Bozuk Ruh Hali Nasıl Düzeltilir?

Ruh hali’nin bozuk olması pek çok hastalığa yol açabilmektedir. Uzmanların bu konuda önerisi pozitif düşünmek ve olumsuz düşüncelerden uzak durmaya çalışmaktır. Ruh sağlığı‘nın bozuk olmasının altında sürekli ve aşırı stres yatmaktadır. Stres’in ise birçok sağlık sorununa neden olduğu bilinmektedir. Bunların başında gelen ise kalp krizi tehlikesidir. Bu konuda belirli önerilerde bulunmak istiyorum.

Ruhsal durumun üzgün, gergin, duygusal, kızgın ve stresli olması; erken yaşlanmaya, kalp rahatsızlıklarına, aşırı kilo alımına ve yüksek tansiyona neden olur. Bu yazımızda bozuk olan ruh halini düzeltmenin yollarını bulacaksınız.

Ruh Halini Düzeltmenin Kolay ve Başarılı Yolları

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte bilgisayar ve cep telefonu kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu tür aletlerin yaydığı pozitif iyon enerjisi nedeniyle insanların ruh hali olumsuz etkilenmektedir. Bu olumsuz etkilerden kurtulabilmenin en kolay yolu hayatımızın her alanında negatif iyon enerjisini kullanmamızdır. Hemen alt kısım da paylaşmış olduğum bağlantı aslında farklı neler yapabileceğinizi bir örneğidir.

Bunu hayatınızın neresinde olursanız olun etrafınız da bulunan insanlarla yapabilirsiniz. Bu da size artı bir enerji sağlar. Bazen düşüncelerimizden uzaklaşmamızın en iyi yollarından biri de saçmalamaktır.

Ruh halini düzeltebilmenin bir başka yolu ise stresten olabildiğince uzak durarak, sürekli olarak pozitif düşünmektir. Bu sayede ruh halimiz hızlı bir şekilde düzelerek mutlu birer insan olabiliriz. Ruh sağlığı uzun bir süre boyunca bozuk olan insanların vakit kaybetmeden psikolojik destek almasını uzman hekimler şiddetle önermektedir. İçe atılan duygu ve düşünceler, konuşarak dışa vurulduğunda psikolojik açıdan rahatlama yaşanacaktır.

Psikolojinizi Düzeltmenin En iyi 10 Yolu

1- Yemek yiyebilir farklı menü ve tatlar deneyebilirsiniz.

Çoğu kişiler stresli dönemlerin de Yemek isterler. Evet bu oldukça faydalı olabiliyor. Siz daha farklı olarak aynı zaman da yapmış olduğunuz yemeklerinize farklı tatlar deneyebilir, Yapmıyorsanız bile artık yapmaya başlamalısınız.

2- Gün içerisin de daha Yaratıcı olabilirsiniz

Kendinizi kötü hissederken “bir şey yapmak” istemeyebilirsiniz. Ancak bir şeyle uğraşmak sizi gerçekten de bunalımdan çıkarabilir. Araştırmalar ruh halinin kötüleşmesine neden olan durumların, yaratıcılık söz konusunda olduğunda olumlu etkenlere dönüştüğünü göstermiştir. Kötü ruh halinizden kurtulmak için yeni deneyimler kazanabilirsiniz. Bunlara kitap okumak, müzik dinlemek de çok iyi örnek olabilir.

3- Gülümsemenize kimse engel olamasın

Evet her insan Size bunu söyleyebilir, Ancak bunu gerçekten uygulamanız ruh haliniz için çok iyi olacaktır. Gün içerisinde bir çok olumsuzluk ile karşılaşabilirsiniz. Tüm bunlara rağmen gülmeyi başarıyorsanız günü iyi geçiriyorsunuz demektir.

4- Başkası için güzel bir şey yapın

Ruh haliniz kötü olsa bile, diğer insanlar için güzel bir şeyler yapmak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir. Kendinizi mutlu edemiyorsanız, bir başkasını mutlu etmeye çalışın. Bu da vijdani yapıya sahip kişiler üzerinde çok güzel etkiler göstermiştir. Başkasını mutlu etmek bazen sizi ondan daha mutlu yapabilir.

6- Kendinizi ve ruh halinizi belli edin

Evet, ruh halinizi açığa vurun; ama daha olumlu bir şekilde. Hayal kırıklığını belli etmek ilk başta size iyi bir fikir gibi gelebilir; ama aslında kötü bir fikirdir. Çünkü açığa vurmak içinizdekilerden kurtulmak yerine öfkenizi taze tutmaya yarar. Bu durumda, içinizdekileri dışa vurmak için başka bir yol bulmalısınız: bağırmak veya orayı burayı yumruklamak yerine, egzersiz yapmak, gibi.

7- Beyninizin işleyişine müdahale edin

Ne yazık ki ruh halinizin kötü olduğunu fark ettiğinizde, beyninizin olumsuz gelişmeler beklemeye devam eder – bu da kötü bir ruh halini kötü bir güne çevirir. Beyninizin işleyişini başlamadan durdurun ve kötü ruh haline fırsat vermediğinizden emin olun. Becerebilirseniz, neden kötü bir ruh hali içerisinde olduğunuzu belirleyin ve pozitif bir şekilde ele alın. “Bir dahaki sefere daha çok motive olacağım” gibi basit bir cümle bile işinizi görecektir.

8- Nefes alın…ve zihninizi boşaltın

Evet bir klişe, ama birkaç derin nefes almak gerçekten sakinleşmenizi kolaylaştırabilir. Size anlamsız gelse bile, sakin bir yer bulun, nefes alın ve sadece iki dakika zihninizi boşaltın.

9- Sorunun kökenine inin

Eğer kendinizi beklediğinizden daha sık kötü ruh hali içerisinde buluyorsanız, bu durumu derinlemesine değerlendirip sorunun kökenine inme vaktiniz gelmiş demektir. Ortaya çıkan kalıpları/modelleri görmek için her gün günlük tutun ya da basit bir form doldurun. Belki de moralinizi bozan aynı şeydir!

10- Zor da olsa yüzleşin

Sizi rahatsız eden etkenleri bulmanız biraz zaman alabilir. Eğer bu yüzleşmeniz gereken bir meseleyse, bir kenara itmenizin faydası olmayacaktır. Sizi rahatsız eden her ne ise üzerine gidin.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir