İlginç Bilgiler

Bu İşe Mi Yarıyormuş Dedirten 5 Önemli Bilgi

Gündelik hayatımızda sıkça kullandığımız bazı nesnelerin aslında gerçek kullanım amacını öğrendiğinizde çok şaşıracaksınız. Yıllardır sıkça kullanmamıza rağmen yanlış bildiğimiz ve kullandığımız ya da fonksiyonunu hiç bilmediğimiz pek çok farklı nesne hayatımızda yer alıyor. Bazılarını öğrenince boşa çile çekmişim diyeceğiniz, bazılarıysa sizi çok şaşırtacak işte hayatımızda sıkça yer alan bu işe mi yarıyormuş diyeceğiniz 5 farklı nesne ve doğru kullanım özelliklerini sizler için araştırdık.

Yürüyen Merdiven Fırçaları

Alışveriş merkezlerinde, metrolarda, kurumsal binalarda sıkça kullanılan ve gün içerisinde defalarca üzerinden geçtiğimiz yürüyen merdivenlerin kenar kısımlarında fırçalar bulunuyor. Toplumda çoğu kişi bu yürüyen merdiven fırçalarının, insanların ayakkabılarını silebilmeleri/temizleyebilmeleri için koyulmuş fırçalar olarak biliyor. Bu yüzden de yürüyen merdivenlerde pek çok kişiyi ayakkabılarını bu fırçalara sürterken dahi görebilirsiniz. Ancak yürüyen merdiven fırçalarının kesinlikle böyle bir işlevi bulunmuyor. Bu fırçalar yürüyen merdivenin panel ve merdiven kısımlarının arasına herhangi bir nesnenin düşmemesini sağlamak amacı ile kullanılan teknik bir malzemeymiş.

Cips Paketlerindeki Hava

Küçük, büyük herkesin en fazla takıldığı konulardan birisi de cips paketlerindeki büyük boşluklardır. Herkesin sürekli şikayet ettikleri cips paketlerindeki bu boşlukların, paketi daha büyük gösterebilmek için kullanıldığı düşünülüyor. Paket açıldığında yarısından fazlasının boş olması, tüketici cephesinde firmaların sürekli eleştiriye maruz kalmasına neden oluyor. Ama bu da doğru bildiğimiz ve hatta bilmediğimiz bir bilgiymiş. Çünkü cips firmaları, cips paketlerindeki bu boşluğu bizi düşündüğünden bırakıyormuş. Bu şekilde yarısının boş yani havayla dolu olması sayesinde taşıma sırasında cipslerin sıkışık kalmayarak, zarar görmemeleri, parçalanmamaları ve ufalanmamaları sağlanmış oluyormuş.

Ayakkabı Kutularındaki Küçük Paketler

Her yeni aldığımız ayakkabı kutusunun içinde çok küçük poşetler yer alıyor. İçerisinde tuza benzetilen küçük tanelerin olduğu bu poşetleri çoğu kişi firmanın bir hediyesi olarak bile düşünmüştür. Ancak gerçek bu düşünülenden çok daha farklıymış. Çünkü ayakkabı firmaları kutu içerisinde gönderdiği küçük poşetlerdeki ufak maddeler ile kutu içerisindeki nemi yok ediyor. Bu küçük maddeler sayesinde kutu içerisindeki nemi emme özelliğine sahip olduğundan ayakkabıların nemden zarar görmemesini sağlıyorlarmış.

Metal İçecek Kutu Kapakları

Aslında son zamanlarda internetinde etkisiyle uzun yıllardır sırrı/fonksiyonu ya da alameti farikasını bilmediğimiz metal içecek kutu kapaklarının ne işe yaradığı toplumda daha fazla bilinir hale geldi. Gün içerisinde sıkça tükettiğimiz asitli ya da asitsiz metal kutudaki içeceklerin kapaklarındaki deliklerin ne işe yaradığı her zaman tartışma konusu oldu. Aslında çok da komplike bir amacı veya işlevi de yokmuş. İçecek firmaları, metal kutu içeceklerinin açıldıktan sonra bu kapağı çevirerek, pipetin daha sabit şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla kullanıyormuş.

Asma Kilitlerin Altındaki Küçük Delik

Günümüzde artık daha çok işyerlerinde kullanıldığı gibi geleneksel bir yapıya da sahip olan kilitlerin alt kısmında küçük delikler bulunuyor. Asma kilitlerin altında iğne büyüklüğünde olan bu deliklerin ne amaç taşıdığı hep tartışma konusu olmuştur. Geçmişten beri bazı kişilerde bu deliğin açmaya yardımcı olması amacı ile kullanıldığı teorisi ortaya atılmış olsa da asma kilitlerin mevcut kullanım amaçlarıyla tamamen zıt olması nedeni ile pek de gerçekçi bir teori olmamıştır. Bu yüzden de pek tutulmamıştır. Bununla birlikte ne amaçla bulunduğu bilinmiyordu. Ancak asma kilitlerin altındaki anahtar deliğinin yanında bulunan bu küçük delikler, asma kilit mekanizmasının paslanmasını önleyebilmek amacı ile kullanılmaktadır. Bunun dışında bu paslanmayı önlemek amacı ile yağlama işlemlerinin yapılabilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu özellikleri ile birlikte yağmur suyunun içerisinde birikmemesi de bu delik sayesinde sağlanabiliyor.

Uçak Camlarındaki Delikler

Özellikle son yıllarda havayolu ulaşımının çok yaygın hale gelmesiyle birlikte günümüzün en güvenilir, en konforlu ve en hızlı ulaşım aracı oldukça yoğun ilgi görüyor. Bu durumda uçaklarda yeni görmeye başladığımız bazı detayların ne işe yaradığını bilmemize ya da toplumdaki hatalı bilgi aktarımından kaynaklı olarak doğru bildiğimiz yanlışlar olarak hayatımızda yer almasına neden oluyor. Bu bilgilerden birisi de uçak camlarındaki deliklerin uçağı hava alması gibi çok basit bir düşüncedir. Ancak bu uçak camlarındaki deliklerin bundan çok daha teknik ve bilimsel bir amacı bulunmaktadır. Çünkü uçaklar kalkış sonrasında çok yüksek uçuş irtifalarına ulaşabiliyor. Bu durumda basınç seviyesinde önemli değişimlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. İşte bu noktada teknik olarak uçakların camlarındaki delikler kullanılıyor. Bu delikler yardımı ile uçağın dışarısındaki ve içerisindeki basınç seviyesinin dengede tutulmasının sağlanmasıdır. Yani hava akışının doğrudan basıncın dengede tutulması amacı ile kullanılmasıdır.

İlgili Mesajlar
İlginç Bilgiler

Bitkiler ve Ağaçlar Strese Nasıl Tepki Verir?

Stres Nedir? Stres, insanlar ile kullanılan bir terimdir. Örneğin, ‘’Bugün stresli bir gün…
Daha fazla oku...
İlginç Bilgiler

Tarot Falı Kartları Hayatınızı Yorumluyor

Dünyada yaşamın başladığı zamandan çok az bir süre sonra fal hayatımıza aslında giriş…
Daha fazla oku...
İlginç Bilgiler

Kahve Falı Sembolleri ve Anlamları

Fal bak yöntemi ile kişinin hayatına ilişkin birtakım yorumlar, falı tarafından…
Daha fazla oku...
BÜLTEN
Bülteni Takip Edin

Üye Olmak İçin Mailinizi Giriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir