Google Dizine Ekleme (İndex)

Web sitesi olan hemen hemen herkesin karşılaştığı problemlerden bir tanesidir. Google yeni içerikleri dizine eklemeyi zaman zaman geciktirebilir. İndex almamış olan yazılar, sıralamaya girmez ve kişi yazdığı yazıdan herhangi bir getiri göremez. Daha net açıklamak gerekirse, Google index sorunu, blog sitesi olan kişilerin reklam gelirini düşürür. Hizmet sektöründe yazılar yazan kişiler ise, yazdığı yazı sayesinde ürün satıp kazanç elde edemeyecektir. Dolayısıyla ciddi bir problemdir, yazının geri kalanında bu sorunların neden oluştuğu ve nasıl önleneceğine değinilecektir.

Google Dizine Ekleme (İndex)

Google web sitesine konulan yazıları dizine ekler ve sıralamaya alır. Hangi yazının daha çok trafik çektiği ve hangi yazının kurallara daha uygun şekilde yazıldığı gibi faktörler neticesinde, yazıları belirli bir düzene koyar ve sıralar. Daha iyi olan veya daha çok trafik çeken yazı daha üst sıralarda çıkar. Kişinin yazısının neden index almadığını anlamanın en hızlı yolu, Google Search Console’den yararlanmaktır. Ya da SERP kullanılarak sorunun nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak mümkün olur. Direkt olarak bilgi vermese de, durumun neyle ilgili olduğu az çok anlaşılacaktır.

İndex Sorunları Nasıl Tespit Edilir?

Kişilerin sorunları tespit edebilmesi için, öncelikle Google search console ye girmesi gerekir. İlgili alan adı seçildikten sonra, sol menüde bulunan “dizin” kısmına tıklanır. Bu işlemden sonra “kapsam” kısmına tıklanır, bu alan sorunların tespit edileceği alandır. Ortaya çıkan tabloda yer alan 4 sekmeden, yalnızca “hata ve hariç bırakıldı” kısımları seçilir. Daha sonra sayfada yer alan bağlantılardan, “hata ve hariç bırakıldı” sorunları ile karşılaşan sayfalar ortaya çıkacaktır. Hatanın ya da hariç bırakıldının neden oluştuğu ile ilgili ayrıntılara yine bu sayfadan ulaşmak mümkündür.

Dizin Kapsamı Sayfası Nasıl Yorumlanır?

Dizin kapsamı sayfasında yer alan 5 adet sekme şu şekilde yorumlanır:

 • Durum: Hata çeşidinin ne olduğunu gösteren sekmedir. Eğer hata ibaresi taşıyorsa, zaten index almış bağlantıların hangi sorunlarla karşılaştığı görülecektir. Eğer ibare hariç bırakıldı şeklindeyse, sayfaların index alma aşamasında ne gibi sorunlar yaşadığı hakkında bilgi verecektir.
 • Tür: Hata türünün ne olduğunu ya da sorunun neyle ilgili olduğunu gösterir.
 • Doğrulama: Karşılaşılan problemin ya da hatanın aksiyon durumu hakkında bilgi verir.
 • Trend: Durumdan etkilenen sayfalarla ilgili, periyottaki sayfa sayısı ve durumu hakkında bilgiler sağlar.
 • Sayfa sayısı: Durumdan kaç sayfanın etkilendiği ile ilgili bilgi verir.

Dizin Kapsamı Hataları Nasıl Giderilir?

Tarandı – Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil Hatası Nasıl Çözülür?

Sayfanın tarandığını ve kısa sürede sayfanın dizine ekleneceğini gösteren, çoğunlukla hata zannedilen ancak hata olmayan bir ibaredir.

Kopya İçerikler

SEO puanını da düşüren bu hata, Google’nin kopyalanan sayfayı asla indexlemeyeceğinin bir kanıtıdır. Kişilerin kopya içeriklerden uzak durmaları esastır.

Keşfedildi – Şu Anda Dizine Eklenmiş Değil Hatası Çözümü

Düşük içerik kalitesi ve kopya içeriklerde meydana gelen bu sorun, bir süre sonra kendiliğinden çözülmektedir. Dolayısıyla bu aşamada yapılacak herhangi bir işlem mevcut değildir. Yalnızca tarama aşamasında bir problem olduğunu bildirir.

“NoIndex” Etiketi Tarafından Hariç Tutuldu Hatası Çözümü

Bu sorunu eğer kendiniz oluşturmadıysanız yapmanız gerekenler:

 1.  İlgili URL’nin bulunduğu sayfaya gidin.
 2. Sayfaya sağ tıklayın ve “sayfa kaynağını görüntüle” deyin.
 3. Daha sonra CTRL + F yapın ve “noindex” araması başlatın.
 4. Eğer bir sorun ile karşılaşırsanız yapmanız gerekenler:
  1. özel bir yazılım kullanıyorsanız, sayfa ile ilgili özel kod alanından “noindex” parçasını kaldırın.
  2. Eğer wordpress ve benzeri bir yazılım kullanıyorsanız, SEO eklentisi üzerinde bulunan ilgili ayarlar sekmesinden, sayfayı arama motorlarına açık hale getirin.
 5. Tüm bunların sonrasında URL’yi tekrar Google’ye gönderin.

Sunucu Hatası (5xx) Hatası Çözümü

Kullanıcının kötü bir sayfa deneyimine sahip olması dolayısıyla, aralarında en kritik olan bu sorun için, kişinin profesyonel destek alması ya da hosting firmasından yardım istemesi gerekir.

Gönderilen URL “NoIndex” İşaretli Hatası Çözümü

Bu hatanın çözümü “noIndex” etiketi tarafından hariç tutuldu hatası ile aynıdır.

Yeniden Yönlendirme Hatası Çözümü

Bu hata ile karşılaşmanızın nedeni, çalışmayan bir sayfaya yönlendirme yapmanızdan kaynaklanmaktadır. Hedef URL’yi incelemeli, sorun çözüldükten sonra Search Console’ye tekrardan erişim gönderilmelidir.

Gönderilen URL, robots.txt Tarafından Engellendi Hatası Çözümü

 

SEO için ciddi sorunlar oluşturabilecek bu hatayı çözüme kavuşturmak için, robots.txt ile arama motorları arasındaki ilk tanışmayı gerçekleştirmeli, sayfanızda herhangi bir problem olmadığını kanıtlamalısınız.

Gönderilen URL Bulunamadı (404) Hatası Çözümü

Sayfanızın silindiğini gösteren durumdur, kişi eğer aynı içeriği ya da başlığı kullanan farklı bir sayfa varsa ona 301 yönlendirme yaparak, ya da içeriği kalıcı olarak silerek bu hatayı ortadan kaldırabilir.

Hataların Geri Bildirimi

Tüm bu sorunlar halledildikten sonra, kişilerin Google Search Console’ye durumu çözdüklerine dair bilgilendirme sağlamaları gerekmektedir. Bu sayede sayfaları daha hızlı index alacak, herhangi bir problem ile karşılaşmayacaktır.

 

İlginizi Çekebilir: Blog nasıl kurulur

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.