Doğruluk mu? Cesaret mi?” veya “D mi C mi?”, Bununla ilk tanıştığım da sanırım ilk okul çağlarındaydım. Hayat ne kadar da basit ve güleçmiş şimdilerde daha iyi anlıyorum bunu. O yaşlarda sorular daha samimi ve oldukça masumane olurken yaş geçtikçe insanlar hem soruların da hem de aldıkları cevaplar da tatmin olamıyorlar. Bu da Oyundan uzaklaşmalarına ve keyif alamama durumuna neden oluyor. Aslında oldukça keyifli olan ve ana heyecan katan bu oyun hakkında birşeyler paylaşmak istiyorum.

İleriki dönemlerde daha çok arkadaş toplantıların da ya da evde kızlar ile birlikte olunan arkadaşlık grupların da oldukça popüler bir oyundur. Bazı zamanlar Size doğruları söylemek istemeyenler cesaretligi seçer ve bu da onları bazı zamanlar zor durumda bırakabilir. Siz karşınızda ki insanı zorladıkça o da doğruluk seçeneği ile istediğiniz cevapları vermek durumunda kalabilir. Şimdi gelelim kurallarımıza ve bu oyunu nasıl daha eğlenceli hale getirebiliriz kısmına. Burada verilen sorularla pijama partileriniz artık daha keyifli olabilir.

Doğruluk mu cesaret mi Oyunu nasıl oynanır?

Aslında çoğumuz bunu biliyoruz. Sonuç olarak bu sayfa da olduğunuza göre aslında ağırlıklı olarak daha farklı neler sorulabilir buna bakıyorsunuzdur. Genel anlamda bakıldığın da aslında sorular artık neredeyse klişe olmuştur ve arkadaşlarımıza sormak için artık farklı sorular ararız.

 • İlk olarak katılımcılar belirlenir. en az 3, en fazla 8 kişi yer alır. Özellikle utangaç olanları bu oyundan uzak tutmalısın.
 • Oyunu anlatmalı ve herkesten onay almalısın. Özellikle cesaret denildiğinde burun kıvrılmaması gerektiğinin altını çizmelisin.
 • Daha sonra oyunun kurallarını belirlemeye geçebilirsin. Kurallar aslında gayet basittir. Örneğin, bir oyuncu üst üste iki tur doğruluk dediyse üçüncü turda cesaret demesini zorunlu hale getirebilirsin. Örneğin, çeşitli cesaret adımlarının (örneğin gruptan birini öpmek gibi) kapsam dışı kalması sağlanabilir.
 • Cesaret konusunda eşeğin kulağına su kaçırmayacak şekilde hareket etmek önemlidir. Örneğin, başkasına zarar vermek, içilmeyecek bir şeyi içmek, bir tarafını kesmek gibi saçma sapan isteklerden uzak durulmalıdır.
 • Sırayla (veya bir şişe çevirerek) ilk başlayacak kişi belirlenmelidir. Sonra grup olarak dilerseniz sırayla gidebilir veya yine şişe çevirerek soru soracak yeni kişi belirleyebilirsiniz.

Bu Oyunla ilgili bazı soru ve cevaplar

 • Birisi yalan söyleyip söylemediğimi sorarsa ne demeliyim?
  • İtiraf edip etmemek senin elindedir. Bunun bir oyun olduğunu unutmamalısın.
 • Doğruluk denildiğinde doğruyu söylemen gerekir mi?
  • Doğruluk denildiğinde doğruyu söylemek önemlidir. Dürüst bir cevap oyunu daha eğlenceli hale getirir. Ancak bazı soruları cevaplamak hoşuna gitmiyorsa gerçeği söylememekte özgürsün.
 • Oyunda ne tür sınırlamalar olması daha iyi olur?
  • Alkol, yasaklı madde kullanımı, silah veya seks içeren bir şeylere yer verilmemelidir. Bunun bir oyun olduğunu unutmamalısın.
 • Bir oyuncu cesaret aşamasını geçemezse ceza var mı?
  • Bunun için önceden kurallar koyulabilir. Tehlikeli ve zararlı olmayan bir cesaretin reddedilmesi için ceza oluşturabilirsin.
 • Oyunu oynamak için kaç yaşında olmak gerekir?
  • Bu oyunu her yaştan insan oynayabilir. Sorulacak sorular ve cesaret istekleri oyunu oynayan insanların yaşına uygun seçilmelidir.

Doğruluk mu Cesaret mi Oyunu Soruları

Doğruluk mu cesaret mi veya diğer adıyla şişe çevirmece oyunu arkadaşlarını en iyi şekilde tanımanı sağlayacak bir oyundur. En iyi doğruluk mu cesaret mi sorularına yenilerini eklemek için kolları sıvadım. Umarım bu yeni eklenenlerle oyununa renk katmayı başarabilirsin. Daha sonra tekrar güncellenecek olan bu sayfaya Sende soru göndererek katkıda bulunabilirsiniz.

Burada yer alan tüm sorular belirli kaynaklardan derlenerek toparlanmıştır. Hali hazırda kendi yazmış olduklarım da içerisin de bulunuyor zaten. Umarım eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayan sorular ile karşılaşırsınız.

Şişe çevirmece oyunu için sorular

 1. Görünmez olabilseydin ilk yapacağın şey ne olurdu?
 2. Ailenden sakladığın en önemli sır nedir?
 3. Dinlediğin en utanç verici müzik nedir?
 4. Kendinle ilgili değiştirebilmeyi dilediğin tek şey nedir?
 5. Gizli aşkın kim?
 6. Sosyal medyada en çok peşinden koştuğun kişi kim?
 7. En son ne zaman yatağını ıslattın?
 8. Bir cin sana üç dilek verse ne isterdin?
 9. En büyük pişmanlığın nedir?
 10. Tuvalete gittiğin en tuhaf yer neresi?
 11. Tek bir oturuşta yediğin en çok yemek nedir?
 12. Bir böcek istilasında hangi arkadaşın hayatta kalmayı başarır?
 13. İlk kez kimi öptün ve nasıldı?
 14. Bir arkadaşınla plan yapmak için daha önce hangi bahaneyi kullandın?
 15. Şimdiye kadar en uzun süre ne kadar uyudun ve bu ne zaman gerçekleşti?
 16. En iyi arkadaşına gönderdiğin son mesajı yüksek sesle okur musun?
 17. Seni en çok ne gıcık eder?
 18. En son ne zaman yalan söyledin?
 19. Issız bir daya düşsen hangi beş şeyi yanına alırdın?
 20. Biriyle çıktığında yaptığın en utanç verici şey neydi?
 21. Birini tavlamak için şimdiye kadar kullandığın en çılgınca şey nedir?
 22. En çok hangi hayvana benzediğini düşünüyorsun?
 23. Günde kaç tane selfie çekiyorsun?
 24. Bir saat boyunca sıraya gireceğin tek şey nedir?
 25. En son ne zaman ağladın?

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Do%C4%9Fruluk_mu,_cesaret_mi