Borsa

Borsalar Hafta Sonu Açık Mıdır?

Borsa İstanbul’un işlem zamanları, Türkiye borsasında sermayesini değerlendirmek isteyen yatırımcılar için bilinmesi gereken en önemli bilgilerden birisi. Eğer paranızı borsada değerlendirmek istiyorsanız, aracı kurumlar yoluyla borsa hesabınızı açtıktan ve sermayenizi hesabınıza aktardıktan sonra ilk işleminizi yapmaya hazır hale gelmiş olursunuz. Bu noktadan sonra yapmanız gereken şey analizlerinizi yapmak ve işlem saatleri dahilinde alım emirlerinizi göndermek. Türkiye’de borsa haftanın hangi günleri işlem yapar?

 

Borsa İstanbul İşlem Günleri ve Saatleri

 

İMKB’de işlem yapmak isteyen yatırımcılar için borsa hafta içi her gün, saat 9:40’ta piyasa emirlerinin toplanmasıyla başlar. İlk seans için işlem saatleri 10:00-13:00 aralığındadır. Ardından gelen 1 saatlik “emir toplama/fiyat belirleme” süresinden sonra saat 14:00-18:00 aralığında ikinci işlem seansı gerçekleşir. Yani hafta içi her gün borsanın açık olduğu saatler içinde 10:00-13:00 ve 14:00-18:00 arasında alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Borsa İstanbul, hafta sonu günlerinde işleme kapalıdır. Bu süre, haftalık analizinizi tekrar gözden geçirmek ve biraz dinlenmek için iyi bir zaman olabilir.

 

Borsanın tatil olduğu tek zaman hafta sonları değildir. Yıl içinde birçok farklı sebepten dolayı borsa işleme kapatılabilir. Hazırlıklı ve planlı olmak adına borsanın işlem yapmadığı günlerin başında gelen resmi tatil günlerine bakabiliriz.

Hangi Resmi Tatil Günlerinde Piyasalar Kapalı

 

2019 yılında 12 kere gerçekleşecek olan resmi tatillerin çoğunda piyasalar bir günlüğüne kapalıyken Ramazan Bayramı Arifesinde yarım gün, Ramazan Bayramı süresince 3 gün; aynı şekilde Kurban Bayramı arifesinde yarım gün ve Kurban Bayramı zamanında ise 4 tam gün tatil verilir.

 

Ayrıca bütün milli bayramlarımıza ek olarak: 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 1 Ocak yılbaşı günü ve “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” borsanın tatil edildiği zamanlardır.

 

Belki uzun vadeli yatırımcıların işlem planları için çok büyük farklar yaratmayacak bu tatil zamanları orta ve kısa vadeli yatırımcılar için hayati öneme sahip. Nasıl hafta sonu tatilinden önceki gün yani cuma günü kapanışa yakın genel işlem hacminde azalma görülüyorsa, borsanın tatil edildiği diğer günlere yaklaşırken de anormal işlem miktarları ve fiyat değişimlerine rastlanabilir. Yatırımcıların bu zamanları önceden takip edip hazırlıklı olması da işte bu yüzden kritik bir öneme sahiptir.

İlgili Mesajlar
Borsa

2001 Krizinin Borsalara Etkileri

Belli kuralları olan ve sermaye piyasası araçlarının alınıp satıldığı organize piyasalara…
Daha fazla oku...
Borsa

Yatırım Hesabı İle Borsada İşlem Yapmak

Yatırım Hesabı İle Borsada İşlem Yapmak Ülkemizde her gün borsa ile ilgili olan…
Daha fazla oku...
Borsa

Stagflasyonun Borsalara Olan Direkt Etkisi

Stagflasyonun Borsalara Olan Direkt Etkisi Bir ekonomide hem yüksek enflasyonun hem de…
Daha fazla oku...
BÜLTEN
Bülteni Takip Edin

Üye Olmak İçin Mailinizi Giriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir