Google Search Console URL Parametrelerini Kullanmak

Google Search Console’ da karşılaştığımız URL parametreleri bölümü, sitelerin içeriğinin indexlenmesi sırasında Google botların daha verimli bir çalışma sergilemesi amacıyla kullanılabilir. Sita sahiplerinin bu alanda yapacağı çalışmalar, boş veya yinelenen pek çok sayfanın indexlenmemesini sağlayarak, Google botların daha etkin bir şekilde sitenizi indexlemesini sağlayabilirsiniz. URL parametreleri, botların sitenizle ilgili sayfaların görüldüğü şekli site sahibine sunar. Burada örneğin;

Siteniz.com/seo-nedir

Siteniz.com/category/seo-nedir

Siteniz.com/index.php?seo-nedir

Siteniz.com/blog/seo-nedir

Şeklinde indeks almış sayfalar bulunuyorsa ve bu sayfalar aynı içeriğe ulaşıyorsa, parametrelerde sorun var anlamına gelir. Bu duruma engel olmak için URL parametrelerini kullanarak, hatalı olan parametreleri 301 yönlendirmesi yaparak tek sayfaya yönlendirmeniz gerekir. Eğer içerikler farklıysa da, bu içerikler için conanical etiketleri kullanmanız gerekir. Bu sayede botların indexleme sırasında sitenizde nasıl yol ması gerektiğini ona gösterecek ve daha hızlı bir şekilde indexlemesini sağlayacaksınız. Aynı zamanda gereksiz sayfalarda fazla vakit harcadığı için, botların başka sayfaları indexlememesi sorunu da ortadan kalkacaktır.

URL Parametrelerini Kullanmak Zor Olabilir

Google web yöneticisi araçları üzerinden ulaşabileceğiniz URL parametreleri, mantığını anlayıncaya kadar bir hayli zor bir işlemdir. Yanlış kullanımlar, sitenizin var olan indexlerini silmenize, Google indexinden kaldırmanıza neden olabilir. Bu sebeple “ Bu özelliği yalnızca nasıl çalıştığından eminseniz kullanın. Yanlış bir şekilde hariç tutulan URL’ler çok sayıda sayfanın aramada görünmemesine neden olabilir. ” uyarısıyla da karşılaşacaksınız. Bu sebeple konuyla ilgili deneyimi olmayan kişilerin, bu parametrelerle oynama yapmadan önce, mutlaka belirli bir deneyim kazanmaları gerekiyor.

Örneğin belirlediğiniz bazı parametre yanlışlıkları üzerinde teker teker denemeler yaparak, istediğiniz sonuçları aldığınıza emin olduğunuzda, düzeltme yaptığınız url sayısını arttırabilirsiniz. URL parametrelerinde ki sorunların düzeltilmemesi, botların daha fazla yorulmasına ve dolayısıyla sitenizde yollarını net bulamamalarına neden olur. Bu durum gereksiz bazı sayfalarla boşuan ve uzun zaman uğraş vermelerine, gerçekten ilgilenmeleri gereken sayfalara ise yeterli vakit ayırmadan gitmelerine bile sebep olabilir. Yani her ne kadar uğraşması belirli bir tehlike arz ediyor olsa da, bir site sahibinin zaman içerisinde öğrenmesi gereken bir bilgidir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir