Teknoloji

Cep Telefonlarının Teknolojisinde Nasıl İlerleme Sağlandı

İlk olarak cep telefonu 6 Mart 1983 yılında Motorola tarafından bulundu. Bunun üzerine ilk cep telefonunun üzerinde toplamda 21 adet tuş bulunmaktaydı. Durumu göz önünde bulundurarak insanların içinde bulunduğu ekonomik krizde çeşitliliğin de bulunması gerekliydi ki bu açıdan da Nokia’dan hamle geldi.

 

Nokia

 

Nokia Motorola’dan 2 yıl sonra kendi cep telefonunu yaptı. Bu telefonu ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri Başbakanı görüşme yaptı. Sonrasında ise Türkiye topraklarına 1992 yılında gelen Motorola ve Nokia türk telefon piyasasına girdi.

​​​​​​

Samsung Doğuyor

 

Tabi ki de bu süreç içerisinde her zaman da olduğu ve bildiğimiz gibi gece gündüz çalışan ve nasıl ki kendilerini dünyanın en zeki insanları olarak gören Japonlar dan da bu teknolojinin en iyisini biz yapacağız diyerek ele aldığı bilim adamları ve elektronik uzmanları ile piyasaya samsung telefon ortaya çıkardı. Diğer telefonlara göre daha hafif olan samsung büyük rekabetler içerisinde en büyük olmayı başardı. Sonrasında ise daha iyisini ve özelliklerini geliştirmeye başlamak amacı ile yine bir Japon ve Çin ortak kuruluşu olan Sonny Ericsson olarak piyasada ilk bluetooth özellikli cep telefonunu ortaya çıkardı.

İnternetin hayatımıza girmesi ile teknoloji bir o kadar da gelişimine devam etti ve ilk klavyeli telefon Blackberry ortaya çıktı. Sonrasında ise GSM operatörleri yayılmaya ve tüm ülkeyi ele geçiren çılgınlık üzerinde 3g projesi alt yapısı kuruldu ve artık cep telefonlarından da internette fotograf ve müzik yayını yapılmaya başlandı. Sonrasında ise 2006 yılında Çin Cumhuriyetinde ilk dokunmatik telefon ortaya sunuldu.

 

Samsung ve diğer telefon işletmeleri rağbet gören ve ilgi duyulan bu telefonu inceleyip kendilerine göre projeler ile kendi dokunmatik telefonları yapmaya başladı. Gsm operatörleri ise internet ve görüşme alt yapısını geliştirmeye ve telefonun her nerede olursa olsun sinyal gücünü kaybetmemesi için büyük uğraşlar sonucu olumlu bir şekilde yanıt aldı. Şu an ki duruma göre ise cep telefonları üzerinden banka ve resmi kuruluşlar üzerinden işlem yapmak mümkün hale geldi. Bu kadar ileri gitmesinin sonucunda teknoloji büyük bir pazar haline getirildi.

İlgili Mesajlar
Teknoloji

Eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları arttı

Corona Virüs tüm dünyayı etkisi altına almışken okulların da aktif olması gereken sürecin…
Daha fazla oku...
Teknoloji

Teknolojiyle Haşır Neşir Olan Ürünler

Teknoloji, gün geçtikçe ilerliyor ve neredeyse insan hayatı için vazgeçilmez bir etken olmaya…
Daha fazla oku...
Teknoloji

Telefonların Teknolojik Açıdan Pahalı Olması

Telefon Alışkanlığı Telefonlar günlük olarak elimizden düşürmediğimiz bir…
Daha fazla oku...
BÜLTEN
Bülteni Takip Edin

Üye Olmak İçin Mailinizi Giriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir