Google Ceza ve Filtrelerine Neden Olan Faktörler

Google gerek kullanıcıları gerekse site sahipleri için kalite standartları çerçevesinde edinilebilecek en iyi deneyimi sağlamaları için çeşitli kurallar oluşturmuştur. Bu kurallar site sahiplerinin daha dikkatli olmalarını amaçlamaktadır böylece istenilen kaliteli içeriklerin oluşmasını sağlamak ve hiçbir zaman kaliteden ödün vermemek içindir. Google, istenmeyen durumlarla karşılaşmamak için öncelikle uyarı vermektedir eğer durum değişmediyse ciddi cezai yaptırımlar uygulamaktadır.

Google Sandbox Filtresi

Google Sandbox internet sitelerinin filtreleme yapan ve doğal olmayan internet sitelerine ceza işlemi uygulayan filtreleme kanalıdır. Google tarafından uygulanan en ağır cezalar bu filtreleme ile yapılmaktadır. Eğer Google bir siteye Sandbox cezası uygularsa ceza uygulanan site arama sıralamasında çok geri sıralara düşmektedir ve inanılmaz şekilde internet sitesi değer kaybetmektedir. Bu da büyük bir hit ve indeks kaybı yaşanmasına sebep olabilmektedir veya arama sonuçlarında istenilen siteye ulaşım sağlanamayabilir. Sitenize son aşama olarak “deindex” verirse siteniz artık görmezden gelinecektir. Bu ceza çok ağır bir cezadır ve bu filtrelemeden kurtulmak çok uzun uğraş ve zaman almaktadır.

Sandbox Filtresine Neden Olabilecek Faktörler

 

  • İntihal içeriğin fazlalığı
  • Aniden ve birden fazla backlink alımı
  • Sitede çok fazla link çıkışı bulunması
  • Birbirinden alakasız anahtar kelime ve çokça etiket kullanımı
  • Spam olarak geçen anahtar kelimelerin kullanımının çokluğu

 

Google Bomb Cezası

 

Arama sonuçlarında karşılaşılan yüksek seviyelerde yer almakta olan anahtar kelimelerin birden bire düşüş göstermesine denilmektedir. Eğer ki gerilemekte olan kelimeler üzerinden çok fazla dış link alınırsa bu durum Google Bomb’a sebep olabilmektedir. Aşırı olmayacak şekilde site içinde anahtar kelimeler üzerinde az sayıda link alımı yapılırsa Bomb filtresine yakalanmaktan kurtulabilirsiniz.

 

-900+ Cezası

Üst sıralarda yer almakta alan anahtar kelimelerin düşüş göstermesi sebebine denir. Aldatma veya Google’ın algoritmasına aykırı olacak çalışmaların somucunda meydana gelmektedir. İnternet siteniz bu nedenlerden dolayı Sandbox ceza filtresine girme yoluna girmişse bu ceza siteniz için bir nevi ön uyarı niteliğindedir. Eğer ki bunu ciddiye almazsanız o zaman siteniz Sandbox ceza filtresine takılır ve sitenizin bu filtereden geri dönüşü oldukça zor olacaktır.

 

Cloaking Cezası

İnternet siteniz içerik olarak düzgün içeriklere sahip değilse ancak arama motorunda üst sıralarda en üstlerde yer alıyorsa bu durum Google tarafından kolayca fark edilir ve bu ceza kaçınılmaz olarak gelmektedir. İnternet siteniz içerik olarak kötü ve kalitesiz ise sadece ileri derecede SEO ile üst düzeylere gelmişse bu da cezayı kaçınılmaz kılmaktadır.

 

Sneaky Yönlendirmeler

İstenilen arama sonucuna istinaden URL’si girilen sitenin yerine istenilmeyen başka bir siteye yönlendirme durumu varsa ya sitenin kendisine ya da sitenin tamamını kapsayan bir ceza uygulanabilir. Bu durum ile karşılaşan kişilerin bunu Google’a bildirmesi dahilinde cezai işlem olarak siteler öncelikle uyarı cezası almaktadır.

 

Kopya İçerik Cezası

Özgün olarak hazırlanmayan ve intihal alınan içerikler SEO’yu olumsuz biçimde etkiler. İçerikler birini tekrar etme niteliği taşıyorsa, anahtar kelimelerin aşırı derece kullanımı spam derecesine gelmişse bu kopya içerik cezasına neden olmaktadır.

 

Reklamlar

İnternet sitelerinde bulunan reklamların aşırı yoğun ya da tüm siteyi kaplayacak şekilde reklamların büyük bir yer kaplaması ve bunun rahatsız edici boyuta ulaşması da Google’ın ceza filtrelerine takılan bir durumdur. Bu durum reklam spamı kategorisine girdiğinden internet sitesinin ceza almasına sebep olmaktadır.

 

Sonuç ve Çözüm Odağı

Siteniz eğer ki tamamen kaldırıldıysa ya da internet sitenizdeki içeriklerinizin bazıları ceza filtrelemelerine takılmışsa içerisinde bulunduğunuz cezanın farkına varabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Yapılandırılmış veri

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.