Blog yazarlığına başlamak için

Blog yazarlığı son zamanlarda herkes tarafından merak edilerek takip edilen konular arasında yer almaktadır. Blogger olmak hem profesyonel anlamda para kazanmak hemde hobi olarak yapılabilecek olan bir aktivitedir. Bu konuda kendinizi geliştirerek bu işi bir meslek haline dönüştürerek para kazanabilirsiniz. Son yıllarda dünyada hızla dijitalleşme yaşanmaktadır. Bu durum dijital ortamda bir çok yeni meslek grubunu ve iş imkanını doğurdu. İnternet dünyasında iş yapabilmenin sonu yoktur. Bu doğrultuda eğer sizde bir Blog sitesi kurarak para kazanmak veya eğlenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

İlginizi Çekebilir: Blog isimleri

 

Becerileriniz üzere kendinizi geliştirin

Blog yazarı olmak için öncelikle okurlarınızın ilgisini çekecek içerikler oluşturmanız gerekmektedir. Yazar olmanın birinci şartı güzel bir türkçe sahibi olmaktır. Bu konuda gerekli bilgilere sahip olarak dil bilgisi kurallarına ve imla kurallarına olan hakimiyet önemlidir. Dil bilgisinin yanında İletişim, pazarlama, SEO, zamanlama gibi konularda oldukça önemlidir. Yani hedef kitlenize karşı olan etkileşimin tam olarak doğru gerçekleşmesi gerekmektedir.

Bu konuda beceri kazanmak için yapılabilecek çalışmalar arasında;

  • İçerik oluşturma kursları
  • SEO kursları
  • Blogger kursları gibi yerlerden destek alabilirsiniz.

Konu belirleyin

Her konuda blog yazıları bulunabilir. Ancak önemli olan sizin ilginizi çeken ve sıkılmadan üretebileceği içeriklere sahip konu seçmektir. Öncelikle sevdiğiniz aktiviteler, ilgilendiğiniz spor dalları veya moda konusunda meraklı biriyseniz moda üzerine çalışmalar yapabileceğiniz alanlara yönelmek. Yemek, seyehat, moda, spor veya eğitim konusunda yer içerikler üretebilirsiniz. Burada en önemli soru sizin ne istediğiniz. Yazı yazmak istediğiniz konu hakkında bilginiz olabilir. Ancak bunun yanında hiç bilginiz olmayan ancak bir o kadar ilginizi çekecek konularda tercih edilebilir.  Son zamanlarda popüler olarak yazılan ve okunan yazılar şu şekildedir;

 

Para nasıl kazanılır?

Kişisel finans

Fitness

Kişisel gelişim

Yiyecek ve İçecek

Yaşam tarzı

Konu belirlendikten sonra yapılacak olan çalışma konunun analizi ve rakiplerin durumudur. Bu konuda yapılacak çalışmalar hem ilerleyen süreçlerde atılan adımların daha başarılı olmasına hemde daha profesyonel adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

Diğer yapılması gereken adımlar

  • Domain seçimi: Domain yani alan adı seçimi takipçileriniz size ulaşması için kullandıkları bir sağlayıcıdır. Bu noktada kolay anlaşılır ve akılda kalıcı bir seçim yapmanız oldukça önemlidir. Bu konuda birkaç araştırma yapılarak daha doğru seçimler yapabilirsiniz. Domain seçimi Blog gelişimi için oldukça kritik bir öneme sahiptir.
  • Hosting hizmeti alın: Alan adı seçildikten sonra barındırma için web hosting ihtiyacınız olacaktır. Bir Web Hosting sahibi olmak için örneğin; (https://www.11111.com/hosting/) şeklinde siteniz üzerinden aratma yapılarak bir Hosting sahibi olabilirsiniz.
  • Blog platformu seçin: İçeriklerinizi takipçilerinize ulaştırmak için en doğru blog platformunu seçmelisiniz. Takipçileriniz içeriklerinize ulaşması için kolay bir platform üzerinden seçim yapmalısınız. Blog sitesi kurmak için birçok ücretsiz yollar mevcuttur. Ancak bu tercih sizi istediğiniz popülerliği sağlamanız konusunda tatmin etmeyebilir. Bunun yerine düşük ücretler vererek daha sağlam altyapısı bulunan siteler oluşturarak iddialı bir giriş yapmanızı öneririm.
  • Tasarım ve özelleştirmeler: Sitenizi kurdunuz ve herşey hazır. Bundan sonra yapılacak işlem tamamen size kalmış bir durum. Tasarım konusunda atacağınız adımları iyi belirlemelisiniz. Uygun tema seçimleri yapılmalıdır. Burada en önemli seçim içeriklere uygun yazı stilleri tema ve renkler kullanılmalıdır. Takipçileriniz sitenizde aradıkları bilgilere kolaylıkla ulaşabilmelidir.
  • Blog gelişimi: Blog gelişimi sadece sizin üzerinizden gerçekleşmemektedir. Bu durum takipçileriniz ve sizin aranızda gerçekleşiyor. Yani size gelen geri dönüşümler oldukça önemlidir. Onların istekleri, talepleri ve düşüncelerine göre yol izlemeniz hem sizin hem de sitenizin gelişimi için oldukça önemlidir.
  • Blog tanıtımı: İçerikler kadar bir önemli konuda tanıtım hazırlıklarıdır. Blog tanıtımı birçok farklı kanal üzerinden yapılabilir. Reklam çalışmalarınız ne kadar başarılı olursa sitenin büyüme oranı o kadar büyük olacaktır. Bunun için takipçilerinizin istekleri üzerine çekilişler ve tanıtım videoları veya büyük siteler üzerinden yapılan işbirlikleri oldukça önemlidir.

 

Yukarıda bahsettiğim adımları eksiksiz şekilde takip ederek Blogger olabilirsiniz. Bu sayede gelir elde edebilir veya kendinize yeni hobiler edinebilirsiniz. Blogger olmak için gerekli adımların atılması için yapılan çalışmaların sıralaması bir o kadar önemlidir. Şimdi söz sizde :)

İlginizi Çekebilir: https://www.kisiselblog.net/google-adsense-nedir/

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.