Teknoloji

Ekranı Katlanabilen İlk Akıllı Telefonla Tanışın!

En azından 5 ile 10 yıldır çıktı çıkacak şeklinde beklenen katlanabilen telefon, sonunda görücüye çıktı. Dünyanın tüm teknoloji devleri arasında ilk modelini çıkartma konusunda sürdürülen yarış, hiç beklenmedik bir noktadan ilk modelini gün yüzüne çıkarttı. Ekranı katlanabilir akıllı telefon teknolojisinin ilk örneği, merkezi California, ABD’ de bulunan ancak çıkış noktası yine Çin olan Royole isimli bir şirketi tarafından katlanabilir özellikli ilk akıllı telefon modelinin tanıtımı gerçekleştirildi. Kısa bir süre önce Pekin’de düzenlenen tanıtım ile tüketicilerin beğenisine sunulan katlanabilir ekranlı akıllı cep telefonunun sektörde tartışmasız çığı açan bir yenilik oluşturdu.

Daha önce teknoloji dünyasında ön planda bulunan şirketlerden birisi olmayan Royole, tanıtımını gerçekleştirdiği FlexiPai katlanabilir ekranlı akıllı telefon modeli ile tüm dünyada adını duyurmayı başardı. Çin’ in başkenti Pekin’de düzenlenen lansman ile tanıtımı gerçekleştirilen cihaz oldukça büyük bir ilgi gördü.

FlexiPai Katlanabilir Ekranlı Akıllı Telefon Özellikleri

Katlanabilir özelliği ile dikkat çeken FlexiPai akıllı cep telefonunun lansmanı oldukça büyük bir ilgi gördü. Dolayısı ile de tüm dünyada teknoloji tutkunları arasında özellikleri de fazlasıyla merak ediliyor. Bu kapsamda da FlexiPai katlanabilir ekranlı akıllı telefon modelinin en dikkat çekici özelliği olan katlanabilir olmasının dışında 7.8 inçlik devasa bir ekranı bulunuyor. Yani cihazın ekranı tamamen açık pozisyonda olduğunda ekran boyutu 7.8 inç ölçülerinde oluyor. Ancak cihazın kapalı yani katlanır durumda iken ekranının 3 parçaya bölündüğü belirtiliyor. Yani ön, arka ve katlanan kısım olarak üç farklı ekranı oluyor. Böylelikle de bu 3 ekranının her birinden aynı anda farklı görüntüler verebiliyor.

Bu teknik özelliklerine rağmen Flexipai katlanır telefon tanıtımında bazı dikkat çeken önemli noktalar oldu. Öncelikli olarak ürünün çoklu moddan, tek ekran moduna geçişi esnasında ekranda bazı titremelerin meydana geldiği tespit edildi. Bununla birlikte internette gezinen bazı videolara ilişkin olarak uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde cihazda kullanılan Android işletim sisteminin biraz daha üzerinde çalışılması gerektiği belirtiliyor.

Bununla birlikte son dönemlerin popüler cihazları  iPhone XS Max modeli ve Samsung Galaxy Note 9 modeline göre hemen hemen 50% oranında daha yüksek bir ağırlığa sahip olduğu da belirtiliyor. Bu özellikleriyle birlikte firma tarafından yapılan açıklamaya göre cihazın 200 bin açma-kapama işlemine kadar test edildiği ve bu süreçte hiçbir sorun oluşturmadığı belirtiliyor.

FlexiPai Ne Zaman Çıkacak?

Uzun süredir teknoloji dünyasında merakla beklenen katlanabilir ekran özelliği Samsung ya da Huawei’ den gelmesi bekleniyordu. Özellikle de bu teknolojiye ilişkin yakaladıkları gelişime ilişkin verilerin geçtiğimiz yılın son aylarındaki fuarlarda görmüştük. Ancak gelişim sürpriz bir noktadan geldi. Lansmanı kısa bir süre önce Pekin’de gerçekleştirilen Flexipai akıllı cep telefonu için ön siparişler başladı. Ancak cihazların kullanıcılara teslimatının 2019 aralık ayını bulabileceği tahmin ediliyor.

İlgili Mesajlar
Teknoloji

Eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları arttı

Corona Virüs tüm dünyayı etkisi altına almışken okulların da aktif olması gereken sürecin…
Daha fazla oku...
Teknoloji

Teknolojiyle Haşır Neşir Olan Ürünler

Teknoloji, gün geçtikçe ilerliyor ve neredeyse insan hayatı için vazgeçilmez bir etken olmaya…
Daha fazla oku...
Teknoloji

Telefonların Teknolojik Açıdan Pahalı Olması

Telefon Alışkanlığı Telefonlar günlük olarak elimizden düşürmediğimiz bir…
Daha fazla oku...
BÜLTEN
Bülteni Takip Edin

Üye Olmak İçin Mailinizi Giriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir