Programatik Reklamcılık Nedir?

Programatik Reklamcılık türünü herkes tarafından az bilinmektedir. Buna rağmen medya dünyasına hızlı bir giriş yapmıştır. Birçok teknolojik kavramı hayatımıza sokarak medyanın gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Görüntülenebilirlik, dijital satın alma gibi bir çok kavram programatik çatısı altında toplanmaktadır. Günümüzde birçok medya platformlarında verimli satın alma yöntemi olarak sıkça kullanılmaktadır.

Programatik Reklamcılığın Özellikleri Nelerdir?

Bu reklamcılık türünün en önemli özelliği reklamcılık için alım satım işlemlerinin insanlar yerine teknolojinin yapmasıdır. Bu programatik reklamcılığın sadece bir özelliğidir. Bunun gibi insanların işlerini kolaylaştıracak birçok özelliği bulunmaktadır. Eskiden klasik medyalar ile basit bir şekilde satın alma süreci gerçekleştirdi. Önceden reklam verecek olan kişi reklam ajanslarıyla tek tek görüşürdü. Anlaşılan reklamcıyla sabit tıklanma ve raporlarla bu işlem devam ederdi. Ancak reklam verenin aklına şu sorular gelir ve cevabı aranırdı.

  • Reklamların hangi hedef kitleye gösterildiği,
  • Reklamı gören kullanıcılar bir sonraki reklamda ilgi odağı olabilecek mi,
  • Yapılan görüntülenmelerin ne kadarı gerçek kişiler tarafından görüldü?

Bu soruların cevabı eski reklamcılık sisteminde yanıtlanamazdı. Ancak programatik reklamcılık bu soruların cevaplanmasında öncülük etmektedir. Eğer bu soruların cevabını merak etmiyorsanız programatik reklamcılığa ihtiyacınız yok demektir.

Programatik Reklamcılık Neler Kazandırır?

1)Reklamın kimlere gösterebileceğini belirleyebilirsiniz. Reklam verenin belirlemiş olduğu özelliklere bağlı olarak kitle belirlenmektedir. Örneğin, turizm şirketi reklam yapmak istiyorsa bu konuda araştırma yapan kişilere reklam gösterilir. Yani internette oyun oynayan değil de, gezilecek yerleri araştıran kullanıcıya firmanın reklamı gösterilir. Reklamda hedef kitle önemli olduğu için çok görüntüleme yerine, sizi ilgilendiren kullanıcılara reklam göstermek daha önemlidir. Programatik reklamcılık, Google  Adwords ile bağlantılı şekilde çalışarak internette sunmuş olduğunuz hizmet ile alakalı sitelerde dolaşanlara reklamınızı göstermektedir. Reklamınızı bu insanlara bir kaç defa göstererek sitenize yönlendirmektedir.

2)Bu reklamcılık yöntemi ile gerçek zamanlı teklif oluşturabilirsiniz. Daha önceden reklam ajansları gerçek zamanlı teklif verme (RTB) işlemini gerçekleştirmekteydi. Programatik reklamcılık ise buna rezervasyon sistemini eklemiştir. Bu ne demek peki? Bu reklamcılık yöntemi ile reklamı veren hem gerçek zamanlı teklifleri, hem de rezervasyonla satın alımları tek bir platformda yönetebilmektedir. Bunun ne gibi avantajları var?

  • Reklam veren reklam performanslarını takip edebilir.
  • Reklam için harcanan maliyet kolayca kontrol edilebilir.
  • Birden fazla platformda kampanya oluşturmaya gerek kalmaz.
  • Birden fazla farklı kanallar ile faturalaşmaya gerek kalmaz.

3)Reklam görünürlüğü reklam verenler için en önemli hususlardan birisidir. Görüntüleme başına ödeme yapan reklam verenler elbette ki bu görüntülenmenin ne kadarı hedef kitle tarafından gerçekleştirildiğini sorgulamaktadır. Bu durumda programatik reklamcılık çözüm oluşturmaktadır. Reklamın tam olarak kullanıcı tarafından fark edilebilmesi için, reklamın %50’sinden fazlası kullanıcının ekranında en az 1 saniye kalması gerekmektedir. Reklamın çok görüntülenmesi değil, reklamın gerçek kişilere tam olarak aktarılması önemlidir. Yapılan araştırmalar, Google’de bulunan reklamların sadece %44’ü gerçek kişiler tarafından görüntülemektedir. Programatik reklamcılık, görüntülemenizin ne kadarı istediğiniz kitleye ulaştığını raporlamaktadır.

4)Birçok platformda bağımsız olarak reklam oluşturabilirsiniz. Programatik reklamcılık, tüm arama motorlarını kullanarak hem mobil ortamda hem de tv kanallarında bağımsız olarak reklam oluşturmanıza olanak sağlar. Ortak bir kod kullanılarak birçok kanaldan reklam görüntülenmesi alınabilmektedir. Ayrıca bu reklamcılık yöntemi farklı kanaldaki reklamların birbiriyle bağlantısını sağlayabiliyor.

Programatik Reklamcılık Nasıl Satın Alınır?

Programatik Reklamcılık satın alma süreci klasik reklam alma süreci ile hemen hemen aynıdır. Temeli reklam veren ile reklamı yayınlayacak olan kişi ile bağlantısına dayanmaktadır. Programatiğin farkı ise datayı verimli kullanma ve platformları bağımsız olarak çalıştırabilmesidir. Ayrıca klasik reklam almadan farklı olarak programatik satın alma sürecinde reklam veren ile reklamı yayınlayacak olan arasındaki bağlantıda data sağlayıcıları bulunmaktadır. Bu data sağlayıcıları internetteki çerezlerin kullananların, internet üzerinde neler yaptıklarını belirli ücretler dahilinde reklam verene veya reklamı yayınlayacak olanlara vermektedir. Peki programatik reklamcılık nasıl satın alınır?

Öncelikli olarak reklam veren, reklam için gerekli olan tüm materyaller Demand-side Platform yardımıyla reklam borsasına ulaştırır. Aynı şekilde reklam yayıncıları datalarını, istedikleri ücretleri gibi bilgileri Supply-side Platform yardımıyla reklam borsasına ulaştırır. Burada reklam verenle reklamı yayınlayacak olan kişi arasında sabit fiyatlı veya gerçek zamanlı açık arttırmalar ile anlaşma sağlanır.

İlginizi Çekebilir: https://www.kisiselblog.net/ilgi-cekici-kullanici-deneyimi-olusturmanin-yollari/

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir