Sağlık

İlaç Firmaları Sağlık Değil Bağımlılık Yapması

Günümüzde hastalıklar oldukça yaygın hale gelmiş durumdadır. Hormonlu gıdaların verdiği zararlar, sigara, alkol, genetik rahatsızlıklar gibi birçok sebepten dolayı insanların sağlık problemleri artmaktadır. Bu nedenle insanlar haliyle doktora görünmeden bile kendi başlarına antibiyotik, ağrı kesici kullanmaları bağımlılık haline gelmiştir.

 

Çareyi ilaçlarda bulmak ve yanlış ilaç kullanımı insan sağlığını olumsuz etkilemektedir.

İlaçların gerekli yerlerde ve düzenli kullanımı iyileştiricidir. Ancak insanlar acılarını dindirmesi ve çabuk iyileştireceğine inandığı için gerektiğinden fazla ağrı kesici, antibiyotik kullanımı sağlığı daha fazla bozmaktadır. Günümüzde artık doktorlar bile kolay kolay antibiyotik yazmamaktadır.

Bazı ilaçlar insana yarardan çok zarar vermektedir.

 

Çünkü ilaç firmalarının amacı budur. Daha çok hasta, daha çok ilaç üretmek demektir. İlaç firmaları günümüzde en büyük sektörler arasında yer almaktadır. İnsanların ilaca olan bağımlılığı ilaç üretimini arttırmış durumdadır. İlaç firmalarının ilaçlarda ürettiği belli başlı etken maddeler insanlarda bağımlılık yapmaktadır.

 

İlaçların içindeki uyuşturucu etken madde belli bir süre sonra insanları bağımlı hale getirir. Bir kere alınan ağrı kesici yerini ikiye, üçe çıkarır. İnsanlar artık bilinçsizce ilaç bağımlısı olurlar. Bir ağrı kesicinin bir işe yaramadığını söylerler.

İlaç Sektörlerinin Amacı Nedir?

 

İlaç firmalarının amacı insanları iyileştirmek değil, onları ilaçlara bağımlı hale getirmektir. Bu sayede daha çok ilaç üretirler ve sağlık sektörüne daha çok maddi katkı sağlarlar. Bunun bilincinde olmayan insanlar daha çok ilaç kullanırlar ve ilaçların dozunu giderek arttırırlar. Çünkü az dozdaki ilaçların onlara fayda etmediğini söylerler.

 

İlaç sektörünün amacı insanları iyileştirmek değildir. İlaç bağımlılığı, insan sağlığını olumsuz etkilediğinden dolayı onları yavaş yavaş ölüme götürmektedir. Fazla ilacın diğer organlara verdiği zararlar kanıtlanmıştır. İnsanlara verilen zararın farkındadırlar. Ancak bu durum firma için bir öneme sahip değildir.

 

İlaç Bağımlığı Tedavi Edilebilir Mi?

 

Günümüzde tıp oldukça ilerlemiş durumdadır. Hemen hemen her şeyin çözümü olduğu gibi bu tür ilaç bağımlılığının psiko-terapi yoluyla çözümü vardır. İlaç bağımlılığının tedavisi mümkündür. Bunun için arındırma tedavisi uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra ilaçların dozu yavaş yavaş düşürülerek ve gerekli hekimden yardım alınarak ilaç bağımlılığından kurtulunabilir.

İlgili Mesajlar
Sağlık

Hormonlar Doğal Yollarla Nasıl Dengelenir?

Hormonlar genel itibariyle bakıldığında kişinin metabolizmasını doğrudan etkileyen kimyasal…
Daha fazla oku...
Sağlık

Havada Bulunan Virüsler Ve Bulaşan Hastalıklar

Genellikle insanlar birtakım nedenlerle kimi hastalıklara yakalanıyorlar. Bu hastalıklar…
Daha fazla oku...
Sağlık

  Uskumru Balığının Besin Değeri Ve Sağlık Açısından Faydaları

Her besinin kendisine özel vitaminleri olduğu sağlığımız içinde önem taşıdığı hepimiz…
Daha fazla oku...
BÜLTEN
Bülteni Takip Edin

Üye Olmak İçin Mailinizi Giriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir