İlginç Bilgiler

Organlarımız Hakkında Bilinmeyenler

İnsan vücudu binlerce yıla uzanan bir geçmişte sürekli olarak günün teknik olanaklarına göre incelenen bir yapı. Bu uzun süreç içerisinde edinilen bilgiler, elbette çok geniş bir külliyat oluşturuyor. Ancak bu avantaja rağmen, halen yeni organlar, yeni fonksiyonlar ve organlarla ilgili bilgiler keşfedilmeye devam ediliyor. İnsan vücudu, öylesine eşsiz ve komplike bir yapı ki, bu yapıyı oluşturan organlar dahil her bir unsurun kendi karmaşık yapısı ve komplike insan vücudunu oluşturması durumu işleri daha da zor hale getiriyor. Organlarımız hakkında bilmediğimiz o kadar fazla ilginç bilgi var ki hangisinden başlayacağımız konusunda zorlanmakla birlikte, hepimizin sırları hakkında hep birçok şey duyduğumuz beyimle başlamayı uygun gördük.

1- Muhteşem Bir Organik Bilgisayar Beyin

Beynimiz 10 Watt değerinde bir ampulün harcadığı enerjiye eş değer bir enerjiyi sürekli tüketiyor. Uyku halinde olduğumuz sırada bu enerji tüketilmeye devam ediliyor. Aynı zamanda beyin, kanda bulunan oksijenin 5’ te birlik kısmını tek başına tüketiyor. Oksijensiz kaldığımızda beynimizin bundan nasıl etkileneceğine dair bir fikir verir sanırım. Beynimizin bilgi kapasitesinin ortalama 1000 Terabayt olduğu düşünülüyor. Neredeyse 1000 yıla uzanan ve hemen büyük kısmı kayıt altında olan, İngiliz tarihinin toplam 70 terabayt olduğu düşünüldüğünde, beyin kapasitemizin ne denli büyük olduğu daha net anlaşılır tahminen.

2- Vücudumuzun En Büyük Organı İnce Bağırsak

Genellikle en büyük organ denilince akla karaciğer veya kalp gelir. Ancak durum hiç de öyle düşünüldüğü gibi değil. Beş yaşını aşmış her insanda ortalama ince bağırsak uzunluğu 5 ile 6 metre arasındadır. Bu metraj, insan boyunun yaklaşık 4 katına denk geliyor. Bu uzunlukta olmasına rağmen ince bağırsak, son derece dengeli ve muhteşem bir planlama dahilinde, vücudumuzun çok küçük bir bölümüne sığmıştır.

3- Benzersiz Bir Yeniden Dönüştürme Tesisi Mide

Midemizde bulunan hidroklorik asit, sindirim sistemimizin en önemli bölümünde, en aktif görevlerden birini üstleniyor. Midemizin eritme potansiyeli öylesine yüksek ki, birçok metal midemizde eriyebilir. Örneğin bir jiletin midemizde erimesi mümkündür. Bununla birlikte metallerin ağır metal zehirlenmesine neden olduğu ve eriyerek hücresel boyutta emilimi yapıldığı unutulmamalı ve metallerin bir şekilde tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Bu denli güçlü bir eritme kapasitesine sahip midenin iç çeperleri de bu durumdan etkilenir. Bu nedenle her 3-4 günde bir, mide çeperleri yenileriyle değişen eşsiz bir sisteme sahiptir. Bu değişim olmazsa, mide kendi kendisini eritebilir. Mide asidi gibi çok güçlü bir asidi vücudumuzun içerisinde sürekli olarak ağırlıyoruz. Buna karşın bu asit elimize doğrudan değdiğinde çok büyük hasarların oluşmasına neden olur. Böylesi bir mekanizmanın, akıllara durgunluk veren bir küçük detayın daha altını çizmiş olduk.

4- Dev Bir Pompa Vücudumuzda Sürekli Çalışıyor Kalp

Vücudumuzun hemen hemen ortasında, sanayi tipi bir pompa var. Bu pompa sıvıyı ( vücudumuzda kan ) 10 metre yüksekliğe kadar fırlatmaya muktedir güçte bir pompa. Yaşamımız boyunca kalbimiz, vücudumuzun her köşesine 1,5 milyon varil gibi devasa miktarda bir kan pompalar. Bu 12 Bin tankere eş değer bir rakamdır. Her gün 100 Bin civarında bir çarpma işlemi gerçekleştiren kalp, bu amaç doğrultusunda yaratılmış muhteşem bir kas sistemidir. Kalp ritmimiz, dinlediğimiz müziğin türüne göre çarpma eğilimindedir. Bir insan vücudunda 5.5 Litre kan olağan şekilde bulunur ve bu kan her dakikada vücudumuzu 3 defa turlar. İnsan vücudunda ki 75 trilyon hücreye kan pompalayan kalbimiz, bir tek Kornea’ ya kan göndermez. Kornea ihtiyacı olan oksijeni doğrudan havadan karşılar. Bir erkekte dakikada 70 kalp atışı, bir kadında ise 78 kalp atışı ortalama olarak normal değerdir.

5- En Merkezi Organımız Karaciğer

O kadar çok fonksiyonu bir araya gelen bir organdır ki, birçok organımızı da yardımcı organ olarak kullanır. Bugüne kadar üzerinde en çok araştırma yürütülen organ olması boşuna değildir. Hemen her araştırma da hakkında yeni bilgiler ve yeni işlevler tespit edilmeye devam ediliyor. Bu araştırmaların binlerce yıldır sürdüğü düşünüldüğünde, tam performansı hakkına merak sahibi olmamak mümkün değil. Bu güne kadar tespit edilmiş 500’ ün üzerinde fonksiyonu bulunuyor. Karaciğerimizin üstlendiği o kadar çok sayıda görev var ki anlatmak sayfalar sürer. Bununla birlikte karaciğerin, vücudumuzda en çok çalışan organ olduğunu bilmemiz ve o ne kadar sağlıksıya, insan vücudunun da o kadar sağlıklı olacağını bilmemiz önemlidir. Bu nedenle karaciğerimizin sağlıklı çalışmasına özen göstermemiz çok önemlidir. Aslında ne kadar sağlıklı organa sahipsek, o kadar sağlıklıyız.

İlgili Mesajlar
İlginç Bilgiler

Bitkiler ve Ağaçlar Strese Nasıl Tepki Verir?

Stres Nedir? Stres, insanlar ile kullanılan bir terimdir. Örneğin, ‘’Bugün stresli bir gün…
Daha fazla oku...
İlginç Bilgiler

Tarot Falı Kartları Hayatınızı Yorumluyor

Dünyada yaşamın başladığı zamandan çok az bir süre sonra fal hayatımıza aslında giriş…
Daha fazla oku...
İlginç Bilgiler

Kahve Falı Sembolleri ve Anlamları

Fal bak yöntemi ile kişinin hayatına ilişkin birtakım yorumlar, falı tarafından…
Daha fazla oku...
BÜLTEN
Bülteni Takip Edin

Üye Olmak İçin Mailinizi Giriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir