Covid19 Aşısı Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

Covid19 Aşısı Hayatımızda Neleri Değiştirecek? Aşı için Ülkemizde yapılan çalışmalar, Aşının insan hayatı için etkileri

Uzun süredir hayatımıza girmiş olan covid19 salgını, insan hayatının sürekli olarak sürdüğü dünya hayatını fazlası ile değiştirmiştir. Hayat koşullarının değişmesi sonucunda farklı birçok teknolojik gelişmeler ve yeni alışkanlıklar ortaya çıkmaktadır. Tüm dünyayı etkisi altına alan covid19 virüsü, yarattığı olumsuz sonuçlardan dolayı oldukça kötü sonuçlar doğurmaktadır. Çok kısa sürede hızlı bir şekilde yayılması ile ölümcül sonuçlar ortaya çıkardığı için geçmiş dönemlerde yaşanmış olan salgınlarda olduğu gibi iyileştirmek adına ya da yaşanan bu olumsuzlukları önleyebilmek adına aşı çalışmaları yapılmaktaydı.

Bu çalışmalar sonucunda günümüzde covid19 aşısı ortaya çıkmıştır. Bu yapılan aşı çalışmaları süreci bakımından oldukça uzun ve zor bir süreç içerisinde gelişmektedir. Covid19 aşısı, kısa süre önce ülkemizde ve dünya da uygulanmaya başlamıştır.

Ülkemizde Covid19 Aşısı Başlangıcı ve Etkileri

Covid19 aşısı, kademeli olarak ülkemizde vurulmaya başlayarak bu salgına kapılan ve kapılmayan tüm insanlara sırası ile uygulanmaktadır. Virüse karşı bağışıklık kazanılması ve geliştirilmesi için yardımcı olan covid19 aşısı, insan vücudunun, virüsler ile savaşmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca virüse yakalanma riskini de azaltan bu aşı, bu durumların yanında virüse kapılan insanların semptomlarını da hafifletmektedir. 18 yaşında ve üstündeki tüm kişilere sırası ile vurulan covid19 aşısı iki doz olarak uygulanmaktadır.

Aşının her iki dozu da aynı pandemik aşı ile uygulanarak sürdürülmektedir. İkinci doz, ilk dozdan 28 gün sonra yapılarak aşı işlemi tamamlanmaktadır. Covid19 aşısı, ilk dozdan sonrasında 6 hafta sonra oldukça iyi bir koruma sağlamaktadır. Ayrıca bunların yanında uzun vadeli koruma da uzmanlar tarafından beklenmektedir.

Covid19 Aşısı olurken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Uygulanmakta olan covid19 aşısından sonra uzmanlar, birçok konuda dikkat edilmesi gerektiğinin de altını çizerek, ilk doz ve ikinci dozdan sonra korunmanın başlaması gereken dönem içerisinde oldukça dikkatli olunması gereklidir. Bunun yanı sıra aşı olan kişiler maske takmaya ve sosyal mesafeye uymaları da zorunlu olmaktadır. Çünkü virüsün aşı olunduğu taktirde de bulaşma durumu söz konusu olabilir. Hijyene ve sosyal mesafeye dikkat ederek bu dönemi sağlıklı ve güvenli geçirmek daha sağlıklı ve daha etkili olmasına olanak sağlaması anlamına gelmektedir.

En çok sorulan sorulardan biri olan “Covid19 aşısı hayatımızda neleri değiştirecek?” birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Yukarıda da bahsedilen nedenlerden dolayı, hala virüsün bulaşma ve yayılma riski söz konusu olduğu için dikkatli olunması uzmanlar tarafından uyarılmaktadır. Aşı sonrasında, şu an uygulanmakta olan yasakların çoğunda bir esneme olunacağı öngörülmektedir. Oldukça sıkı ve dikkatli bir plan dahilinde uygulanmakta olan covid19 yasakları, aşının uygulanmasından belli bir süre sonra azalma olabileceği öngörülür.

Ayrıca şu an için uygulanan tüm virüs tedbirlerinin devamı aşı sonrasında da hayatımızda olması gereken en önemli konular olduğu için uzmanlar tarafından sürekli olarak aktarılmaktadır. Bu sebeple aşı sonrasında yüksek tedbirli bir süreç biz insanları beklemektedir.

İlginizi Çekebilir: Pandemi Döneminde Para Kazanma

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir