İlgi Çekici Kullanıcı Deneyimi Oluşturmanın Yolları

Tüm geliştiriciler, işletme sahipleri, web yöneticileri ve kendi ilk web sitelerini oluşturmak isteyen kişiler, siteyi her ziyaretçi için popüler ve kullanışlı hale getirmek ister. Ancak, “kullanışlılık” ve “harika kullanıcı deneyimi” gibi “popülerlik” çok geniş terimlerdir. Müşterilerin ilgisini çekmek, bir pazarlama stratejisini daha kişisel hale getirmek veya gerçek kullanıcıların görüşlerine göre daha iyi bir tasarım oluşturmak için yapabileceğiniz düzinelerce şey var. 

Dijital deneyimime dayanarak, tasarım, hız, atmosfer, web sitesinde gezinme ve sorun çözümleri, iyi bir müşteri deneyimi oluşturmanıza yardımcı olabilecek tüm bu temel unsurlardır. 

İlginizi Çekebilir: Blog isimleri

Müşterilerin yaklaşık % 38’i , düzeni veya içeriği çekici görünmüyorsa bir web sitesinden ayrılır. Bu, web sitenizdeki harika bir kullanıcı deneyiminin, ziyaretçilerinizin aradıkları her şeyi kolay ve hızlı bir şekilde bulmalarına yardımcı olabileceği anlamına gelir. Müşterilerinizin ilgisini çekecek ve daha fazla bilgi veya daha fazla ürün almak için geri dönecek iyi tasarlanmış ve içerik açısından zengin bir site oluşturmak size kalmıştır. 

Başarıya ulaşmak için, daha derine inmek ve maksimum katılım elde etmenin ve gelecekte daha fazla potansiyel müşteri ve gelir elde etmenin yeni yollarını denemek önemlidir. Bu makalede, bu yönde verimli bir şekilde çalışmaya başlamanıza yardımcı olabilecek altı basit yol bulacaksınız.

1. Chatbot’ları kullanın

Pek çok işletme, sitelerine gittikçe daha fazla chatbot eklese de. Hala olması gerektiği kadar yaygın bir araç değil. EMarketer’a göre , müşterilerin yüzde 63’ünün chatbot sunan bir web sitesini ziyaret etme olasılığı daha yüksekti. Müşteriler sadece bir bilgi parçası almazlar, paradoksal olarak çok insancıllaştırılmış ve doğal, kişisel olmayan toplu e-postalardan çok daha doğal olan diyalogla meşgul olurlar. Bu, arkadaş canlısı ve kalifiye biriyle konuşmak gibidir – düzenli olarak satışları artırabilecek mükemmel bir kombinasyon. 

Şu anda müşteriler hızlı hizmet almak istiyor. Chatbotların uyumasına gerek yok. Size cevap verebilirler ve günün her saatinde sorulara cevap verebilirler. Hemen saat 3’te bir varlık ve bu fazla tahmin edilemez. Sohbet robotları oluşturan çevrimiçi işletmelerin ihtiyaç duydukları bilgileri almak için 24 saat beklemesi gerekmez.

Sohbet robotları yalnızca müşteri sadakatini önemli ölçüde artırmakla kalmaz, aynı zamanda kesin olası satışlar oluşturur ve kullanıcı davranışını daha iyi anlamanıza yardımcı olacak istatistikleri toplar. Şimdi, bu bir oyun değiştirici. Örneğin, müşterilerimizin hukuk sorunları hakkında anında yanıt almalarına yardımcı olmak için kısa süre önce Stephens Law sohbet robotunu entegre ettik . Bu yaklaşımı kullanarak, ilk 45 gün içindeki tüm dönüşümlerin etkileyici bir% 35’ini oluşturdu.

2. A / B Testlerini uygulayın

“Ne kadar çok çevrimiçi hizmet sağlanırsa, müşteriler o kadar sofistike hale geliyor. Müşterilere ihtiyaç duydukları şeyi vermek artık yeterli değil, ”diyor Milosz Krasinski . “Bugün, bunu yapma şekliniz ve verdiğiniz deneyim eşit derecede önemlidir”. İşte burada A / B testleri devreye giriyor ve en etkili pazarlama araçlarından biri olarak kabul ediliyor. 

Bunu biliyorum A / B testi online işletmeler hangi bir gerçekleştirdiği en rakama web sayfalarının farklı sürümlerini test ederek daha iyi kararlar ve artış gelir elde yardımcı olarak, etkili tanınmış bir yoldur ama oldukça denenmiş ve gerçek.

Kampanyanıza hazırlanmanın ve işinizi optimize etmenin oldukça karmaşık bir süreç olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Cevap evet, bu yüzden kapsamlı bir A / B testi stratejisi uygulamak için doğru araçları kullanmak çok önemlidir. Örneğin, Finteza , değişikliklerinizin verimliliğini ölçmenize yardımcı olabilecek etkili bir araçtır. Bu araçla ilgili en iyi şey, sayfanın her sürümü için üç aşama içeren huniler oluşturma ve tıklama sıklığının düğmelerin konumuna bağlı olup olmadığını bulma becerisidir.

3. Google Araçlarını Kullanın

Google, insanların arama sonuçlarında gördüğü sitelerin kalitesini iyileştirmek için çok çalışmaktadır. Şirket kısa süre önce en kullanışlı araçların tek bir fonksiyon setine dönüştürüleceğini duyurdu. Web yöneticilerinin daha önce kullandığı tüm hizmetler, Lighthouse, Chrome DevTools, PageSpeedInsights ve Search Console’un Hız Raporu güncellenecek ve Core Web Vitals’a entegre edilecektir . Buna karşılık, bir kullanıcı ve arama motoru için siteleri iyileştirmeyi amaçlamaktadır. 

Kullanıcı memnuniyeti seviyesini ölçmek kolay değildir – dikkate alınması gereken çok fazla husus vardır. Bu nedenle Google, şu temel ölçümleri kullanarak web sitelerinin kullanıcı deneyiminin kalitesine odaklanmaya karar verdi:

 • En Büyük İçerikli Boyama (LCP) , bir sayfanın indirilmesinin ne kadar sürdüğünü ölçmeye yardımcı olan ve sayfanın web içeriği büyük olasılıkla yüklendiğinde sayfa yükleme zamanlama sürecinin özünü gösteren önemli bir metriktir.
 • İlk Giriş Gecikmesi (FID) , yük tepkisinin ölçülmesini sağlar ve web sayfasıyla ilk etkileşime girdiklerinde kullanıcı deneyimini değerlendirir.
 • Kümülatif Düzen Kayması (CLS) , bir kullanıcı deneyimi olayının analizi yoluyla görsel kararlılığı nicelleştirme eğilimindedir.

Şu anda bunlar temel ölçümlerdir, ancak şirket temsilcileri Core Web Vitals’ın güncelleneceğini ve yeni ölçümlerin ekleneceğini belirtiyor. İşletme sahipleri, sitelerinin en temel kalite kriterlerini karşılayıp karşılamadığını anlamak ve gerekirse bunları optimize etmek için bu araçları (PageSpeedInsights ve Google Arama Kontrolü) kullanabilir.

4. Yapılandırılmış Verileri AMP Sayfalarına Ekleyin

AMP, Google tarafından 5 yıl önce başlatılan çevrimiçi bir kitaplıktır. Geliştiriciler tarafından Google Chrome, Opera ve diğer mobil tarayıcılarda neredeyse anında yüklenen sayfalar oluşturmak için kullanılır. Basitçe söylemek gerekirse, AMP, web sitenizin hızını önemli ölçüde artırmak için kullanabileceğiniz bir tür araçtır. 

Bugün site ziyaretçilerinin% 50’sinden fazlası web’de gezinmek için mobil cihazlarını kullanmayı tercih ediyor. Elbette tek yapmak istedikleri sitelerinin kalitesini ve hızını artırmaktır. Dahası, kullanıcıların 3 saniye veya daha uzun süre beklemeleri gerektiğinde siteden çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu biliyorsunuz. 

Ama tam olarak ne yapabilir?

 1. İndirme hızını artırın
 2. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayın
 3. Sitenizin arama motoru sonuçlarının en üstüne çıkmasını sağlayın
 4. En önemli haber bandında olun

Her AMP sayfasının kendi “ana” sürümüne bağlanması gerekir ve bu da daha sonra AMP sürümüne geri bağlanması gerekir. Bu kitaplık hakkında dikkate alınması gereken bir başka önemli nokta daha var – sayfanızı görünür kılmak için yine de en önemli özellikleri eklemeniz gerekiyor. Metin içeriğini, başlıkları, tarihi ve önizleme resimlerini içerirler. Daha fazlasını ekleyebilirsiniz, ancak bunlar çok önemlidir. 

Sonuçta, geçerli AMP HTML ile yazıldığından emin olmak için her sayfayı test ettiğinizden emin olun. AMP raporunuzu herhangi bir hata için analiz etmek için Google Search Console’u kullanmayı deneyin. AMP’yi entegre ederken, Google’ın yapılandırılmış veri politikalarına uymak önemlidir . Doğru anlarsanız, içeriğiniz arama motoru sonuçlarında daha belirgin bir şekilde görünecektir.

AMP’nin çevrimiçi işinizi geliştirecek ve web sitenizi karlı, çekici ve çekici hale getirecek çok şey olduğuna şüphe yok.

5. Web Analizinizi Anlayın

Başarıya ulaşmak için, sitede hangi özelliklerin, ürünlerin veya sayfaların iyi çalıştığını ve hangilerinin kullanıcıların siteden ayrılmasına neden olduğunu anlamak için web analizlerinizi düzenli olarak izlemelisiniz. Neyse ki, işleri manuel olarak yapmak zorunda değiliz – pazarlama stratejilerinizin ne kadar iyi performans gösterdiğine dair sağlam bir içgörü sağlayabilecek birçok etkili analiz aracı var. 

Web sitesi sağlığını , sayfa içi tıklamaları, kaydırma derinliğini, fare hareketini, kullanıcı gezinme kalıplarını, canlı ziyaretçileri, kayıtları, site hızını, içerik performansını, dönüşümleri ve web sitesi erişilebilirliğini kontrol etmek çok önemlidir .

Web sitelerimize nasıl trafik çekiyor olursak olalım, hepimizin kullanıcı verilerine ihtiyacımız var. Analitik araçların kullanımıyla, pazarlamaya yaptığınız yatırımdan maksimum getiri elde etmek ve kullanıcıları ilk planda tutmak için kendi metodolojilerimizi oluşturabiliriz.

Analizlerinizden en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğiniz aşağıda basit ipuçları verilmiştir:

 1. Stratejik bir vizyon oluşturun. Ne kadar veri topladığınızın önemli olmadığından emin olun. Bunun yerine, ulaşmak istediğiniz şeye bağlayarak bu bilginin değerini ölçmeye çalışın. İlgi çekici bir kullanıcı deneyimi yaratmak istiyorsanız, bir bireyin kişisel ilgi alanlarına ve müşterilerinizin zevklerine odaklanmalısınız. 
 2. Bir sonraki hamlenizi tanımlayın. Uzun vadede ileriye bakmaya çalışın. Örneğin, müşterinin alıcının yolculuğunun neresinde olduğunu ve onu harekete geçmeye neyin teşvik edeceğini kontrol edin. Demek istediğim, tüm stratejileriniz hem uygulanabilir hem de teşvik edici olabilir. Genel süreçte bir sonraki adımı atarken her zaman verileri aklınızda tutmanız gerekir.
 3. Verileri tek başına analiz etmekten kaçının. Ayrıntılara girmenin iyi bir yolu, ama daha da önemlisi daha büyük resmi elde etmek. Yalnızca istediğinizi değil, ihtiyacınız olan en alakalı bilgileri toplamaya çalışın. Müşteri tercihleri ​​hakkında daha fazla bilgi edinme eğiliminde olduğunuzu varsayalım. Hedef kitlenizle daha derin bir düzeyde etkileşim kurmanız için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri size verebilecek kendi tekliflerini seçmelerini sağlayın.
 4. Kendinize başarısız olma izni verin. Başarısızlığın üstesinden gelmek ve başarıya ulaşmadan önce risk almak için bir süreçtir. Verilerinizde markanızın müşterilerle daha iyi iletişim kurmasına yardımcı olabilecek bir şey bulmaya çalışın.

Doğru yaptıktan sonra , müşteri tabanınızla etkileşimi artırmanın bir yolu olarak ürünlerden paketlemeye kadar her şeyi izleyebilir ve ölçeklendirebilirsiniz .

6. Canlı Akış Video İçeriğinizi İşaretleyin

Bahsetmek istediğim bir diğer şey de, video içeriğinizin zamanında taranmasını ve dizine eklenmesini sağlamak için dizine ekleme API’sini kullanma gerekliliğidir. Bunu yaparak, Google’ı güncellemeler hakkında bilgilendirirsiniz – belirli sayfaların eklenmesi veya kaldırılması. Google, yeni içeriğin eklendiğini anladığında, sayfanızı ilgili kullanıcılara önerecektir.

Bu, özellikle uzun yaşamayan birçok canlı akış içeren web sayfalarını içeren web siteleri için önemlidir. Başka bir deyişle, bu tür videoları işaretlemek, içeriğinizin yeni, güncel ve arama sonuçlarında alakalı kalmasını sağlar. İndeksleme API’sini yaparken kurallara uyduğunuzdan emin olun .

Bonus İpucu: E-posta Pazarlamanızı Geliştirin

Bu en eski yöntemlerden biridir, ancak kimse onun önemini küçümsememelidir. Neden? Çünkü hala yeterince iyi çalışıyor. Bültenler satışları artırabilir, ancak yalnızca gönderdiğiniz içeriğin kalitesi önceliğinizse. Ayrıca, küçük bir işletme sahibiyseniz, e-posta yoluyla dönüşümleri iyileştirebilir ve satışları artırabilirsiniz. 

E-postalarınıza kişisel bir dokunuş kattığınızdan ve bir insan tarafından yazılmış gibi görünmelerini sağladığınızdan emin olun. Hiper kişiselleştirilmiş e-postalar, müşteri katılımını artırmanıza ve potansiyel müşterilerinizi markanızla daha bağlantılı hale getirmenize olanak tanır.

Bir pazarlamacı ekibi tutmanıza gerek yok – biraz çaba sarf ederseniz, başarılı bir e-posta pazarlama kampanyası yürütmek için Moosend gibi doğru pazarlama araçlarını kullanabilirsiniz .

Sonuç olarak

Gördüğünüz gibi, daha ilgi çekici bir kullanıcı deneyimi yaratmanın birçok yolu var. Yukarıda bahsettiğim bu araçların ve yöntemlerin her biri, hedeflerinize ulaşmanıza ve en iyi kullanıcı deneyimini oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bu nedenle, listeden bir veya birkaç seçenek seçmeden önce işletmeniz için en önemli olan şeyleri göz önünde bulundurun. Sadece doğru şekilde kullanın ve istediğiniz sonuca ulaşacaksınız.

Kaynak: https://mention.com/en/blog/6-ways-to-create-an-engaging-user-experience/

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir