Pek çok insan fala inanır ve hayatlarının bazı dönemlerinde fal baktırır. Bu konuda en çok merak edilen şey ise fala neden bakıldığı ve nasıl bakıldığıdır. Ben de bu yazımda fal nedir, nasıl bakılır anlatmaya çalıştım. Fal hakkında detayları merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz.

Fal Nedir ?

Başlangıç noktası olarak çok geçmiş zamanlara dayanmakta olan fal, içinde bulunulan zaman dilimi hakkında ya da gelecek zaman hakkında, kişileri fikir sahibi yaptığına inanılan bir ritüeldir. Bu ritüel, bazı yöntemlerle ya da fal için gerekli olan alet ve araçlarla yapılır.

Aslına bakarsanız fal için karşıdaki kişiyi okuma sanatı da denilebilir . Fal uzmanları, araçlar ve yöntemler yardımıyla kişinin enerjisini ve hislerini okumaya çalışırlar.

Fal Türleri

Falın birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı, fallarda görülecek olan simgeler ve çıkan şekiller kariyer, sağlık, aşk, kazanç, aile ve sosyal ilişkiler gibi birçok konuyla bağdaştırılır.

Fallar, fal bakmak için ihtiyaç duyulan araç ve yöntemlere göre kendi aralarında sınıflandırılır. Geçmişten günümüze kadar gelmiş olan birçok fal çeşiti bulunur. En popüler fal çeşitleri ise şöyle:

Bunların dışında bakılan diğer fal çeşitleri ise şöyle:

 • El Falı
 • Kuş Falı
 • İç Organlar Falı
 • Kum ya da Toprak Falı
 • Zar Falı
 • Taş Falı
 • Kitap Falı
 • Ateş Falı
 • İnsan Bedeni Yapısı ile İlgili Fal
 • Kura Falı
 • Çay Falı
 • Rüya Falı

Fal Nasıl Bakılır ?

Fala bakma ve yorumlama işini falcı, bakıcı, medyum, şifacı gibi terimlerle adlandırılan, sezgileri ve enerjisi kuvvetli olan kişiler yapar. Fakat bu adlandırmalar kendi aralarında ayrılır ve farklı türleri temsil eder.

Falcılar, bazı araçlar ve yöntemlerle, içinde bulunulan zaman dilimi hakkında ya da gelecek zaman hakkında tahminlerde bulunan kişilerdir. İşte bu yönleriyle bakıcı ve medyumdan ayrılır.

Fala bakanların, falda kullanılan teknikleri ve çıkan şekillerin ne ifade ettiğini çok iyi bilmeleri gerekir. Bu teknikler ve şekillerin bilinmesi sayesinde falcılar, kişiler hakkında rahatlıkla öngörüde bulunabilir.

Birçok fal çeşiti bulunduğu için fal nasıl bakılır sorusunun cevabı çoktur. En sık kullanılan fal çeşitlerine nasıl bakıldığının cevapları ise şöyle:

Kahve Falı:  Türk kültürüne özgü bir fal türüdür ve Türk kahvesine göre yorumlanır. Kahveler içildikten sonra kahve altlığına fincan kapatılır. Yorumcu, soğuyan fincanı açtıktan sonra kahve fincanında ve tabağında oluşmuş olan şekillere göre falı yorumlar.

Tarot Falı: 78 karttan oluşan tarot kartlarını kullanarak bakılır. Tarot kartlarının üzerindeki sembollerin ve figürlerin yorumcunun duru öngörüsüyle destekleyerek baktığı bir fal türüdür.

Katina Falı: İskambil kartlarını ya da katina falı kartlarını kullanarak Kelt açılımı yöntemi ile bakılır. Mitolojik semboller ve yorumcunun sezilerinin bütünleşmesiyle aşk ve ilişkiler hakkında bilgiler veren fal türüdür.

 

Yıldızname Falı: Fala bakılmadan önce kişinin doğum saati, doğum yeri ve anne adı alınır. Alınan bilgiler üzerine, yıldızların konumları ve gezegenlerin pozisyonları gibi şeylere bakılarak, yorumcunun hesaplar yaptığı ve kişi hakkında bilgiler verdiği fal türüdür.

 

Su Falı: Yorumcu konsantrasyon ve enerjisini yükselttikten sonra bir tasa veya bir kaba su doldurur. Sonrasında suda gördüğü çizgi ve şekilleri yorumlamaya başlamasıyla kişiye bilgiler veren fal türüdür.

 

İlginizi Çekebilir: Sanal Kahve Falı