İnstagram İçeriği İle Yatırım Getirisi Nasıl Artırılır

Instagram’ın sadece Gen Z gençler için bir platform olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yatırım getirisi söz konusu olduğunda, organik ve ücretli Instagram içeriğinin değerini anlamakta zorluk çekiyor olabilirsiniz.

O halde okumaya devam edin.

İnsanların Instagram’da çok zaman geçirdiklerini zaten biliyoruz, ancak bu her zaman kaydırdıkları şeyin markalı içeriğiniz olduğu anlamına gelmez. Benzer Web’in, insanların Instagram’da günde en az 53 dakika harcadıklarını gösteren araştırmasıyla , markanızın birinin günlük kaydırma akışına itilmesini sağlamak hala zor.

Pazarlamacılar için iyi haber, Instagram’da daha fazla zaman geçirmenin, markanızın içeriğine ve reklamlarına daha fazla potansiyel maruz kalma anlamına gelmesidir. Bu artan reklam gösterimi, sonunda satışları artırmak için daha fazla tıklama yapılmasına yardımcı olur. Pazarlamacılar için temel zorluk, bu bağlantıyı etkileşimden tıklamaya ve satışa kadar kurmaktır.

İşleri parçalayalım.

İçindekiler:

 • Instagram Pazarlamasının Zorunlu Olmasının 4 Veriye Dayalı Nedeni
 • Instagram Pazarlama Yatırım Getirisi Nasıl Ölçülür?
 • Getirileri En Üst Düzeye Çıkarmak İçin 5 Instagram Pazarlama İpuçları (Örnek Olaylarla)
  • 1. İpucu: Etkileyici Pazarlamadan Yararlanın
  • 2. İpucu: Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik
  • 3. İpucu: Ağız sulandıran IGTV Videoları Oluşturun
  • 4.İpucu: Büyüleyici Instagram Hikayeleri Anlatın
  • 5. İpucu: Akıllı Yeniden Pazarlama
 • Instagram Pazarlamasını Kullanarak Sosyal Medya Yatırım Getirisini Artırın

Instagram Pazarlamasının Zorunlu Olmasının 4 Veriye Dayalı Nedeni

Instagram’ın pazarlama yatırım getirisini değerlendirmeden önce , belki de kendinize şu önemli bir soruyu soruyorsunuz: Instagram’ın somut bir pazarlama potansiyeli var mı?

Platform, pazarlama karışımınızın bir parçası olmasını garanti altına almak için size önemli bir yatırım getirisi sağlayabilir mi? Bu geçerli bir soru. Hiçbir pazarlamacı, değerli şirket kaynaklarını kârsız bir kanalda israf etmek istemez.

Social Tradia tarafından hazırlanan bir infografik , markanızı daha sonra değil bugün Instagram’da büyütmeniz için veriye dayalı bazı nedenleri ortaya çıkardı :

 • Influencer’ların% 78’i Instagram’ın marka işbirlikleri için bir numaralı kanalı olduğunu söylüyor, böylece influencer pazarlama kampanyalarınız bu noktada yükselebilir.
 • Kullanıcıların% 72’si platformda gördükten sonra ürün satın aldı, bu nedenle potansiyel müşterilerinizden bazıları Instagram’da sizi bekliyor.
 • Facebook’taki yalnızca% 32’ye kıyasla Instagram’daki kişilerin% 68’i şirketlerle sık sık etkileşimde bulunuyor.
 • Instagram kullanıcılarının% 90’ı platformdaki bir veya daha fazla markayı takip ediyor, bu nedenle insanlar kanalda iş yapmayı seviyor.

Bu cesaret verici rakamlar göz önüne alındığında, Instagram pazarlamasının bir çekim yapmaya değer olduğunu kabul ettiğinize eminim.

Instagram Pazarlama Yatırım Getirisi Nasıl Ölçülür?

Sosyal medya yatırım getirisini veya YG’yi hesaplamak zor olabilir.

Kabul edelim. Sosyal medyada yaptığınız her şey anında satış anlamına gelmez – evet, alışveriş yapılabilir videolar ve şimdi satın al düğmeleriyle bile. Hemen sosyal medyada satışı istemek her zaman sonuç vermez.

Uzun oyunu oynamalısın. Sosyal medya, marka bilinirliğinizi ve nüfuzunuzu artırmak için mükemmel bir yerdir. Sonunda bu, her şirketin artırmak istediği nihai iş ölçütü olan satışlara yol açacaktır. Ancak sosyal medya aracılığıyla satışa ulaşmak bir dizi küçük adım gerektirir.

Hedef kitlenizin gezinmesini durdurmalı, onlarla etkileşime girmeli ve açılış sayfanıza veya mağazanıza tıklamalarını sağlamalısınız. Dönüşüm huninizin nasıl çalıştığına bağlı olarak , potansiyel müşterileri satın almaya hazır olana kadar e-posta yoluyla besleyebilirsiniz.

Bu parasal olmayan ölçümler önemsiz görünse de, insanların dikkatini çekmek, onları dönüşüm huninize çekmek ve sonunda satışlara yol açmak için çok önemlidir.

 

 • Kitleye erişim : içeriğinizi gören toplam kişi sayısı.
 • İzleyici katılımı : beğenerek, paylaşarak veya yorum yaparak içeriğinizle etkileşime giren kişilerin sayısı.
 • Kitle büyüme oranı : Kitlenizin büyüdüğü hız.
 • Dönüşüm oranı : İstenen eylemi gerçekleştiren kişilerin sayısı, örneğin bir açılış sayfasına tıklama, bir haber bültenine abone olma veya bir kaynak indirme.

Bu ölçümleri izlemek yeterli değil. Metrikler, yalnızca onları hedeflerinize uygun hale getirdiğinizde yararlı hale gelir. Yani bir sonraki adım, sosyal kampanya hedefinizi belirlemektir. Bu mu:

 • Marka bilinirliği?
 • Kurşun üretimi ?
 • Trafik üretimi?
 • Doğrudan satış?

Örneğin, hedefiniz marka bilinirliği ise, kitle büyüme oranı sizin için hayati bir ölçü haline gelir. Anahtar metriğinizi çevirip hedefinizle eşleştirdikten sonra, yatırım getirisini belirlemek daha kolay hale gelir. Oradan, Google Analytics’te sosyal trafik dönüşüm hedefleri belirlemeniz yeterlidir.

Ayrıca sosyal medya ROI hesaplayıcılarını da kullanabilirsiniz.

Getirileri En Üst Düzeye Çıkarmak İçin 5 Instagram Pazarlama İpuçları (Örnek Olaylarla)

Kullandığınız pazarlama kanalı ne olursa olsun, kaliteli içeriğin oluşturulmasını ölçeklendirmek temel dayanaktır. Instagram farklı değil. İnsanların size güvenmesi için sürekli olarak dikkat çekici içerikler üreterek markanızı saygın bir değer sağlayıcı olarak belirlemelisiniz.

Güçlü bir içerik temeline sahip olduğunuzda, Instagram kampanyalarınızdan maksimum değer elde etmek için bu kanıtlanmış beş taktiği kullanın.

1. İpucu: Etkileyici Pazarlamadan Yararlanın

İyi yapıldığında etkileyici pazarlama , Instagram kampanyalarınızı güçlendirebilir.

Influencer Marketing Hub tarafından yapılan bir anket, işletmelerin influencer pazarlamasına harcadıkları her 1 $ için 5,20 $ kazandığını gösterdi . En iyi performans gösterenler 20 ABD doları veya daha fazla kazanıyor. Kadar etkileyenler% 97’si diğer kanallar üzerinden Instagram tercih ederim.

Nedenini bilmek ister misin?

Bunun nedeni, Instagram’ın nano etkileyiciden ünlülere kadar her alanda etkileyici katılım oranlarına sahip olmasıdır:

 • 1 binden az takipçisi olan etkileyiciler için% 7,2
 • 5 bin veya daha az takipçisi olan etkileyiciler için% 5,3
 • 10 bin veya daha az takipçisi olan etkileyiciler için% 3,7
 • 100 bin veya daha az takipçisi olan etkileyiciler için% 2,1

Yatırımınız için en iyi değeri elde etmek için, ortak olacak doğru etkileyicileri seçin. Hedef kitlesi sizinkiyle eşleşen etkileyicilerle bağlantı kurun. Bu, içeriğinizin rezonansa girmesini sağlayacaktır. Ardından, yalnızca kitleleri meşgul eden etkileyicilerle işbirliği yapın . Etkileyici tarafından yayınlanan içeriği sürekli olarak beğenen, yorumlayan ve yeniden paylaşan kişiler. Bu tür takipçilerin de içeriğinizle etkileşime girme olasılığı daha yüksektir.

Sonuçları en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilecek bir başka harika ipucu, etkileyicinin anlatının sahibi olmasına izin vermektir. Bu günlerde insanlar bir mil öteden bir reklamın kokusunu alabiliyor. Dolayısıyla, etkileyicinin içeriği kendi yöntemleriyle bağlamsallaştırmasına ve sunmasına izin verirseniz, kulağa daha gerçekçi gelecektir. Gerçeklik, katılım oranlarınızı ve nihayetinde kampanyadan elde ettiğiniz kazancı önemli ölçüde artıracaktır.

Instagram Influencer Marketing Örnek Olay İncelemesi: WeWoreWhat

Moda markası WeWoreWhat, iyi yapılmış bir influencer kampanyasının mükemmel bir örneğidir.

Kaynak: Instagram
Bu neden işe yarıyor
 • Kullanılan ürün : Video, etkileyicinin ürün hakkında konuşmasını içermiyor. Bunun yerine ürünü kullanıyor. Büyük fark. Bir gösterinin, sadece konuşmadan daha büyük ve daha derin bir psikolojik etkisi vardır.
 • Etkileyici-izleyici uyumu : Danielle Bernstein, sınıf ve lükse eşittir. Virgin Hotels, Avion Tequila, Fiat ve Fiji Water gibi ünlü markaları tanıtıyor. Bu nedenle, lüks mumları tavsiye etmek, klas izleyicileri için mükemmel bir seçimdir.
 • Zamanındalık : Danielle’in gönderisi, mumların bir Siyah kadının sahibi olduğu bir işletme tarafından el yapımı olduğundan bahsediyor. Black Lives Matter ve We Can’t Breathe hareketi nedeniyle Amerika ve dünyanın her zamankinden daha fazla ırk bilincine sahip olduğu bir yılda, gönderinin ikide aldığı neredeyse 4k beğeninin gösterdiği gibi, insanların marjinal bir yarışı destekleme olasılıkları daha yüksek. günler.

WeWoreWhat gibi, daha yüksek etkileşim için influencer kampanyalarınızı modaya uygun konulara bağlayın.

2. İpucu: Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik

Sahte haber belası çağında, insanlar markanın özgünlüğüne değer veriyor. İnsanlar özellikle sosyal medya paylaşımlarına karşı ihtiyatlı davranıyorlar. Araştırmalar , müşterilerin% 90’ının özgün markaları desteklediğini gösteriyor.

Özgünlük yok. Nişan yok. Satış yok.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin (UGC) kullanışlı olduğu yer burasıdır . Kullanıcıların markanız veya ürününüz hakkında ham, düzenlenmemiş içeriği paylaşmasına izin vererek:

 • Daha otantik ol
 • Pazarlama mesajınızı paylaşmak için yeni kanallar oluşturun
 • Hedef kitlenizin beğendiği / beğenmediğini keşfedin
 • Daha önce hiç görülmemiş içerikler üretin
 • İçerik oluşturma maliyetlerinden tasarruf edin

Ancak UGC gerçek dünyada çalışıyor mu?

Instagram Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçerik Örnek Olayı: Aerie

Giyim markası Aerie, UGC’yi mükemmel bir şekilde nasıl sonuç alacağını biliyor. Müşterilerini, Aerie kıyafetlerinde kendilerinin gerçek, cilasız fotoğraflarını göndermeye teşvik ediyorlar.

Bu neden işe yarıyor
 • Orijinal : Müşteriler, profesyonel fotoğrafçıların yardımı olmadan veya rötuş yapmak için ipeksi bir düzenleme yazılımına başvurmadan çekimleri kendileri yapar ve yayınlar. Bundan daha özgün olamazsın. Sonuç olarak insanlar markanın samimiyetine inanırlar.
 • Kapsayıcı : UGC kampanyasına kimlerin katılabileceğine dair herhangi bir sınır yoktur. Böylece farklı ırklardan, dinlerden veya vücut tiplerinden bayanlar katılır. Bu, bir aile ve kapsayıcılık duygusu yaratır, bu da diğer bayanların markayı benimsemesini daha olası hale getirir.
 • Doğal dil : Kuru, sıkıcı biçimsel tarzdaki çoğu şirket sosyal medya gönderisinin aksine, gerçek müşteriler herkesin alıştığı ve sevdiği normal dili kullanır. ‘Yavaş Pazar’, ‘annemle yürüyüş’ ve ‘Seahawks oyununu beklemek’ gibi ifadeler insanların mesajı anlamasını kolaylaştırır.

Aerie’nin 4.561 beğeni ve 380 yorumu UGC’nin gücünü gösteriyor.

3. İpucu: Ağız sulandıran IGTV Videoları Oluşturun

Video pazarlama şu anda çok popüler ve iyi bir nedenden ötürü.

Google, her on kişiden altısının çevrimiçi videoları televizyona göre izlemeyi tercih ettiğini belirtti . Cisco tarafından yapılan bir başka araştırmaya göre 2022’ye kadar internet trafiğinin% 82’si çevrimiçi videolardan gelecektir.

Video pazarlamadaki stratosferik artışı algılayan Instagram, YouTube’a meydan okumak için 2018’de Instagram TV’yi (IGTV) başlattı . YouTube ile baş başa kalma tekliflerinde ciddi bir ilerleme kaydetmemiş olsalar da, akıllı bir stratejiye sahip markalar IGTV’de ilgi gördüler.

IGTV Pazarlama Örnek Olay İncelemesi: Sephora

Kişisel bakım ve güzellik markası Sephora, etkili IGTV pazarlamasının nasıl yapılacağına dair muhteşem bir vaka çalışması sunuyor.

Kaynak: Instagram
Bu neden işe yarıyor
 • Adım adım kılavuz: video, makyajın nasıl yapılacağına dair her seferinde ayrıntılı bir adım adım talimatlar verir. İnsanlar kapsamlı rehberliği takdir ettikleri için video çok popülerdi ve 206.131 görüntüleme artı 83 yorum oluşturdu.
 • Ortaklık : Bu kampanya için Sephora, ipuçlarını sunan meslektaşları Milk Makeup ile ortaklık kurdu. Ortak kampanya meyvelerini verdi çünkü her iki izleyiciden de okuyucuları dinledi ve böylece içeriğe daha fazla göz kamaştırdı.
 • Güçlü sunum yapan kişi : Videonuz yalnızca sunum yapan kişi kadar iyidir. Sephora hayal kırıklığına uğratmadı. Dinamik sunum yapan kişi kamera önünde güçlü bir varlığa sahipti ve seyirciyi hareket halindeyken büyüledi. Hatta biri, “Kendinden çok emin ve kameraya çok iyi bağlanıyor!”

IGTV pazarlamasını Sephora gibi başarabileceğinizi bilen bir deneyin.

4.İpucu: Büyüleyici Instagram Hikayeleri Anlatın

Hedef kitlenizin avucunuzun içinden yemesini mi istiyorsunuz?

İçeriğinizin CTA’larına veya reklamlarına tıklamalarını, sizi web sitenize kadar takip etmelerini ve sağlam potansiyel müşterilere dönüştürmelerini mi istiyorsunuz?

Büyüleyici Instagram Hikayeleri anlatın.

AdExpresso’ya göre, şirketler Instagram Hikayelerinden standart içeriğe göre 2-3 kat daha fazla etkileşim bildiriyor . En iyi kısım? Instagram , beş hikayeden birinin doğrudan mesaj yanıtı aldığını iddia ediyor . Bu paha biçilemez çünkü işletmelerin potansiyel müşterilerle doğrudan, samimi bire bir görüşmeler yapmasına olanak tanır. Ayrıca, en çok görüntülenen hikayelerin üçte biri şirketlerden geliyor.

Bu neden işe yarıyor
 • Teşvik : Teklifleri açık değil – insanları satın almaya ikna etmek için 25 dolarlık bir kupon içeriyorlar. Bu, daha fazla potansiyel müşteriyi tekliflerini değerlendirmeye motive eder. Sonuçta kim iyi bir indirimi sevmez ki?
 • Gevezelik tarzı : Sosyal medyaya uygun samimi, gündelik bir tarz kullanıyorlar, insanların görmezden geldiği kurnaz bir kurumsal ton değil. Bu yaklaşım, sosyal medyada dinlenen insanlarla kolayca bağlantı kurar, örneğin kırılmadıysa düzeltmeyin, ancak köklerimizi her zaman hatırlarız, çünkü 2, 1’den iyidir, vb.
 • Görsel çekicilik : Instagram’da içeriğiniz görsellerin kalitesine göre yaşayabilir veya ölebilir. Yemeğin tüm ince ayrıntılarını sergileyen yüksek kaliteli bir resim kullandılar.

Daily Harvest’ten öğrenin: çarpıcı fotoğraflar kullanın. Kaldıraç içerik oluşturma araçları üretmek için ve ilgi çekici görseller yayımlamak, gayri konuşma tarzı konuşan ve Hikayeler için bir teşvik ekleyin.

5. İpucu: Akıllı Yeniden Pazarlama

Çağdaş müşteriler, sofistike bir mobil gruptur.

Geleneksel doğrusal müşteri yolculuğunu takip etmiyorlar . Bunun yerine, satın alma bitiş çizgisine doğru zikzak çizerler. Müşteri olma yolunda birçok mola verirler:

 • İş blogu
 • Sosyal medya
 • Çevrimiçi pazarlar
 • Banner reklamlar
 • Telefon SMS mesajları
 • E-posta mesajları

Bu durumda Instagram’da yeniden hedefleme, onları takip etmenize ve dönüşüm yolculuklarında bıraktıkları yerden devam etmelerine yardımcı olmanıza olanak tanır. Bu şekilde, hangi kanalda olurlarsa olsunlar, onlar için kusursuz bir deneyim sunarsınız.

İster video yeniden pazarlama yoluyla, ister bir kişinin Instagram veya Facebook sayfasıyla etkileşimine dayalı yeniden hedefleme veya dinamik reklamlar kullanarak olsun, potansiyel müşterilere kişiselleştirilmiş bir pazarlama deneyimi sunarsınız. Invespcro’ya göre, yeniden hedefleme reklamı gören web sitesi ziyaretçilerinin dönüşüm sağlama olasılığı% 70 daha yüksek .

Başarı için böylesine yüksek beklentilerle, hassas Instagram yeniden hedeflemeye yatırım yapmak çok mantıklı.

Bu neden işe yarıyor
 • Çarpıcı görüntüler : Müşterileri izlerinde durdurmak için göz kamaştırıcı hareketli görüntüler kullandılar. Atlı karıncalar, müşterileri hareketsiz görüntülerden daha iyi harekete geçmeye çeker. Dolayısıyla, aynı kategoride birden fazla ürününüz varsa, karusel reklamlar aracılığıyla müşterileri geri çekebilirsiniz.
 • Minimal metin : Metin ağırlıklı reklamlar kullanmak yerine resimlerin konuşmasına izin verirler. Bu, Rover gibi köpek bakıcıları ve yürüyüşçüler gibi görsel markalar için en iyi sonucu verir.
 • Duyarlı : Reklamda, “Eric’le kal” veya “bu bakıcıyla iletişime geç” gibi büyük ve duyarlı CTA’lar var. Bu, potansiyel müşterilerin dönüşüm gerçekleştirmesini çok kolaylaştırır.

Rover gibi, müşterileri sitenize geri çekmek için kişiselleştirilmiş yeniden hedefleme reklamları kullanın.

Instagram Pazarlamasını Kullanarak Sosyal Medya Yatırım Getirisini Artırın

Gerçekten de Instagram iyi bir yatırım getirisi sağlıyor.

Platformu nasıl en üst düzeye çıkaracağınızı bildiğiniz sürece, işletmeniz koyduğunuzdan çok daha fazla parayı geri alabilir. Özet olarak, Instagram’da büyük olan bu beş kanıtlanmış taktiği kullanın:

 • Etkileyici pazarlamadan yararlanın
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği deneyin
 • Muhteşem IGTV videoları yapın
 • Çekici Instagram hikayelerini paylaşın
 • Lazer hassasiyetiyle yeniden pazarlama

 

Ayrıca instagram Takipçi Satın Alma hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

Kaynak: https://mention.com/en/blog/increase-roi-with-instagram-content/

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir