Blog Yazarak Nasıl Para Kazanırım? Yazarak Kazanma Rehberi

Blog Yazarak Para Kazanmak Hakkında

Son zamanlarda bir çok kişinin geçimini sağlamak için yaptığı işlerden biri haline gelen blog yazarlığı merak konusu olmaya devam etmektedir. Eğer sizde bir blogger olmak istiyorsanız, bunun için atmanız gereken adımları ve izlemeniz gereken yollara dair bilgileri aşağıda vermeye çalışacağım. Aslında blog oluşturup para kazanmak kısa sürede olmayacaktır ancak izleyeceğiniz doğru adımlarla çok zorda olmayacaktır. Ancak atılması gereken adımlar doğru atıldığı takdirde ise çok büyük kazançlar elde edebileceksiniz. Blog oluştururken atılması gereken adımları aşağıya tek tek sıraladığım işlemler ile daha akılda kalıcı ve anlaşılır hale getirdim.

Niche Kelimeler Belirlemelisiniz

Blog oluşturmadan önce bir niche belirlemek daha çok önemlidir. İlk bakıldığı zaman niche belirleyerek neden blog konularımı daraltıyorum diye düşünebilirsiniz, ancak belirlediğiniz içerik türü sayesinde kalıcı okurlara hitap edeceksiniz. Yani karmaşık bir blog sayfası yerine
sayfanız daha kalıcı bir okur kitlesine sahip blog olmuş olacaktır. Niche belirleme sırasında hayal gücünüzü kullanarak daha yaratıcı olduğunuz ve sayfanızı temsil edecek bir tercih yapmanız önemli olacaktır.

Alan Adı (Domain) Belirlememiz Gerekiyor

Blog kimliğinizi oluşturmak için bir alan adına ihtiyacınız olacaktır. Alan adı seçiminde daha önce belirlemiş olduğunuz Niche ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse. Sanat üzerine bir blog açmaya karar verdiniz. Bunun için oluşturacağımız alan adı
da uygun olmalıdır. Örneğin www.kisiselblog.net gibi olmalıdır. Bu sayede anlatmak istediğinizi anlatan bir alan adınız olmuş olacaktır. Alan adı oluştururken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise anahtar kelime kullanımıdır. Arama motorlarında belirlediğiniz konu üzerindeki aramalarda geçen anahtar kelimeler ile bağlantılı olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede blog sayfanız arama motorunda daha ön plana çıkmış olacaktır. Alan adı Domain Nedir sayfamızdan bakabilirsiniz.

Blog Oluşturmak

İlk iki adım tamamlandıktan sonra artık sırada en önemli kısım olan blog oluşturma geliyor. Blog açma konusunda ihtiyacınız olan iki temel gereksinim olacak. Bunlar, blog platformu ve web hosting seçmektir. Burada önemli kısım ise ücretli blog platformlarını kullanacaksanız
bunlardan güvenilir olanını tercih etmektir. Çünkü son zamanlarda çok fazla şekilde blog platformları tarafından kurulan sitelerin özensiz ve kalitesiz şekilde alelacele yapılmış işler olduğu görülmektedir. Ancak eğer daha önceden bir blog oluşturma konusunda tecrübeniz
varsa bunu kullanarak kendi blog sayfanızı kendiniz oluşturmuş olacaksınızdır. Not: Buradan WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır bakabilirsiniz.

Blog Sitesi İçerik Üretimi Nasıl Yapılır?

Aslında işin en eğlenceli kısmı burası diye düşünüyorum. Yada bu işe girecekseniz içerik konusunu severek halletmeniz oldukça önemlidir. Çünkü okurlarınız Makale Yazmak için sayfanızı ziyaret edeceklerdir. Blogunuz dışarıdan bakıldığında beğenilip sevilmelidir. Bunun
en önemli kısmı ise içeriklerinizdir. Blog sayfanızda ne kadar fazla içerik olursa o kadar okurlarınızı mutlu etmiş olursunuz. Blogunuzla ilgili yenilikler her zaman ön planda olmalı. Bu aşamada görselliğe çok önem vermelisiniz. Özellikle sayfaya ilk girişteki izlenimin olumlu
olması okurların kalacağı süreyi doğrudan etkilemelidir. Yazılarındaki hataları ve eksikleri düzeltmek için dışarıdan herhangi bir ziyaretçi gibi sayfanıza girerek kontrol etmek çok önemlidir. İlgileri çekecek başlıklar belirleyiniz! Bu aslında hem arama motorları ile gelen okurlar hem de takipçileriniz içinde önemlidir.

 

Blog sayfanıza yazacağınız konu hakkında atacağınız başlık ne kadar etkileyici ve ilgi çekici olursa bir o kadar da okuma sayınız ve sayfanızdaki etkileşim süreleri artmış olacaktır. Hazırladığınız içerikler için sürekli denemeler yaparak yanlışlarınızı önceden fark etmelisiniz. Bu sayede daha profesyonel bir içerik üreticisi olmuş olacaksınız.

Feedback Alın

Okurlarınızın görüşleri sizin için oldukça önemlidir. Bu sayede eksiklerinizi veya başarılarınızı kavrayabilir bunlara karşı bazı yollar izleyebilirsiniz. Öncelikle içeriklerinizi sunarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini veya hangi tarzda ilerlemeniz gerektiği konusunda geri bildirimler almak gerekecektir. İçerik üreticilerinin başarılı olup olmadığını anlamanın tek yolu geri bildirimler olmaktadır. Hazırladığınız içeriklerin içerisine okurlarınıza hitaben yorumlarını sormanız ve bu yorumlara göre hareket etmeniz etkileşim olacağı için hem okurları mutlu edecektir hem de sayfa kalitenizi arttıracaktır.

Yazılarınıza gelen yorumlara verdiğiniz yanıtlar ise okurlarınızı önemsediğinizi gösterecektir. Bu sayede etkileşimi kuvvetli kemik bir kitle oluşturmuş başarılı bir blogger olmanızı sağlayacaktır. Blogunuzdaki yazılarınızın bazılarında ise kendi görüşlerinizi keskin bir şekilde ifade etmeniz önemli olacaktır. Çünkü bu şekilde oluşacak yazılarda okurlarınız ile uyuşmayan bakış açıları sizi etkileşime götürecektir.

Blog Sitesi için Trafik Oluşturun

Blog yazılarında oluşturacağınız bu trafikler sayesinde sayfanızın etkileşimi artacaktır. Bu durumda blog sayfanızın kazancını arttıracaktır. Trafik oluşturma konusunda uygulamanız gereken bazı hamleler bulunmaktadır. Sizde sayfanızda bu gibi yöntemleri kullanarak sayfanızın etkileşimini arttırarak daha fazla büyük kitlelere ulaşabilirsiniz, kısa zamanda harcadığınız emeğin karşılığını almış olacaksınız.

 

Seo Uyumuna Dikkat Etmemiz Gerekiyor

Blog sayfanızda oluşturacağınız içeriklerin hem daha çok etkileşimde olabilmesi hemde daha fazla ön plana çıkması için SEO uyumundaki yazılar yazmaya özen göstermelisiniz. SEO yani arama motorundaki etkileşimin ne kadar uyumlu olursa o kadar ön plana çıkacaktır. Arama motorlarının herhangi bir konudaki öne çıkmaları belirlemek için kullandığı yöntem olan SEO blog sayfanızın büyümesi için dikkat edilmelidir.

Tarayıcının bunu belirlerken kullandığı bazı kriterler şöyledir: Farklı siteler tarafından etiketlenmesi sitenizi ön plana çıkaracaktır. Blog sayfanızın optimizasyonu ise aynı şekilde öne çıkmanızı sağlayacak bir konudur. Bunun için hazırlanan içerikler ile görseller arasındaki uyum ve sayfa yapısı içerisindeki düzen oldukça önemli bir konudur. İçeriklerinizin beğenilmesi ve sayfanızdaki okurların sitede kalma süreleri sitenizin öne çıkmasında etkili olan bir başka konudur.

Hazırladığınız yazılardaki içeriklerde kullandığınız anahtar başlıklar ilk başta da söylediğimiz gibi SEO uyumu içerisinde içerikler oluşturmada önemlidir. Son olarak ise sitenizin sayfa hızı ve bağlantıları ne kadar kolay şekilde tamamlanıyorsa bir o kadar siteniz öne çıkacaktır.

Bloğunuza İlgili Reklam Verebilirsiniz

Blogunuzu oluşturdunuz, SEO uyumuna dikkat ediyorsunuz ancak istenilen trafiği yakalayamıyorsanız yapmanız gereken tek seçenek reklam vermeniz olacaktır. Bunun için büyük sitelerle sayfanıza ziyaret sayısına göre anlaşmalar yaparak etkileşimi arttırabilirsiniz. Reklam verirken anlaşma yapacağınız sitelerin tıklanma sayıları ve etkileşimlerine dikkat ederseniz bu yöntem ile başarılı olabilirsiniz. Ayrıca Google Adwords ile de trafik elde edebilirsiniz.

Çekiliş ve Kampanyalar Yaparak Takipçi Kazanmak

Bir blogger gerçekten başarılı olmak istiyorsa takipçilerini düşünmeli. Okurlarınızın istekleri doğrultusunda hazırlayacağınız çekilişler ile birlikte hem etkileşim artacaktır hemde sempati kazanacaksınız. Bu çekiliş düzenlemelerinde takipçilerinizin isteklerine göre hareket etmek
oldukça önemlidir. Blog yazılarınızın altına “Önümüzdeki günlerde bir çekiliş düzenlemek istiyorum, siz değerli okurlarımın istekleri doğrultusunda. Yorumlarınızı bekliyorum” şeklindeki açıklamalar ile gelen yorumları dikkate alarak istekleri karşılamanız hem okur, yazar arasındaki bağlantıyı güçlendirir, hemde farkındalık ortaya çıkarır. Yapacağınız çekiliş öncesindeki duyurularda vereceğiniz hediye ile blog konunuz arasında bağlantı olmasına özen gösteriniz.

Bunun için belirlediğiniz hediyeler arasında anket düzenleyebilirsiniz. Çekiliş yaparken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar olacaktır. Vereceğiniz hediye çok değersiz olmasın. Takipçileriniz kendini değerli hissetmeli. Çok fazla istek içerisine girmeyiniz. Belirleyeceğiniz bazı koşullar ile kolay katılabilmelerini sağlamalısınız. Çekiliş duyurusuna özen gösteriniz. Organizasyon aşamasında başarılı bir iş çıkarmanız daha ses getirecek bir çekiliş anlamına gelmektedir. Çekiliş sonuçlarını şeffaf şekilde açıklayarak soru işareti oluşturmayın. Bu tür yapacağınız etkinlikler blogunuzdaki etkileşim ve trafiğin artmasına yol açacaktır. Not dilerseniz Google Adsense Nedir konulu makalemize bakarak bir diğer Reklam geliri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir