Teknoloji

Nasa Uzay Aracı

Tüm gizemiyle her zaman büyüleyici olmuş ve insanoğlunun merakını cezp etmiş olan uzaya ilişkin araştırmaları kapsamında NASA tarafından sürekli farklı araçlar, uzayın karanlıklarındaki gizemi ortadan kaldırmak üzere gönderiliyor. Bunlardan birisi de tam 15 yıldır Mars yüzeyinde keşif faaliyeti gerçekleştiren ‘gezgin’ uzay aracıydı. Mars’a dair günümüzde elde edilen verilerin önemli bir kısmının kaynağı olan gezgin Nasa uzay aracı Opportunity’den kötü haber geldi. Resmi olarak yapılan açıklamaya göre 15 yıldır Mars’tan bilgi almamızı sağlayan gezgin uzay aracıyla bir süredir kesilmiş olunan iletişim için tüm yolların denenmesine rağmen bir türlü iletişim sağlanamadığı belirtiliyor.

 

Kum Fırtınasından Sonra İletişim Kesildi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklama ile Mars’ta keşif çalışmaları yürüten gezgin uzay aracının 2018’ in Haziran ayında meydana gelen kum fırtınasından sonra dünya ile tüm iletişim kesildi. Daha sonrasındaki süreçte pek çok farklı iletişim yöntemleri denenmiş olmasına rağmen Nasa uzay aracı Opportunity ile tekrar bağlantı kurulamadı. Mümkün olan tüm iletişim kanallarının denenmesine rağmen, herhangi bir iletişim imkanı sağlanamadığından uzay aracının görevinin aktif olarak sonlandırıldığı yapılan açıklamada belirtiliyor. Böylelikle gezgin Mars keşif aracının tüm misyonunu doldurduğu resmi olarak kabul edildi.

Açıklamanın devamında California, ABD’ de bulunan Jet İtki Laboratuvarı mühendisleri tarafından son olarak 10 Haziran 2018 tarihinde dünya ile bağlantı kurmuş olan Nasa uzay aracı Opportunity isimli uzay aracının yeniden harekete geçirilebilmesi amacı ile gerçekleştirilen tüm denemelerin sonuçsuz kaldığı belirtiliyor. Bu neden ile de Mars’taki güneş enerjisiyle çalışan keşif uzay aracının yaşanan kum fırtınasına bağlı olarak güneş alacak panellerinin kum altında kaldığı tahmin edildiği belirtiliyor.

İkiz Araç 2009’da Misyonunu Tamamlamıştı

NASA’nın ‘Mars Exploration Rover-B’ ve ‘Mer-B’ şeklinde resmi olarak isimlendirilen Oppurtunity uzay aracı, Mars keşif programı dahilinde 7 temmuz 2003 tarihinde uzaya fırlatılmıştı. Uzun yolculuğunun ardından 25 ocak 2004 tarihinde Mars’ın ‘Meridiani Planum’ isimli platosuna başarıyla iniş gerçekleştirmişti. Aynı dönemde NASA tarafından Mars’a gönderilen ‘Mer-A’ isimli uzay keşif aracı Spirit ise kızıl gezegenin diğer ucuna inmişti. Ancak onun serüveni 2009’a kadar sürmüştü. 2009 yılında yüzeyde bir noktaya sıkıştıktan tam bir yıl sonra dünya ile irtibatı tamamen kesilmişti. Oppurtunity ise 2018’ in haziran ayında en son gönderdiği sinyale kadar tam 14 yıl 4 ay 16 gün boyunca Mars yüzeyinde keşif gerçekleştirmişti.

Aslında araç oldukça önemli bir başarı öyküsü oluşturmuştu. Çünkü ilk projede Nasa uzay aracı için 90 Mars günü kadar 1 kilometrelik bir mesafe öngörüyordu. Ancak keşif aracı bu sürenin 60 katı üzerine çıktığı gibi toplamda da 45 kilometrelik bir mesafe kat etmeyi başardı. Bu yönüyle de Mars çalışmaları ve araştırmaları açısından çok önemli veriler vermiştir.

İlgili Mesajlar
Teknoloji

Eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları arttı

Corona Virüs tüm dünyayı etkisi altına almışken okulların da aktif olması gereken sürecin…
Daha fazla oku...
Teknoloji

Teknolojiyle Haşır Neşir Olan Ürünler

Teknoloji, gün geçtikçe ilerliyor ve neredeyse insan hayatı için vazgeçilmez bir etken olmaya…
Daha fazla oku...
Teknoloji

Telefonların Teknolojik Açıdan Pahalı Olması

Telefon Alışkanlığı Telefonlar günlük olarak elimizden düşürmediğimiz bir…
Daha fazla oku...
BÜLTEN
Bülteni Takip Edin

Üye Olmak İçin Mailinizi Giriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir