İlginç Bilgiler

Kelebekler Bir Gün Yaşamaz

Hayatımızın her alanında çözümler sağlayan önemli teknolojiye ve insanoğlunun gelişmişlik seviyesine rağmen halen o kadar çok doğru bildiğimiz yanlış bilgi bulunuyor ki, doğrusu öğrenildiğinde büyük bir şaşkınlık etkisi yaratıyor. İşte kelebeklerin bir gün hayatta kaldığı bilgisi de bunlardan birisidir. Pek çok insanın sadece 1 gün ömürlerinin olduğu düşüncesiyle büyük bir acımayla yaklaştığı ve böylesine bir güzelliğin sadece sınırlı bir yaşamının olduğu algısı kelebeklerin hayatımızdaki yerini daha özel yapmıştır.

Türlerine Göre Yaşam Süreleri

Kelebekler çok geniş bir familyaya sahiptir. Farklı coğrafik özelliklere ve iklimsel koşullara göre doğada bulunan farklı kelebek türleri bulunuyor. Bu kelebeklerin bazıları birkaç ayı bulabilen ömre sahip olabildiği gibi bazıları birden fazla mevsimde hayatını sürdürebiliyor. Bazı kelebek türleri, kış aylarında kış uykusuna yatarak, gelecek mevsimde daha sıcak mevsimlerin olduğu bölgelere göç dahi edebiliyor. Yani kelebekler muhteşem görüntüleri kadar bu kadar naif vücut özellikleri ile çok ciddi zorluklara karşı dayanıklılık gösterebiliyor.

Temel olarak yetişkin kelebeklerin ömrü, türüne göre değişkenlik gösterdiği gibi 1 hafta ile 1 yıl gibi bir ömre sahip olabiliyor. Hatta kelebekler için biçilmiş olunan bu yaşam sürelerinde kelebeklerin geçirdikleri yaşam döngülerinin ilk aşamaları dahil edilmemiştir. Yani kelebeklerin doğadaki ilk halleri olan yumurta ve daha sonrasındaki tırtıl ve koza dönemleri 1 hafta ile 1 yıl olarak belirlenen yaşam sürelerine dahil değildir. Bu sürelerde ilave edilir ise her kelebeğin yaşam ömrünün kimisinde haftalarca kimisinde ise aylarca daha uzun olduğunu söyleyebilmek mümkün olur. Yani her ne koşulda olursa olsun kelebeklerin yaratılışları gereğince ömürlerinin sadece 1 gün olduğu, sabah canlanıp, gün sonunda öldükleri gibi bir durum tamamen bilimsellikten uzaktır. Ayrıca kelebekler için böyle bir bilginin yayılmasında mayıs sinekleriyle karıştırılmalarının önemli bir etkisi bulunur.

İlgili Mesajlar
İlginç Bilgiler

Bitkiler ve Ağaçlar Strese Nasıl Tepki Verir?

Stres Nedir? Stres, insanlar ile kullanılan bir terimdir. Örneğin, ‘’Bugün stresli bir gün…
Daha fazla oku...
İlginç Bilgiler

Tarot Falı Kartları Hayatınızı Yorumluyor

Dünyada yaşamın başladığı zamandan çok az bir süre sonra fal hayatımıza aslında giriş…
Daha fazla oku...
İlginç Bilgiler

Kahve Falı Sembolleri ve Anlamları

Fal bak yöntemi ile kişinin hayatına ilişkin birtakım yorumlar, falı tarafından…
Daha fazla oku...
BÜLTEN
Bülteni Takip Edin

Üye Olmak İçin Mailinizi Giriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir