Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısını Tedavi Etmenin Yolları

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı nasıl geçer, kişilerin muzdarip oldukları ve çeşitli sorunlar yaşadıkları diş ağrıları, hayat rutinini ciddi düzeyde etkileyebilmekte ve kişilerin buna bağlı ciddi sorunlar yaşamasına neden olabilmektedir. Diş ağrısı basit gibi görünse de, insan hayatını kabusa dönüştüren ciddi sorunlardan bir tanesidir. Diş ağrısı kısa sürede çok hızlı bir şekilde yayılmakta, o günün mahvolmasına neden olabilmektedir.

Uzun vadede yaşam kalitesini ve konforunu düşürmekte, verimliliği azaltmaktadır. Kişinin işlerinden alıkoyulmasına neden olabilecek kadar ciddi bir ağrıdan söz edilmektedir. Bu durum kişilerin çok fazla “Diş ağrısı nasıl geçer?” sorusunu sormalarına neden olmaktadır.

Diş ağrısını tedavi etmenin çeşitli yolları bulunmaktadır. Ancak öncelikle bu ağrının nedenini tam olarak saptamak gerekmektedir. Diş ağrısı çok şiddetliyse kişilerin mutlaka bir uzmandan destek almaları gerekir. Ancak zaman zaman diş ağrısını evde, doğal yöntemlerle tedavi etmenin yolları da bulunmaktadır. Özellikle doktora gitme işini ertesi güne erteleyen ya da erteleyecek olan kişilerin, evde alınabilecek önlemleri almaları ve en azından ağrıyı biraz olsun hafifletmeleri önem arz etmektedir.

Diş Ağrısının Nedenleri Nelerdir

Diş ağrısının çok farklı nedenleri olabilmektedir. Her bir nedenin farklı bir tedavisi bulunmaktadır. Ancak neden ne olursa olsun, genellikle tabir edilen ağrı, acı ve sancı aynıdır. Dolayısıyla kişiler geçici süreli tedavi için bazı doğal yöntemlere başvurabilir. Uzun süreli çözüm için mutlaka bir diş hekiminden yardım almak gerekecektir. Aksi takdirde ağrı daha da büyüyerek, kişiyi hiçbir şey yapamaz hale getirebilir. Ayrıca dişi kaybetmeye de neden olabilmektedir. Kişilerin ertelemeden uzmana başvurmaları büyük önem arz etmektedir.

Diş ağrısının nedenleri:

  • Dişte ilerlemiş çürükler olabilir.
  • Dişe uygulanan ortodonti, implant gibi işlemler sonrası dişlerde geçici ağrılar görülebilir.
  • Diş apsesi olmuş olabilir ki, böyle bir durumda acilen hekime başvurmak gerekir.
  • Diş iltihap yapmış olabilir.
  • 20’lik diş çıkıyor olabilir.
  • Ve daha pek çok çeşitli diş problemi dolayısıyla dişlerde ağrı görülmektedir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısından kurtulmak isteyen kişilerin, iki üç gündür geçmeyen bir diş ağrıları varsa mutlaka doktora başvurmaları gerekecektir. Ancak diş ağrısını kısa süreli olarak geçirmek isteyen kişilerin, evde uygulayabilecekleri bazı doğal yöntemlere başvurmaları yararlarına olacaktır.

Tuzlu veya Sirkeli Su

Dişindeki ağrının iltihap dolayısıyla oluşma ihtimalinden şüphelenen kişiler, tuzlu veya sirkeli su yardımıyla, doktora gidene kadar dişindeki ağrıyı hafifletebilir. Oda sıcaklığındaki bir bardak suya biraz sirke veya su eklenmesi sonrası, ağrıyan bölgeye bol bol gelecek şekilde gargara yapmak, iltihabın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ağrı hafiflediyse, doktora gidene kadar bu işlemi uygulamaya devam edebilirsiniz. Ancak ağrı hafiflediği için doktora gitmekten vazgeçmeyin, yoksa daha kötü ağrılarla mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Buz Terapisi

Buz terapisi yara ve çeşitli ağrılar söz konusu olduğunda sık sık tercih edilen bir yöntemdir. Ağrıyan dişin olduğu kısma, yanağın üzerinden buz eriyene kadar uygulanır. Buzun bir poşete ya da bir beze sarılması esastır. Buz eridikten kısa bir süre sonra ağrının tamamen geçmesi beklenmektedir. Fakat buzun etkisi bittiğinde ağrı tekrar başlayabilir, kişilerin bu durumda bir doktora başvurmaları gerekmektedir.

Karanfil Ya Da Karanfil Yağı

Hemen hemen herkesin bildiği bir yöntem olan karanfil, diş ağrısı üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. Kişi ağzına birkaç adet kurutulmuş karanfil atarak diş ağrısını hafifletebilir. Eğer kişi dişinin kırılma ihtimaline karşı çiğnemekten korkuyorsa, karanfili toz haline getirip, bir çay kaşığı kadar ilgili bölgede bekleterek de sonuç alabilir.

Bunun yanı sıra, eğer evde karanfil yağı varsa, kişi bir bardak suyun içine 10 damla yağ damlatarak, bol bol gargara yapabilir. İçerisindeki maddeler dolayısıyla ağrı kesici özelliği bulunan karanfil, bu anlamda kişilere ciddi destek sağlayacaktır.

Sarımsak

Çoğu kişi koktuğu için bu doğal antibiyotikten uzak durmaktadır. Pek çok derde deva niteliğinde olan sarımsak, diş konusunda da çok büyük destek sağlamakta ve ağrıları ciddi düzeyde azaltmaktadır. Kişilerin bir diş sarımsağı belirli bölgelerinden bıçak yardımıyla çizip, dişin üzerinde bekletmeleri gerekir.

Ancak kişi sarımsağı çiğneyecek kadar dişinin sağlam olduğunu düşünüyorsa ve en önemlisi tiksinmiyorsa, direkt ilgili bölgede sarımsağı çiğnemelidir. Bu durum diş ağrısının ciddi düzeyde hafiflemesine olanak sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: https://www.kisiselblog.net/cengelkoy-agiz-ve-dis-sagligi-poliklinigi/

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.