Hızlı Sosyal Medya Rekabet Analizi Raporu Çıkarın

Pazarlama alanında sosyal medyanın etkinliğinin giderek daha fazla artması, henüz bu alana yönelmemiş tüm kurum ve işletmeler açısından büyük bir kayıp olarak değerlendirilmelidir. Aynı zamanda sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanmaya başlamış rakiplerin, bu avantajlı durumundan da faydalanılması olasılığı ortaya çıkar. Manuel bir şekilde sosyal medya araçlarında yapacağınız, basit sektörel aramalarla bile birçok hesaba ve pazarlama etkinliklerine ulaşabilirsiniz. Bu etkinliklerin ne zaman ve nasıl yoğunlaştığı, ne kadar büyük sıçramalar yaptığı gibi araştırmaları yine manuel olarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede, dijital pazarlama alanında, rakiplerinizin ne yaptığını ve neyi yapmadıklarını görebileceksiniz. Ancak dinamik bir alan olan sosyal medya, sürekli olarak bu analizlerin yapılmasını gerektirir. Aynı zamanda elde ettiğiniz tüm verilerin işe yarayıp yaramayacağı konusu da net değildir.

Dijital Pazarlama Alanında Yeni Uzmanlıklar Oluşuyor

Herhangi bir sektörde bir hesabın gerçekleştirdiği eylemler ve yöntemler, sıçramalar yapmış olabilir. Belirli dönemlere ait birçok veriye ulaşılabilir. Ancak bu verilerin hepsinin birden sizin işinize yaraması pek de olası değildir. Verilerin sektörel bilgilerle pekiştirilerek, akıllı bir süzgeçten geçirilmesi önemlidir. Elde edilen tüm verilerin, sadece birer analiz sonucu olduğunu ve her deneyimin aynı şekilde olamayabileceği olasılığını unutmamalısınız.

Sosyal medyada gerçekleştireceğiniz analizlerinde, daha yüksek oranda işe yarar veriler olabilmesi için, bu analizlerin periyodik olarak yapılması da önemlidir. Aylık, üç aylık veya sektörel dinamiklere göre, belirlediğiniz sürelerde analizler yapıp, bu verileri birbirleriyle karşılaştırmak, sizi gerçek pazarlama fikirlerine yakınlaştıracak bir yöntem.

Sosyal medya üzerinde marka ve kurumların konumlandırılması çalışmaları artık kaçınılmaz. Ancak bu yeterli değil. Marka ve kimlik oluşumunun ardından, Sosyal medya üzerinde ki varlıklarını pazarlama alanında kullanabilmeleri etkin çalışmalar yapmaları da zorunlu. Bu çalışmaların hızlı bir şekilde sonuç verebilmesi ve daha aktif bir pazarlama içinse, rakip analizleri çok büyük önem taşıyor.

Analizler Sırasında Hangi Verilere Öncelik Vermek Gerek

Sektörel olarak yapılacak analizlerde öncelikle, sektörünüzle ilgili en çok kendisini duyuran paylaşımları belirlemeye çalışmalısınız. Bu sayede bu paylaşımları hangi markaların ve nasıl yaptığını belirleyebilir, geri dönüşüm oranlarıyla ilgili önemli verilere ulaşabilirsiniz. Rakiplerinizle ilgili kullanıcıların neler söylediği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda sektörünüzle ilgili de neler söylendiğini araştırmış olursunuz. Sektörel olarak en çok ilgi gösterilen konu veya konular hakkında bilgi sahibi olursunuz. Bu verilerin doğru bir şekilde analiz edilmesi, keyword ve nişlerini hakkında yapılan çalışmaların, ne kadar başarılı olduğunu öğrenebilirsiniz. Ya da başarılı olanların nasıl başarılı olduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Bu analizlerin yapılmasının büyük avantajlar oluşturacağı bir pazarlama çalışması için, su götürmez bir gerçek. Bununla birlikte böylesi bir analizin yapılabilmesi için, uzun mesailer harcanması gerektiği. Manuel analizler için bir hayli yorucu bir çalışma temposu içerisine girilmesi gerekiyor. Ancak bu analizleri kısa ve hızlı bir şekilde yapabileceğiniz çeşitli uygulamalarda var.

En Hızlı Sosyal Medya Analiz Raporu Nasıl Çıkarılır?

Analizleri en hızlı şekilde yapabilmenin yolu, rakiplerle ilgili oluşturulan uyarı sistemleridir. Bu uyarılardan oluşan verilerden hızlı bir şekilde rakip analiz raporu oluşturmanız çok kolay. Mention isimli araç sayesinde, tüm rakipleriniz için farklı olarak hazırlanmış uyarıların takibi son derece kolay bir hale geliyor. Her rakip için belirlenmiş farklı uyarıların takip edilmesi ve elde edilen tüm verilerden oluşan raporların hazırlanması kolay ve basit bir hale geliyor.

Bu şekilde raporlarda, özellikle rakiplerin sıçrama yaptıkları dönemler, olumsuz bildirimler, olumlu bildirimler, rakipleriniz hakkında başarılı veya başarısız olduğunu düşündüğünüz her veriyi hızlı bir şekilde analiz etme şansı oluşturacaksınız. Bu veriler ışığında kendi pazarlama yöntemlerinize yön vermeniz, çok daha kolay olacak.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir