Teknoloji

Bluetooth 5.1 konumunuzu tam olarak bilecek

Hayatımızı kolaylaştıran bir bağlantı türü olan Bluetooth, tıbbi cihazlar, bilimsel amaçlar ve endüstriyel amaçlar için ayrılmış frekans üzerinden, düşük güçte radyo frekansları üzerinden kurulan bir bağlantı türüdür. Garaj kapıları kumandaları, bebek kameraları gibi çeşitli amaçlarla kullanılan endüstriyel cihazlar için de aynı frekans aralığı kullanılır ve bu cihazlarla Bluetooth bağlantılarının birbirlerine parazit yapması engellenmelidir.

Bluetoth cihazların ortalama 10 metreye ulaşan menzil kapasitesinin bu değerde olması, aslında benzer frekanstaki bağlantılar açısından parazit oluşturmamasını sağlamak nedeniyle düşük tutulan sinyal değerlerine sahip olması nedeniyledir. Bluetooth 10 metrelik bir yarıçap içerisinde 8 cihaza kadar bağlantı kurulabilen bir şekilde tasarlanmıştır. Bu avantajı sürekli daha fazla ihtiyaç duyulan bir bağlantı türü olarak gelişmelere uyum sağlamasına da neden oluyor.

Bluetooth 5.1 ile Birçok şey Değişiyor

Bluetooth Special Interest Group yaptığı açıklamayla, yakın zamanda Bluetooth 5.1 güncellemesinde, birçok yeniliğinde olduğunu duyurdu. Bu yeniliklerin öne çıkanı artık bağlı cihazların konumlarının da net şekilde belirlenebilmesi. Bu devrim niteliğinde ki özelliğin, yaşamlarımıza katacağı değerler arasında öncelikle akla gelen örnek, sadece bluetooth kullanılarak kaybolmuş eşyaların net bir şekilde yerlerinin belirlenmesi geliyor. Her sabah işe giderken uzun uğraşlarla hangi cihazı nereye koyduğunuz aramak için harcanan vakitler, belli ki artık saniyeler içerisinde çözülen bir sorun olarak tarihe gömülecek.

Kapalı alanlar ve 10 metre kare bir bölgede, Bluetooth özelliğine sahip herhangi bir cihazın yeri net olarak belirlenebilecek.  Bluetooth’ un 8 cihaza kadar bağlantı yapabildiği de düşünülünce, kullanım alanının bir hayli geniş olacağını söylemek zor değil. Elbette diğer teknolojiler ve yazılım geliştirmeleriyle bu yeni özelliğin ulaşabileceği seviyeyi, şu andan tahmin edebilmek bile çok güç. Ancak görünen o ki, Bluetooth 5.1 güncellemesiyle birlikte, yeni ve farklı bir dünyanın kapılarını aralayacak.

Çeşitli yazılımlar ve uygulamalar yoluyla Bluetooth 5.1 henüz tam olarak tahmin edilemeyen bir boyut atlamasına sebep olacak özelliklere sahip bir güncelleme olacak. Akıllı cihazlar, tabletler, laptop ve masa üstü bilgisayarlar, akıllı yönetim bina sistemleri, otomobiller, bebek kameraları gibi akla ilk gelen pek çok farklı bağlantı alanı düşünülünce, bu teknolojinin, yaşam standartlarımıza katkısının oranını şimdiden kestirmek hayli güç.

İlgili Mesajlar
Teknoloji

Eğitim kaynaklarına yapılan DDoS saldırıları arttı

Corona Virüs tüm dünyayı etkisi altına almışken okulların da aktif olması gereken sürecin…
Daha fazla oku...
Teknoloji

Teknolojiyle Haşır Neşir Olan Ürünler

Teknoloji, gün geçtikçe ilerliyor ve neredeyse insan hayatı için vazgeçilmez bir etken olmaya…
Daha fazla oku...
Teknoloji

Telefonların Teknolojik Açıdan Pahalı Olması

Telefon Alışkanlığı Telefonlar günlük olarak elimizden düşürmediğimiz bir…
Daha fazla oku...
BÜLTEN
Bülteni Takip Edin

Üye Olmak İçin Mailinizi Giriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir