Makale Nasıl Yazılır?

Makale nasıl yazılır? Bilimsel ve alanında başarılı bir makale yazmak, akademik dünyada başarılı olmayı hedefleyen hemen herkesin hayallerinden bir tanesidir. Kişiler bilimsel makalelerini gerek okul ödevleri, gerekse de dergilerde yayınlayarak belirli bir potansiyel kazanmak üzere yayınlayabilmektedir. Etkili ve başarılı bir makale yazmak için, kişilerin ilk yapması gereken doğru bir hazırlık aşamasını tamamlamak olmalıdır.

Makalelerin kesintiye uğramadan yazılması ve ilerleyen aşamalarda herhangi bir sorun oluşmaması adına, kişilerin hazırlık aşamasına çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Makalelerin bütünlüğünün bozulmamasını ve yazım aşamasında tıkanma sorununun olmaması adına, kişilerin tüm planlamaları hazırlık aşamasında belirlemeleri, tüm araştırmaları tamamlamaları gerekmektedir.

Makale Yazmak İçin Ön Hazırlık Aşaması

1. Çalışma Konusunu Belirlemek

Makale yazmaya başlamadan önce, kişilerin yazacakları konuya karar kılmaları gerekmektedir. Yazacakları makalenin konusunun kendilerine doygunluk sağlaması önemlidir. Bu iş onlara zevk vermeli ve çalışmalarını desteklemelidir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da, makaleye olan ihtiyaç olmaktadır. Makaleye ne kadar ihtiyaç duyulduğunun belirlenmesi çok önemlidir. İhtiyaç duyulmayan konu seçip üzerine literatür taraması yapılarak oluşturulan bir makale, yalnızca CV’ye eklenecektir. Kişinin popüler konularda makale yazıp en altlarda olmak yerine, daha önce çalışma yapılmamış konularda makale yazıp, en üst sıralarda yer alması önemlidir.

2. Çalışmanın Amacını Belirleme

Bir alanda derleme yapmak, bir görüşü savunmak ya da savunulan bir görüşü çürütmek amaçlarıyla bir makale yazılabilmektedir. Çalışmaya başlanmadan önce, kişinin çalışmanın amacını belirliyor olması gerekmektedir. Bu durum çalışma için bir yol haritası sunacak ve kişinin işini kolaylaştıracaktır.

3. Literatür Taraması Yapma

Bilimsel bir çalışmanın belirli kaynakları vardır. Öncelikle doğrudan bilimsel bir kaynağın kabul edilmediğini belirtmek önemlidir. Tezler, kitaplar, mevzuatlar, dergiler, sempozyumlar, resmi tutanaklar ve benzeri etkinliklerde sunulmuş raporlar, bildiriler, akademik yayınlar sağlayan internet siteleri, Türk dil kurumu ve gazete haberleridir. Kişilerin araştırma yapmak için illa kitap satın almalarına gerek yoktur. En doğrusu bir kütüphaneye gitmek olacaktır. Kütüphanede bulunmayan kaynaklar, çeşitli kütüphane sitelerinde aratılarak pdf olarak bulunabilmektedir.

4. Kaynakları Derleme

Çalışma için çok sayıda kaynak okumanızın gerekebileceğini unutmamak gerekmektedir. Kişilerin çalışmaları okurken önemli yerlerin altlarını çizmeleri, pdf okumalarında önemli yerleri sarı olarak işaretlemeleri ya da önemli yerlerin fotoğraflarını çekmeleri gerekmektedir. Bu durum kişiye hız kazandıracak bir hamledir. Bunun yanı sıra kişilerin mutlaka hem araştırdığı konuya tutarlılık kazandıracak, hem de tutarlılık kazandırmayacak kaynakları da okumaları önemlidir. Bu durum makaleye ilerleyen zamanlarda karşı savunma yapılacak olunması durumunda, karşı tarafın işini zorlaştıracaktır.

5. Çalışmalarınızı Özgünleştirin

Çalışmaları özgünleştirmek aslında düşünüldüğü kadar zor olmamaktadır. Kişiler özgün bir çalışma istiyorlarsa, eğer çalışmaları alan araştırması için uygunsa, anket ve mülakat gibi tekniklere başvurmaları önemlidir. Ancak değilse yapmaları gereken, çalışmalarında yabancı kaynakları kullanıp onları Türkçeye çevirmektir. Daha kolay olan bu yöntem, çalışmayı yalnızca Türkçe kaynaklar içerisinde özgün tutacaktır.

Makale Yazım Kılavuzu

Makale İçin Gerekli Olan Bölümler ve Biçim Kuralları

  • Makalenin ilk sayfasına makaleyi yazan kişilerin isimlerini ve öğrenim bilgilerini yazmalısınız.
  • Makalenin özeti ilk sayfaya Türkçe ve İngilizce yazılmalıdır.
  • Özetler 200 kelimeyi geçmemelidir.
  • Özetin altına en az 3 anahtar kelime yazılmalı ve bu kelimeler alfabetik sıraya göre olmalıdır.
  • Makalede giriş ve sonuç bölümleri olmalıdır. Giriş kısmı çalışma konusu hakkında ön bilgi vermeli, sonuç kısmı çalışmanın tamamında ortaya çıkan önemli noktaları içermelidir.
  • Kaynakça kullanılmış referans sistemine göre hazırlanmalı, alfabetik sıraya göre düzenlenmelidir.
  • Dil ve anlam bilgisi kurallarına dikkat edilmelidir.
  • Makale iki yana yaslı şekilde, iki satır arası 1.15-1.5 cm olacak şekilde hazırlanmalıdır. (Ayrı bir kural belirtilmediği takdirde)

Makale Yazımı İçin Sıkça Sorulan Sorular

1. Wordde Kenar Boşlukları Ne Kadar Olmalıdır?

Bu sorunun net bir cevabı olmadığının altını çizmek gerekmektedir. Genellikle istenen 2-2.5 cmdir. Ancak her üniversitenin/derginin bu konuda farklı bir yöntemi olduğunun altını çizmek gerekir.

2. APA ve MLA sistemi nasıl kullanılır?

Bu sistemler düzenli olarak güncellendiğinden, net bir bilgi vermek doğru olmamaktadır. Kişiler direkt bu sistemlerin kendi sitelerini takip ederek, güncel ve net bilgiler elde edebilmektedir.

3. Kaynakça Nasıl Hazırlanmalıdır?

Kaynakça genellikle APA sistemine uygun olarak hazırlanmaktadır. Dergiler ya da üniversiteler hangi kaynakça sisteminin kullanılmasının daha uygun olduğunu web sitelerinde duyurmaktadır. Kişiler eğer ödevleri için makale yazıyorlarsa, direkt okullarının sistemini bilgisayarlarına indirmelidir. Ancak bir dergiye yazacaklarsa, öncesinde derginin web sitesinden bilgi almaları mümkündür.

4. En Az Kaç Sayfa Yazmalıyım?

Genellikle net sayfa sayısı, bu bir ödev makalesi ise hoca tarafından belirlenmektedir. Fakat makale bir dergiye yazılacaksa, bir sınır olabilir de, olmayadabilir. Dolayısıyla kişilerin net bilgileri alabilecekleri en iyi platform, makaleyi hazırlayacakları kişi ya da yerdir. Kişiler yazıma başlamadan önce, hazırlık aşamasında nasıl bir makale yazmaları gerektiği ile ilgili bilgileri okumayı ihmal etmemelidir.

İlginizi Çekebilir: İnsan neyle yaşar

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.