Dekorasyon

Oturma Odası Dekorasyonlarına Alternatifler

Oturma odası otur kelimesinden gelir. Yani oturup dinlenilen en çok vakit geçirilen odalardır burası. Dolayısıyla oturma odaları evlerin kalbidir. Evlerde dekorasyonuna en çok önem verilmesi gereken yer oturma odalarıdır. Dekorasyon ise evlerin makyajıdır. Misafirlerin ağırlandığı dinlenmenin sağlandığı oda oturma odalarıdır. Bu yüzden hem şık hem de rahat olmalıdır.

 Eski Eşyaları Dönüştürmek

 

Oturma odalarını rahat ve şık bir görüntüye kavuşturmak hiç de zor değil. Bunun için bir çok alternatif var. Bunlardan biri eski eşyaları boyamak veya kullanım amacını değiştirerek odaya ayrı bir hava katmaktır. Örneğin eski bir kapı bir yemek masasına dönüştürülebilir, eski ayakkabılar, çizmeler teneke kutular saksı şeklinde kullanılabilir. Ya da eski bir dolap kapağı duvarda çerçeve niyetine kullanılabilir.

 

Doğal Taş Kullanmak

 

Maddi bir külfeti olsa da doğal taş kaplamalar ile oturma odalarına doğal bir görüntü verilebilir. Hatta bu görüntü elektrikli bir şömine ile tamamlanıp bir apartman dairesinden dağ evi görüntüsüne ulaşılabilir.

 

Daha ucuz bir yöntem ise doğal taş görüntüsüne sahip duvar kağıtları kullanmak ve şömine rafının içini güzel kokulu mumlar ile doldurup bir şömine havası yaratmak olabilir.

 Duvarları Süslemek

 

Duvarları süsleyerek oturma odaları kişiselleştirilebilir. Örneğin duvarlara aile fotoğraflarını asarak güzel desenli tabakları pano şeklinde kullanarak sehpalar için tasarlanan danteller ile duvarları adeta bir gelin gibi süsleyerek oturma odalarına farklı bir hava katmak mümkündür.

 

Evlerde değişiklik yapmak oturma odalarını yeniden dekore etmek için her zaman yeni mobilyalar alınması büyük masraflar edilmesi mümkün değildir. Evlerde canlı bitkiler kullanılarak, kitapları dekorasyon ürünü olarak kullanarak, küçük objelerle ya da sadece kırlent kılıfları değiştirilerek bambaşka bir oturma odası yaratmak mümkündür. Odaya sadece bir ayna eklenerek derinlik katılabilir. Bir diğer seçenek ise eşyaların yerinin değiştirilmesidir. Eğer eşyalar ve oda buna elverişli ise mobilyaların yerleri değiştirilerek farklı bir oturma odası görüntüsüne kavuşmak mümkündür.

 

Bu önerilerle güzel bir oturma odası tasarlamak çok da zor değil. Sıkıcı oturma odalarını güzel ve huzur dolu bir eve dönüştürmek hayal gücüne kalmıştır.

İlgili Mesajlar
Dekorasyon

Misafirlere Güzel Gelebilecek Dekorasyon Fikirleri

Son yıllarda dekorasyon fikirleri oldukça çeşit kazandı. Farklı görünümler, tasarımlar ve…
Daha fazla oku...
Dekorasyon

Banyoların Çehresini Değiştiren Dekorasyonlar

Akşam işten eve gelindiğinde günün yorgunluğunun atıldığı güzel ve ferah banyolar…
Daha fazla oku...
BÜLTEN
Bülteni Takip Edin

Üye Olmak İçin Mailinizi Giriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir