Makale Yazarak Para Kazanma

Makale yazarak para kazanma, Son zamanlarda hemen herkesin merak konusu olan makale yazarlığı günden güne daha çok popülerleşmeye başlamış durumdadır. Ek gelir elde etmek isteyen insanların boş zamanlarını yazı yazarak değerlendirebileceği bu fikir sayesinde sizde istediğiniz konularda yazılar yazarak gelir elde edebilirsiniz.

Bunun için yapılması gereken belli başlı kurallara uyarak içerikler üretim bunları da makale sitelerine kelime başı ücret karşılığında satarak gelir elde edebilirsiniz. Kaliteli içerikler üreterek bunları içerik alan sayfalarda satabilir yada bu içerik sitelerine üye olarak oradan gelecek iş tekliflerinin doğrultusunda yazılar yazarak makalelerinizi satabilirsiniz.

Buna da Makale Yazarak Para Kazanmak Denir. Makale yazarlığı çoğunlukla sipariş alınarak yapılan bir iştir. Durum böyle olunca da size gönderilen konu üzerine doğru araştırmalar yaparak güzel içerikler üretmeniz istenmektedir. Ancak sadece istediğiniz konular üzerine yazılar yazarak para kazanmanız da mümkündür. Bunun için ise burada önemli olan nokta daha çok o gün popüler olan konular arasında tercihler yapmanız gerekmektedir. Böylece içerikleriniz daha çok rehavet görecektir.

Makale Nedir

Makale genel anlamıyla bakıldığında belirli bir konu üzerine duygu ve düşüncelerinizi ortaya belirli kanıtlar koyarak yazmaya denir. Bu duygu ve düşüncelerinizi aktardığınız yazılar gazete, dergi ve internet siteleri üzerinden okurlara sunulmaktadır. Genel olarak içerik üreticilerine bakıldığında önemli isimlerde bile yapılan hatalar olmaktadır. Yazım yanlışları, hatalı cümleler ve bunun gibi bir sürü yanlış yapılan durumlar.

Ancak bu içerik üreticilerinin avantajları ise hepsinin yazdıkları makaleler öncesinde konu ile ilgili yapmış oldukları araştırmalarda başarılı olmalarıdır. Yazdığınız makale konusunda eğer iyi bir araştırma yaptıysanız başarılı olacaksınızdır.

İlginizi Çekebilir: https://www.kisiselblog.net/makale-nasil-yazilir/

Makale Yazarlığını Nereden ve Nasıl Başlanır

Makale yazarlığında öncelikle belli başlı bilinmesi gereken kurallar vardır. Eğer sizde makale yazarak para kazanmak istiyorsanız, bu kurallara uyarak içerik üretmelisiniz. Aşağıda listeler halinde vermiş olduğum kurallara dikkat ederek makale yazarlığına başlayabilirsiniz.

1- İmla Kurallarına Uyum

Makale üreticiliğinde olmazsa olmaz konulardan olan imla kabiliyetine hakimiyet çok önemlidir. Çünkü kurduğunuz cümlelerin anlam kazanması sayesinde yazılarınız daha çok öne çıkacaktır. Türkçe öğretmenlerimizin yıllarca bizlere dilimizde virgül kullanımının önemini anlatmaları bunun en büyük sebepleri arasında gelmektedir. Birçok cümlede kullanılan virgülün yerinin değiştiğinde cümlenin anlamının değiştiğine şahit olmuşuzdur. Bunun için cümlelerin içerisindeki noktalama işaretleri ve anlam bütünlüğüne makale yazarken oldukça
dikkat etmemiz gerekmektedir.

2- İyi Bir Araştırmacı Olmak

Yazdığınız yazılar üzerine öncesinden yapılacak olan araştırmalar çok önemlidir. İnternet üzerinden bir konu hakkında okuduğunuz yazılarda olmasını istediğiniz her şeyi sizinde okurlarınıza sunmanız gerekmektedir. Hayal ürünü makaleler yerine daha çok bilimsel
bilgilere yer verilen gerçeklikle bağlantılı, konu hakimiyetinin elinizde olduğu, tutarlı yazılar yazarak okuyucularınızı tatmin etmelisiniz.

3- Kısa ve Anlaşılır Cümleler Kurmak

İnternet üzerinden okunan yazılarda bir çok kişi bilgiye çok çabuk şekilde ulaşmak istemektedir. Kuracağınız uzun cümleler çok akıcı ve güzel olsa bile okuyucu tarafından ilk izlenim olarak itici gelebilir. Bunun yerine anlatılmak istenilen mesajı daha kısa ve öz cümleler kurarak anlatmalısınız.

4- Dikkat Çekecek Alt Başlıklar Oluşturma

Bir konu üzerine yazdığınız yazılar kadar konu içerisinde dikkat dikkat çekmesini istediğiniz önemli yerleri vurgulayarak daha fazla ilgi çekebilirsiniz. Çünkü pek çok okur makale okurken aradığı başlığı bulabilmek için makalenin içerisindeki ara başlıklara göz gezdirmektedir. Bu sayede içerikleriniz uzun olsa bile ziyaretçiler tarafından makaledeki ara başlıklar ilgi çekecektir. Bu dikkat çeken ara başlıklar sayesinde yazılarınızın tarayıcılarda ön plana çıkmasında önemli rol oynamaktadır.

5- İçerik Özgünlüğü

İçerik üreticilerinden istenilenlerin başında gelmekte olan özgünlük çok önemlidir. Yazacağınız konular üzerine araştırmalar yaptıktan sonra anlatılan konuyu kendi ifadelerinizi ekleyerek özgün bir hale getirmelisiniz. Eğer sizde makale yazarak para kazanmak istiyorsanız en başta dikkat etmeniz gereken kurallar arasında özgün içerik üretimi olduğunu unutmamalısınız. Yazdığınız yazılardaki cümlelerin daha önce konuyla ilgili olan makalelerden asla alıntı olmaması gerekmektedir.

6- Nesnel Bilgiler

Nesnellik içerik oluştururken dikkat edilmesi gereken konulardandır. Yazacağınız yazılar öncesindeki araştırmalarını doğru yapmanız halinde aslında bunu sağlamış olacaksınızdır. Çünkü ne kadar araştırma yaparsanız konu hakkındaki doğru bilgilere ulaşmanız o kadar daha fazla olacaktır. Bu ulaştığınız doğru bilgileri ise kendi cümleleriniz ile bilimsellik çerçevesinde ele alarak yazılar oluşturmalısınız.

7- Anlaşılır Bir Dil Kullanmak

Makalelerinizi oluştururken bunların herkes tarafından ulaşılabileceğini unutmadan yazılması gerekmektedir. Yani yazacağınız yazılarınızda anlaşılır sade bir dil kullanımına özen göstermeniz gerekmektedir. Anlaşılması güç uzun kelimeler yerine daha sade ve anlaşılır
cümlelerle anlatmak istediğiniz konuları ifade etmelisiniz. Eğer yazdığınız her yazıda akademik cümleler kullanırsanız bu makale herkese hitap etmekten çıkacaktır. İnternette gezen her araştırmacı üniversite mezunu olmadığını unutmamamız gerekmektedir.

8- Yazıda Anlam Bütünlüğü

Oluşturduğunuz makale içeriklerinde konu hakkındaki bütün bilgiler sırasıyla ve anlamlı şekilde anlatmaya dikkat etmelisiniz. Giriş cümlesinde anlatılmak istenen bilgiyi sonuç kısmına taşıyorsanız yazınızın anlam bütünlüğünü sağlayamamışsınızdır. Yani makale içerisinde giriş, gelişme ve sonuç olarak üç başlık altında toplanması ve özellikle uzun yazılardaki anlatımlarda gerektiği noktalarda sıralama, listeleme gibi seçenekleri tercih ederek daha anlaşılır olmalısınız.

9- Seo Uyumlu Makale

Türkçe karşılığı, arama motoru optimizasyonu anlamına gelen seo uyumlu içerikler en basit anlamıyla okur tarafından aranılan bilginin makale içerisinde tam anlamıyla verilmesine denmektedir. Makalelerde ne kadar bu kurala uyan yazılar yazarsanız, içerikleriniz arama
motorları tarafından o kadar ön plana çıkarak daha çok kişiye ulaşmış olacaktır. Bunun için yazdığınız yazıların okurları sürüklemesi gerekmektedir. Okurları yazılarınızla ne kadar tatmin ederseniz tarayıcıları da o kadar mutlu etmiş olursunuz. Bunun için makaleniz
bittikten sonra okumanızı tavsiye ediyorum.

İnternette sizinle aynı konuda yazılan makalelerin okunma sürelerini aşmamış yazılar yazmanız oldukça önemlidir. İkinci kere okuduğunuz makalenizde eğer anlatmak istediğiniz konuyu kısa ve öz şekilde anlatıyorsanız yazınız başarılı olmuş anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse oluşturduğunuz içerik makale yazarlığı hakkında bir yazı ise bunun için makalenizde daha çok anahtar kelime tercihlerinde ‘makale nedir, nasıl yazılır, makale yazarlığı’ gibi kelimeler geçirerek arama motorlarında öne çıkmalısınız.

10- Makalenizi Yayınlamadan önce Okuyun

Makalenizi bitirdikten sonra kontrol etmenizi öneriyorum. Yazarken gözünüzden kaçabilecek hataları düzelterek daha anlaşılır ve güzel içerikler oluşturmuş olacaksınız.

Makale Yazarak Ne Kadar Kazanırım

Makale yazarlığı konusunda sizde bir başlangıç yapmak ve gelir elde etmek istiyorsanız bunun için internette birçok site mevcuttur. Bu sitelere üye olarak deneme makalelerinizi gönderebilir ve sonrasında size yollanan işler ile ilgili içerikler üretebilirsiniz. Makale yazarlığı
üzerine çalışarak yüksek gelirler elde eden bir çok kişi bulunmaktadır. Yazılarınızın kalitesi günden güne arttıkça oluşturduğunuz içeriklerinde ücretleri yükselecektir. Güncel olarak fiyat tarifeleri değişkenlik gösteren siteler arasında doğru ve güvenilir siteyle çalışarak gelir elde edebilirsiniz.

Peki ne kadar kazanırım ? Bu kişinin potansiyeline göre değişmekte olsa da size şöyle bir örnek vermek istiyorum. Günde 4-5 saatinizi ayrıldığınızı varsayalım. Bu arada ise 500 kelimelik 6 makale yazdığınızı düşünelim. Siteden siteye değişse de 100 kelimesini
ortalama 1,5 yada 2,0 liradan yazarak günlük kazancınızı hesaplayalım. Günlük ortalama kazancınız 45 lira ile 60 lira arasında olacaktır. Bunu daha fazlaya çıkarmak da sizin elinizdedir. Ancak böyle çalışan bir yazar ayda ortalama 1500 2000 lira arasında bir gelir elde etmiş olacaktır. Ayrıca Evde İş Yapma Fikirleri Makalemize de göz atabilirsiniz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir