Blog Nasıl Açılır

Blog Nasıl Açılır? Blog Açmak Hakkında

Blog Açma fikri zaman zaman hepimizin aklına düşer. Ancak bunun çok zahmetli ya da zor olduğunu düşünerek bu fikri genellikle göz ardı ederiz. Oysa blog açmak ne o kadar zor ne de o kadar masraflıdır. Özellikle son dönemde artan çeşitli alt yapı alternatifleri sayesinde blog açmak çok daha kolay hale geldi. Pek çok reklam şirketi ve çeşitli Google ajansları Blog Sitesi Açma fikrini fazlasıyla destekliyor aslında. Sizin tek yapmanız gereken birazcık araştırmak ve hedeflerinizi analiz etmek.

İlk olarak ne üzerine bir blog Kurmak istediğinize karar vermelisiniz. Bu aklınıza gelebilecek her şey olabilir. Sonuçta her konunun bir ilgili var. Önemli olan bloğunuzun gerçekten ilginizi çeken, uğraşmaktan sıkılmayacağınız bir konu üzerine kurulması. Böylelikle açtığınız bloğun sürekliliğini sağlayabilir ve her geçen gün daha büyük kitlelere ulaşabilirsiniz. Peki blog tam olarak nedir ve blog açarken nelere dikkat etmek gerekir?

Blog Nedir?

Blog teknik olarak güncel olandan eski olana doğru sıralanmış metinlerin bulunduğu bir web sitesidir. Eğer bloğun farklı yazarları varsa, her metnin altında yazarın ismi ve isteğe bağlı olarak iletişim adresi bulunabilir. Yayıncının tercihine bağlı olarak okuyucular için yorum kısmı açık olabilir. Yorum bölümünün bulunması yayıncı ve okuyucular arasındaki iletişimin kurulması açısından önemli ve olumlu bir konudur. Ancak yoruma kapalı bir blog da elbette oluşturulabilir.

Bloglar aslında son derece özneldir. İçeriğin ne olacağı tamamen yayıncıya bağlıdır. Kimi zaman blogların tek bir teması olabilir. Yalnızca tek bir alan ve konu üzerine yazmak amacıyla bir blog kurabilirsiniz. Ya da çok daha geniş kapsamlı, birden fazla tema ve konun işlendiği daha büyük çaplı bir blog da tercih edebilirsiniz. Bu tamamen amacınıza ve hedefinize göre şekillenecek bir konudur.

Ücretsiz Blog Açma

Ücretsiz blog açmanın mümkün olmadığına dair yaygın bir yanılgı bulunmaktadır. Oysa bu tam anlamıyla yanış bir bilgidir. Ücretli platformlar olduğu gibi, ücretsiz platformlar da bulunmaktadır. Elbette her web sitesinin kendine özgü farklı avantaj ve dezavantajları bulunuyor. Ancak hayalini kurduğunuz bloğu ücretsiz ya da çok düşük maliyetle açmanız mümkün.

Çokça bilinen ve tercih edilen bazı blog sitelerinin ücretsiz olduğunu da özellikle belirtmeliyiz. Örneğin birçok kişinin bloğunu oluştururken tercih ettiği WordPress, Bloger (Blogspot), Blogcu, Weebly ve Wix gibi platformlar ücretsiz. Bu platformlara kaydolarak, ücretsiz bir şekilde kolayca kendi bloğunuzu oluşturabilirsiniz. Bu platformların yanı sıra; Medium, Hostinger, Tumblr ve Zyro gibi platformlarda da ücretsiz bir şekilde bloğunuzu kurabilirsiniz.

Blog Açma Adımları

1- İlk olarak bloğunuz ne üzerine olacağına ve ismine karar vermelisiniz. Buradan Blog İsimleri hakkında bilgi alabilirsiniz.Blog yayıncılığında en önemli olan şey devamlılık ve sürekliliktir. Bu nedenle her daim içerik yüklemeye devam edebileceğiniz, ilgili ve yetkin olduğunuz bir alan seçmeniz faydalı olacaktır.
2- Bloğun içeriğine karar verdikten sonra hangi platform üzerinden bloğunuzu oluşturacağınızı seçmelisiniz. Ücretsiz bir web sitesi üzerinden bloğunuzu açmak istiyorsanız, yukarıda bahsedilen platformları inceleyerek sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz.

3- Bu muhtemelen en dikkat etmeniz gereken aşama olacak. Bloğunuzun her daim online ve erişilebilir olması için hosting ve domain hizmetinden faydalanmanız sizin için iyi olacaktır. Hosting en basitçe tanımıyla vitrininizi ifade eder. Hosting firmaları tarafından sunulan hizmet sayesinde web siteniz her an dünyanın her yerinden ulaşılabilir hale gelir. Domain ise daha çok IP adresini yani sizin isminizi, tabelanızı temsil eder.

4- Hostinginizi hangi firmadan satın alacağınızı belirlemelisiniz. Genellikle bir yıllık hizmet satılmaktadır. Çoğu zaman hostinginizi aldığınız firma ikili bir paket olarak domain hizmetini de sunuyordur. Ancak elbette ikisini ayrı ayrı firmalardan alabilirsiniz. Yaklaşık olarak yıllık 100 TL gibi bir ücretle bu iki hizmetten faydalanabilirsiniz.
5- Domain ve hostingin edindikten sonra, tercih ettiğiniz platform üzerinden sitenizin ayarlarını yapabilir ve böylelikle bloğunuzu oluşturabilirsiniz. Her platformun özellikleri farklı olduğundan, sonraki aşamayı seçmiş olduğunuz platform üzerinden araştırma yaparak sürdürebilirsiniz.

Blog Ne Kadar Kazandırır?

Aslında bu son derece değişken bir konudur. Kullandığınız platform, içeriğiniz, aldığınız reklamlar, okunma oranlarınız ve bilinirliğiniz bu süreci yakından etkileyecek faktörlerden yalnızca bir kaçıdır. Fakat şunu belirtmeliyiz ki, bloğunuzdan para kazanmanız aslında tamamen sabrınıza bağlı.
Bloğunuzu aynı zamanda bir gelir kapısına dönüştürmek istiyorsanız ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey süreklilik olmalı. Her gün sabırla bloğunuza içerik yüklemeyi sürdürmelisiniz. 6-7 aylık bir sürecin sonucunda bloğunuzdan para kazanmaya başlayacaksınız. Çünkü sürekliliğinizi korursanız Google bloğunuza reklam vermeye başlayacak ve bu ilk etapta size aylık yaklaşık olarak 200 TL gibi yansıyacak. Elbette bu rakam ziyaretçi sayınız arttıkça artışını sürdürecektir.

 

Not: Buradan Blog Yazarak Para KazanmakHakkında ki Rehberimizi okuyabilirsiniz.

Ücretli Platform mu Ücretsiz Platform mu?

Daha önce de belirmiş olduğumuz gibi tamamen ücretsiz bir şekilde kendinize bir blog açabilirsiniz. Ancak ücretsiz açılan bloglardan para kazanmanın biraz daha zorlayıcı olduğu görülüyor. Bunun sebebi ücretsiz platformların reklamlardan daha yararlanabiliyor oluşu. Örneğin ücretsiz bir platform olan WordPress.com yerine ücretli olan WordPress.org’u tercih ettiğiniz takdirde bloğunuzdan para kazanma olasılığınız çok daha artacak.

WordPress.com ne yazık ki Google reklamlarını desteklemez, dolayısıyla size asıl geliri sağlayacak olan reklamlar bloğunuzda yer alamaz. Ancak wordpress.org kullanarak istediğiniz tüm reklam kanallarından faydalanabilir ve böylelikle gelir elde edebilirsiniz. Daha pek çok ücretli bloğu araştırarak, sizin için en iyi olanı seçebilirsiniz.

Bloğunuza Nasıl Daha Çok Ziyaretçi Çekersiniz?

Hangi Konularda Blog Yazılır Birçok kez vurgulamış olduğumuz gibi, blog konusunda ilk yapmanız gereken sabırlı olmak. Kimi zaman çabanız boşunaymış, kimse bloğunuzu okuyormuş gibi hissedebilirsiniz. Fakat devamlılığınızı koruduğunuz ve bazı şeylere dikkat ettiğiniz takdirde bloğunuz istediğiniz noktaya gelecektir.

1- Kaliteli bir içerik sunmaya her daim özen göstermelisiniz. İmla ve yazım kurallarına mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu bir bloğun ciddiye alınırlığını fazlaca etkileyen bir unsurdur.
2- Çarpıcı ve ilgili çekici konularda yazmalı, merak uyandıran başlıklar tercih etmelisiniz. İlginin kolayca bir başka şeye kayabildiği, hızlı bir çağda yaşıyoruz. Hazırladığınız metin mutlaka akıcılığı ve konusuyla ilgiyi canlıyı tutmalı.
3- Farklı bloglarla ve farklı yazarlarla iletişime geçmeli, zaman zaman ufak iş birlikleri yapmalısınız. Böylece farklı kitlelere ulaşma fırsatı elde etmiş olacaksınız.
4- Metinlerinizin içerisine yazmakta olduğunuz konuyla ilgili sık aratılan anahtar kelimeleri yerleştirmek sizi aramalarda öne atacaktır. Bu nedenle anahtar kelime kullanımına dikkat etmelisiniz.
5- Sosyal medyada bloğunuzun ve yazdığınız içeriklerin reklamını güzel bir şekilde yapabilmeniz oldukça önemli. Çeşitli grup ve hesaplarda yazılarınızı paylaşmak size yeni okuyucular kazandıracaktır.
6- Yazdığınız alanla ilgili gelişmeleri takip etmeli ve sizinle aynı şeyi yapan diğer insanlarla bir ağ kurmalısınız. Bu sayede hem her daim taze ve dinamik kalır, hem de ortak bir kitlenin parçası haline gelirsiniz.
7- Çeşitli blogları takip etmek ve o bloglardaki yazılara yorumlar yapmak sitenizin trafiğini canlandıracaktır. Bu nedenle bir önceki maddede de belirtmiş olduğumuz gibi alanın içinde olmalısınız. Böylelikle ortak ilgiyi paylaştığınız insanlara çok daha kolay bir biçimde ulaşabilir, kitlenizi genişletebilirsiniz.

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir