Bölgesel SEO

Yerel SEO Nedir veya Lokal SEO isimleriyle tanımlanan bu SEO yöntemi, Türkiye’ de henüz yeni bir kavram. Bunun ana sebeplerinde biri ise Google’ ın lokalleşme altyapısını ve algoritmasını ülkemizde etkin bir şekilde 1 yıldan biraz fazla sürede tamamlamış olması. Bölgesel SEO özellikle belirli bölgelere hizmet veren işletmelerin başvurduğu bir yöntem. Akıllı cihazların yoğun şekilde kullanılması ve arama sonuçlarının da lokal olarak daha hassas şekilde gösterilmeye başlaması, bu SEO türünü hatırı sayılır bir ilgili kitlesi için çok önemli hale getirmiş durumda.

Lokal SEO Nasıl Yapılır?

Genel anlamda siteler için yapılan optimizasyon çalışmaları Genel SEO algoritması kriterlerine göre uygulanır ve Lokal optimizasyon algoritması farklı kriterlere sahiptir. Bu durum Lokal bazda SEO çalışması yapılmasını zorunlu kılar. Pek çok durumda Genel sıralamada yer alan siteler, lokal aramalarda aynı başarıyı yakalayamaz veya tam tersi sonuçlar da mümkündür. Bunun sebebi bilinçsiz şekilde yapılan SEO çalışmaları veya hiç yapılmayan SEO çalışmalarıdır. Bölgesel SEO çalışmalarında bilinmesi gereken en önemli detay, çok fazla kriterin etkili olduğudur.

Adım Adım Bölgesel SEO

Bununla birlikte, Google Haritalar, Yandex Haritalar ve Google Buisness Yerel SEO çalışmalarının başarıya ulaşmalarında ki en önemli etkenlerdir. Bölgesel SEO yapabilmenin ilk adımı olarak, sitelerin mutlaka bu sonuçlarda yer almaları gerekir.

İkinci adım olarak; YahooLocal, Bingpalace, Zomato, Yelp, Tripadvisor ve benzeri yerel dizinlerin kaliteli olanlarına sitenizin kayıt edilmesi gereklidir.

Üçüncü adım olarak; İphone, İpad, İwatch gibi İOS işletim sietemlerine hitap eden Apple haritalar uygulamaları, Samsung,Sony Xperia, HTC, LG, Huawei gibi Microsoft, İOS ve Android işletim sistemlerine sahip, akıllı cihazlara yerel harita hizmeti sunan uygulamalara sitenin kayıt edilmesidir.

Dördüncü adım olarak Google Buisness uzantılı site açılışı yapmak ve fotoğraflı paylaşımlar gerçekleştirmek.

Bunların ardından İnstagram’ ı etkin olarak kullanmak ve fotoğraflı paylaşımlarda bulunmak. Bu paylaşımları yaparken, bölge isimlerini olabildiğince kullanmak, ayrıca sitede bulunan H1, H2 gibi başlıklarda da bölge isimlerini aşırıya kaçmayacak şekilde kullanmak faydalı etkenler olacaktır. Burada anlattığımız adımların gerçekleştirilmesi, sitenizin Lokal sonuçlarda ön aşamyı geçmesine ve belirli bir SEO değerine sahip olmasını sağlayacaktır.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir