını bulmanızdır. Genetikten kaynaklanan saç kayıplarının tedavisi maalesef ki bulunmamaktadır. Saç ekimi gibi yöntemlerden faydalanılarak, doğal olmayan yollarla saç sahibi olabilirsiniz. Bunun dışında kalan saç kayıplarının tamamı için sorunun çözülmesi kafi gelecektir. Mesela stres kaynaklı olarak saç kaybı yaşıyorsanız, önce o stresten kurtulmalısınız. Stres sorununuzu çözdükten sonra saç kaybı probleminizde kendiliğinden çözülecektir. Bunun dışında kalan vitamin eksiklikleri, troid bozukluğu vs gibi sorunlarda da sorunun kaynağını tedavi ederek, bu rahatsızlığınızın önüne geçebilirsiniz.

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi, birçok faktörden ya da sadece bir tek nedenden ötürü saçın incelmesi ve köklerinden kopmasıdır. Bu normal, sağlıklı her insanın yaşayabileceği çok normal bir rahatsızlıktır. Hatta çoğu zaman rahatsızlık sıfatına bile sokamayız. Şöyle ki; gün içerisinde her sağlıklı insanın 50-100 tel saçı kaybolabilir. Bu insanın saçının hasta olduğunu göstermez. Çok rutin bir saç kaybıdır ve kesinlikle müdahale de gerektirmez. Fakat bu 50-100 tellik kayıp, her gün ve de 100 telin çok çok üzerinde bir seyir izliyorsa, işte o zaman tehlike var demektir. Böyle durumlar kesinlikle müdahale gerektirir ve önemli bir saç hastalığının habercisi olabilir.

En tehlikeli saç kaybı erkek tipi olarak nitelendirilen ve sıklıkla erkeklerde görülen dökülme şeklidir. Bu tip dökülmelerin sonu kelliğe kadar varabilmektedir. Bu şekilde bir saç kaybına yakalanarak kel kalan bir insanında maalesef ki hiçbir tedavi şekli ile saçı yeniden çıkmaz. Yani sonu olmayan bir saç kaybı yaşanır. Dönüşü de yoktur. Bundan dolayıdır ki erkeklerin yaşamış olduğu saç kayıpları her zaman için kadınlarınkinden daha riskli ve tedavisi olmayan bir süreçtir.

Kadınların saç kayıplarını incelediğimizde ise 3 faktörün etkin olduğunu görmekteyiz.

 1. Hormonel Saç Kayıpları,
 2. Troid Kaynaklı Saç kayıpları,
 3. Stres kaynaklı saç kayıpları.
 4. Hormonel Saç Kayıpları; Bu genelde hamilelik, loğusalık ve menapoz dönemlerine gelen, kadının oströjen hormonunun bir anda düştüğü ve yükseldiği dönemlerde görülen saç kayıplarıdır. Bitkisel kür ve bakımlarla tedavi edilebilir. Geçici süreli saç kayıplarıdır.
 5. Troid Kaynaklı Saç Kayıpları; Buda tamamen troid bezlerinin normalden az ya da çok çalışması ile alakalı saç kayıplarıdır. Normalinden az çalışması da normalinden çok çalışması da önemli derece de saç kayıplarının yaşanmasına yol açacaktır. Tek tedavisi vardır; troid tedavisi ile bu bezlerin normale dönmesidir.
 6. Stres Kaynaklı Saç kayıpları; Buda bayanlarda sıklıkla görülen bir saç kayıp şeklidir. Bu şekilde dökülen saçlar, stresli ortamdan uzaklaşıldığı zaman tekrardan çıkar. Günümüz de en yaygın görülen saç kayıp nedenlerinin başında gelir.

 

 1. Saç dökülmesi tedavisi öncesi yapılması gerekenlerSaç dökülmesinin artık önüne geçemiyorsanız ve tıbbı destek almaya karar verdiyseniz, tedavi öncesi saçınızda yapılması gereken bazı incelemeler olacaktır.Öncelikle bayanların saç dökülme nedeni olan hormon bozukluğu incelenir. Kadınlar da hayatlarının bazı dönemlerinde ( hamilelik, menopoz vs) vücutlarında kıllanma olurken, saçlarında saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalırlar. Böyle durumlarda doktora gidildiği zaman ilk yapılan şey size Hormon testi olacaktır. Bu çok basit bir kan testi ile sonuca ulaşılabilecek bir uygulamadır. Kan testinin sonucunda vücudunuzda ki hormonların durumuna göre önce size hormon dengeleyici ilaçlar verilir ki çoğu zaman hormonlar normale döndüğünde zaten saç dökülmenizde kesilecektir. Olur ya hormonlarınız düzelmesine rağmen saç dökülmeniz de düzelme sağlanamadı, o zaman yapmanız gereken saç için doktorunuzun uygun gördüğü tedaviyi uygulamaktır.Kadın olsun erkek olsun saç dökülmesi için doktora gittikleri zaman ilk bakılan şey saçınızın kalitesidir. Saç kalitesi kontrol edilerek ( çok ince, cansız, çok çatallı olup olmadığına bakar) ve yağlı mı, değil mi bakar. Bu kontrolden sonra saçınızın şekline ve durumuna göre bir tedavi yolu izler.
 2. Saç Dökülmesi ve bakımı Saç dökülmesi sorunu çağımızda insanların yaşamış olduğu en yaygın fiziksel rahatsızlıkların başında gelmektedir. Bunun temel sebeplerine bakıldığında genetik faktörü ve diğer faktörler yaygın olarak görülmektedir. Diğer faktörlerin başında gelen en önemli neden ise strestir. İnsanların yaşamış olduğu ekonomik sorunlar, iş hayatının koşturması ve büyük şehrin diğer sorunları bir araya geldiği vakit, insanlarda yoğun bir stres oluşmasına neden olmaktadır.
 3. Bu streste vücutta farklı birçok rahatsızlığa yol açtığı gibi saç kayıplarının da önemli nedenleri arasındadır. Fakat stres kaynaklı saç kayıplarının, genetik kaynaklı saç kayıplarından farklı olarak tedavisi mümkündür. Bunun için geçici bir saç kaybı olarak kabul edilebilir ve tedavisi olduğu içinde çok fazla korkmayı gerektirmez.Saç kaybı yaşayan insanların psikolojik olarak da çöküntü yaşadığı bilinmektedir. İnsanların fiziksel sağlıklarını bozduğu gibi ruhsal sağlıklarını da bozmaktadır. Bu tarz kayıplar yaşayan kişilerin saçları için çözüm aramak yerine, bir psikologtan destek almalarını öneririz. Çünkü stres kaynaklı sorunlar çözüldüğü vakit zaten otomatik olarak saç sorununuz da çözülmüş olacaktır. Stres haricinde çevresel faktörler de saç kayıplarına yoğun bir şekilde sebep olmaktadır. Kirli hava, kullandığınız şampuan ve saç kremleri, yanlış yapılan saç bakımları, boyalar vs hepsi saç kaybına yol açan nedenlerdir.

  Saç bakımı yaparak bu sorunu evde kendinizde çözme yolunu izleyebilirsiniz. Evde kendinizin yapabileceği birçok bakım kürü ve maske bulunmaktadır. Bu bakım kürleri ve maskeler içinde özel olarak para harcamanız gerekmemektedir. Birçoğu mutfağınızda sürekli olarak kullanmış olduğunuz malzemelerdir. Evde kullandığınız malzemelerden yapacağınız bu bakım kürleri, saçınıza canlılık ve sağlık verecektir.

 4. Kimyasallardan uzak olarak yapılan bakım kürleri çoğu zaman doktorların size önermiş olduğu ilaçlardan bile etkili olabilmektedir. Bizim size tavsiyemiz, evde yapabileceğiniz en basit bakım kürü olarak; Zeytin yağı ve yumurtanın sarısı ile yapılan kürdür. Zeytinyağını, yumurtanın sarısı ile karıştırıp, saçınıza sürünüz. 1 hafta ara ile kürü tekrarlayınız. Kısa sürede saçınızın canlandığını ve dökülmelerin tamamen yok olduğunu göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir: https://www.kisiselblog.net/saglikli-ve-dogru-detoks-tarifleri/