Blog Siteleri için En Önemli Teknik Detaylar

Öncelikle kurmuş olduğunuz bloğun içeriği ve teması çok önemlidir. Bunu belirtmem de ki en büyük neden, Uzun zamandır çoğu kez vakit buldukça çoğu siteyi gezerim. Hemen hemen hepsinde de fazlalıklar mevcut. Evet bu bende de var biliyorum.  Sadece Blog olarak düşündüğümüz de sade ve anlaşılır olmamız gerekiyor. Ben bir blog sitesinde Logo bile olsun istemem. Text halinde olan her web sitesi benim için en idealidir. Bunun en büyük nedeni site hızınızın optimize konusun da size sorun çıkarmayacağınız temin edebilirim.

Görsel bir sitede optimize olayı çok daha zor ve meşakkatli olmanın yanı sıra bir blog yazarı için gereksiz bir uğraş benim gözümde. Bugün bu konuya değinmemde ki en büyük nedenlerden biri çoğu kişi doğru yaptığı halde istediği verimi alamıyor ve nerede yanlış yapıyorum diye kendi kendine soruyor. Evet Google da sıralama elde etmek eskisinden çok daha zor ancak karmaşık değil. Yapmanız gerekenleri bu yazı ile tek tek belirtmek istiyorum. Umarım faydalı olur.

İlginizi Çekebilir: blog isim önerileri

Blog Sitesi için ideal Hosting:

Hosting seçiminize neden dikkat etmeniz gerekiyor? Bu konuda aslında bilgisi olmayan yoktur diye düşünüyorum. Şöyle düşünelim ki bir mağazaya gitmek istiyorsunuz ve birkaç kere gittikten sonra sürekli kapalı olduğunu gördünüz. Ya da gittiğiniz de hizmetinden memnun kalmadığınız da oraya bir daha gitmek istemezsiniz değil mi? Benim her zaman vurguladığım bir konu vardır. Google kendi algoritmalarını insan temelinde geliştirmektedir.

Yani doğaya aykırı olmayan ve insanların temelinde yata şeyi aslında ilke edinmiştir. Bu nedenle Google yavaş siteleri hiçbir zaman sevmez. Aslında bunu kullanıcı deneyimine de yorabiliriz. Bir site ne kadar yavaşsa o kadar kullanıcı kaybeder ve bu da belirli bir süre sonra sıralama kaybınıza neden olur. Bu nedenle Hosting seçimi her zaman önemlidir.

Blog Sitesi için Hangi Eklentiler Kurulur

Bana soracak olursanız Olabildiğince az eklenti derim. WordPress zaten başlı başına size ne istiyorsanız bunu veriyor. Tabi diğer yazılım dillerinde bir blog siteniz varsa zaten pek bir eklenti ile işiniz yok demektir. Belirli Seo ve Spam ile ilgili eklentiler harici pek bir eklenti kurmanızı gerektirecek bir durum yok. Bunun nedeni de bir sitede olan eklentiler her zaman siteyi yavaşlatır ve bu da Sizi ve kullanıcılarınızı oldukça rahatsız eder. Bu nedenle fazla eklentilerden kaçınmalısınız.

Blog Sitesi için Hangi Tema Kullanılmalıdır?

Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli durum temanızın sadeliği olmalıdır. Yukarı da da belirttiğim gibi temanızın sade olması hem yazılarınızın okunabilirliği açısından hem de sitenizin hızını arttırmanız açısından iyi bir nedendir. Kurmuş olduğunuz Blog siteniz için belki ilk zamanlar renkli ya da fazlalık olabilecek görseller hoşunuza gidebilir ancak bu fazlalıklar da emin olun ki sıralamanıza etken nedenler arasındadır. Bugün bakıldığın da yabancı pek çok büyük bloggerların temaları neredeyse kullanılmaz bu diyeceğimiz tarzda sadeliktedir.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir