İnstagramdan Para Kazanmak

İnstagramdan Nasıl ve Ne Şekilde Para Kazanırım

Instagram, 2010 yılında piyasaya sürülen bir sosyal medya uygulaması olarak bilinmektedir. Bu uygulama sayesinde insanlar özgürce medya paylaşabilmekte ve diğer insanların da medyalarını görüntüleyebilmektedir. Günümüzde ise en fazla kullanılan sosyal medya uygulamalarının başında yer almaktadır. Öyle ki bazı kullanıcıların ortalama Instagram’da geçirdikleri süre 5 saat gibi ciddi rakamlara ulaşmıştır. Dolayısıyla Instagram, içerisindeki aktif milyonlarca insanla birlikte çok büyük bir havuzdur.

Instagram, ücretsiz bir servistir ve bu nedenle insanlar da doğal olarak şu soruyu sorabilir: “Instagram neden herkes için ücretsiz ve nereden para kazanıyorlar?” Doğru, herkes için ücretsiz olan bir sistem, nasıl para kazanabilir ve verileri depolamak için gerekli finansal desteği nasıl elde edebilir? Bu noktada aklınıza şu motto gelmelidir: “Eğer bir ürün ücretsizse, ürün kullanıcının bizzat kendisidir.” Yani bu noktada Instagram üzerinden para kazananlar da Instagram’a para kazandıranlar da biziz.

Konuyu biraz daha somutlaştıralım. Eğer Instagram’da hiç kullanıcı olmasaydı, Instagram para kazanamazdı. Çünkü Instagram, reklam yayınlamaya izin vererek para kazanır. Bu sayede kullanıcılar üzerinden para kazanmış olur. Yani Instagram size ücretsiz bir hizmet sunar ancak bu hizmetten faydalananlara reklam satar. Böylece her gün yüzlerce reklama maruz kalan bizler, Instagram’a milyarlarca dolar para kazandırmış oluruz. Instagram ise kullanıcılarına hiçbir ödeme yapmaz. Dolayısıyla bizler Instagram’ın birer ürünü olarak aslında Instagram’a hizmet vermiş oluruz.

Instagram Reklamlarına Genel Bakış

Yukarıdaki bilgilendirici kısım aslında Instagram’ın çalışma mantığının nasıl olduğuydu. Eğer bu sistemin nasıl çalıştığını anlarsak, bu sistem üzerinden nasıl para kazanacağımızı da anlayabiliriz. Gün geçtikçe sosyal medya üzerinden para kazanma yolları ve bu doğrultuda kazanılan paralar da artmaktadır. Neredeyse her altı paylaşımdan biri reklam olan Instagram’da, siz de bir hesap açarak veya var olan hesabınızla para kazanabilirsiniz. Reklamlarla para kazanan Instagram olunca kimse tepki vermezken sizler reklam paylaşınca tepki toplar mısınız? Bize göre bu sorunun cevabı, kullanıcı kitlenize bağlı olarak değişir.

Instagram’dan para kazanma yollarının en büyüğü, reklam alarak para kazanmaktır. Çünkü Instagram, reklam yayınlamaya ve yayınlatmaya müsait bir ortamdır. Eğer Instagram üzerinden reklam verebiliyorsanız, hesabınız için farklı satış kaynaklarının reklamını da yapabilirsiniz. Günümüzde fenomenlerin yaptığı tam olarak budur. Farklı ayakkabı satış markaları ya da makyaj malzemeleri gibi ürünlerin satıldığı Instagram, aynı zamanda ürün satımına da müsaittir. Bunun kanıtı ise Instagram’daki binlerce butik sayfasıdır ve her geçen gün artan diğer satış hesaplarıdır. Instagram sadece medya paylaşmaya yaramaz, aynı zamanda milyonlarca alıcı ve satıcıyı da bir platform üzerinde toplamaktadır.

Instagram üzerindeki bir diğer para kazandıran bölge ise market uygulamasıdır. Instagram’ın yeni getirdiği bu özellik, site üzerinden ürünlerinizi satışa koymanızı sağlar. Böylece diğer alıcılarla büyük bir pazarda buluşmuş olursunuz. Yaptığınız ürün bir el yapımı kolye de olabilir, kendi ördüğünüz kazak da. Ya da toptancıdan satın aldığınız ürünleri pazarlayabilirsiniz. Yaratıcılık tamamen size kalmıştır ve üzgünüz ki burada size uygun bir ürün çeşidi söyleyemeyiz. Eğer para kazandıracak kesin bir yöntem biliyor olsaydık, bunu ilk biz kullanırdık. Biz sadece pratik ve teorik olarak Instagram üzerinden ürün satışının mümkün olduğunu ve buradan para kazanabileceğinizi söylüyoruz, ne satacağınızı değil.

Instagram Üzerinden Reklam Vermek

Günümüzde şirketler, viral reklamlarla kendilerini tanıtmaya daha fazla yöneldiği için; Facebook, Instagram ve Twitter’da özellikle de ünlüler sayesinde reklamlarını yapmaktadır. Ayrıca bu piyasa öylesine büyüktür ki bazı ünlüler ve büyük sayfalar paylaşım başına binlerce lira kazanmaktadır. Peki siz bu platformdan nasıl faydalanabilirsiniz? Gelin önce mevcut durumdan yola çıkalım.
Şu an halizhazırda bir Instagram hesabınız var mı? Varsa, güzel. Eğer yoksa ücretsiz kaydolarak bu aşamayı tamamlayın. İkinci aşama, bir konsept belirlemektir. Yani kişisel olarak ün kazanmadıysanız, genel olarak bilgiler paylaşan veya komedi içerikli bir sayfa açabilirsiniz. Sayfayı da açtıysanız gelin şimdi nasıl para kazanılır son aşamaya geçelim.

 

Reklam Almadan Önce Reklamınızı Yapın!

Reklam alacak düzeyde değilseniz, o halde reklam yapın. Yani bahsettiğimiz ilk aşamaya geldik. Buna da hesap yatırımı denmektedir. Eğer reklam yayınlayacak kadar büyük değilseniz, reklamınızı yapmanız gerekir. Paralı ve parasız iki türlü reklam yöntemi vardır. Parasız olana odaklanırsak: Büyük sayfaların altında dikkat çekici yorumlar yapın. İnsanlar paylaşımlardan öte yorumları okumayı sever. Diğer insanların da kendileri gibi düşündüğünü görmeyi sever. “Ancak büyük sayfalarda herkes yapıyor bana fırsat olmaz.” demeyin. Botla yorum beğendirme sistemleri işte bunun için var. Bu sistemlerden faydalanarak yorumlarınıza birkaç bin beğeniyi anında atabilir ve milyonlarca kez izlenen bir videonun altında ilk yorum sizin olabilir.

Böyle devam ederek ve iyi paylaşımlar yaparak kısa sürede binlerce takipçiye ulaşabilirsiniz. Bu sayede online ticaret yapan şirketlerle de iletişime geçerek ürünlerini pazarlayabilirsiniz.
Eğer botla nasıl beğeni ve takipçi alacağınızı bilmiyorsanız sitemizden ilgili aramayı yaparak bu yazıya da ulaşabilirsiniz.

Aynı zaman da kendi sitenizin instagram sayfasını oluşturmak ve buradan da gelir elde etmek istiyorsanız bir çok İsim Önerileri bulunuyor. bunlara da bakarak web siteniz için isim seçimini yapabilirsiniz. ileride seçmiş olduğunuz ismin markalaşma potansiyeli olmasını istiyorsanız kesinlikle göz atmanız gereken bir yazı.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir