Metaverse Nedir? Bizi Gelecekte Neler Bekliyor? Metaverse ve NFT İlişkisi

Mark Zuckerberg‘in 28 Ekim 2021 tarihinde yaptığı açıklamada değinilen bir konu olan Metaverse, sosyal medyanın günden güne büyüdüğü artık telefonların, tabletlerin ve bilgisayarların yetersiz kaldığı bu çağda, çağ atlatacak bir yeniliktir. Kişilerin içinde yaşayacağı üç boyutlu bir hayattan bahseden Zuckerberg, bu projeye verdiği önemi yaptığı toplantıda Facebook olan şirketin ismini Meta olarak değiştirerek kanıtlamıştır. Kişilerin içinde yaşayacakları bir hayattan bahsedilen toplantıda, artık ellerimizde tat ve koku duyumuza kadar bizleri etkileyecek, dijital paraların kullanıldığı muhteşem bir sistemin hazırlandığı öne sürülüyor. Kendimize ait avatarların bulunduğu bu projede, üç boyutlu bir sistemde yer alan üç boyutlu bir yaşamın temelleri atılıyor. Çeşitli objelerin, dijital paraların kullanıldığı muhteşem bir sistemin hazırlıkları yapılıyor.

Mark Zuckerberg’in bahsettiği bu sistemde, NFT’nin etkisini es geçmek doğru olmayacağından, bir de NFT’ye değinmekte fayda olacak.

İlginizi Çekebilir: Blog isim önerileri

NFT Nedir?

NFT değiştirilemez dijital parçaları ifade eden, ethereum, bitcoin gibi kripto paralardan farklı bir sistemin genel adıdır. Kişilerin kendilerine has özelliklere sahip birer NFT’si oluyor ve alıp satma durumunda dahi, aynı olarak kalıyor. Daha net anlatmak gerekirse, kişi bir arkadaşıyla 100 Dolar değiştirmek istediğinde bu değişikliği yapabiliyor. Kişinin elinde farklı seri numaralı bir 100 Dolar geçiyor ancak değiştirdiği 100 Dolar ile aynı değerde. Diyelim ki bir kişi bir araba satın alıyor ve değeri 10 bin Dolar. Araba 10 bin Dolar’dan farklı ancak genel literatürde değeri yine 10 bin Dolar. Yani mantıksal olarak bir değişiklik söz konusu değil. Sanat ve oyun dünyasının önemli bir parçası olan NFT’ler, Metaverse adı verilen sistemin ilham kaynağı oluyor. Bir NFT 530 milyon dolara satılabiliyor.

Metaverse’nün Bir Geleceği Olabilir Mi? NFT’ler de bu geleceğin bir anahtarı niteliğini taşıyor olabilir mi?

Gucci, Coca Cola gibi markalar geçtiğimiz günlerde sanal ortamlarda NFT ile alınabilecek ürünlerin satışını sağlamıştı. Sanal dünyada alınabilen bu ürünlerle, yine sanal dünyada bir parti bile gerçekleştirilmişti. İnsanın fiziksel olarak bulunamayacağı bu ortamlarda oluşturulan alanlar olarak da nitelendirilebilecek Metaverse, NFT’ler ile oluşturulabilecek bambaşka bir sistem. Şöyle düşünün: Bir sanatçı kendi sanat eserini bu dünyada satışa koyuyor ve kişiler NFT’ler ile bu eseri satın alıyor.

İnsanların birbirlerine aldıklarını göstermeleri daha kolay. Bir ev inşaa etmek gibi düşünülebilir. Kişi bir ev aldığında, evin yalnızca dışarıdan görünüşünü insanlar biliyor ancak bu bile yeterince havalı. Herkesin girip çıkabildiği bir ev düşünün. Bu evde aldığınız sanat eserleri de bulunabiliyor, Gucci marka eşyalar da, Coca Cola’nın öncülük ettiği Decentraland’lar da. Sanal bir yaşam alanı olduğu düşünülebilir.

 

Buna metaverse deniliyor, bambaşka bir dünya. Kişi parasını da sanal ortamda kazanıyor ve yine sanal ortamda satın alıyor. Bilgisayar ve internet kadar hayatımızı değiştirebilecek ve hayatımıza yön verebilecek bu proje, farklı kutuplara doğru ilerlemeyi kolaylaştırıyor. Birkaç filmde bununla ilgili senaryoların olduğunun da altını çizmekte fayda var.

2043 yılında geçen bir filmde, Oasis adlı gezegende de buna benzer bir yaşamdan söz ediliyor. Farklı, alışılmadık ancak kulağa da kötü gelmiyor. Aslında bazı insanlar için hoş olduğunu söylemek bile mümkün. Ancak biraz da korkutucu.

 

Geçtiğimiz yıllarda Mark Zuckerberg’in insanların gizlilikle ilgili verilerini satıyor olması dolayısıyla yediği cezaları düşünürsek, oldukça korkutucu. Çünkü aslında bir yerde özel yaşam diye bir şey kalmıyor, kişinin verileri işleniyor, paylaşılıyor, hangi ürünleri takip ettiği, nelerle ilgilendiği, neleri satın almak istediği, neleri araştırdığı ve diğer her şey görüntüleniyor.

Bir çeşit oyun olarak da nitelendirilebilecek Metaverse, farklı bir dünyaya kapılarını açıyor olsa da, bazı insanların istemeyeceği kadar büyük. Kişi kendi kabuğunda sakin bir yaşam süremez hale geliyor ve hep daha iyisini isteyip, daha iyisi için çabalıyor. Ve bu bir şeylerden daha hızlı sıkılmanın da bir yolu aslında.

 

İlginizi Çekebilir: https://www.kisiselblog.net/tiktok-neden-bu-kadar-populer/

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.