Blog Açmak ve Blog Web Sitesi Kurumu

Blog Nasıl Açılır? -Blog Açma Rehberi ve Püf Noktaları

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle beraber her işimizi teknolojik ürünler ve internet üzerinden halleder olduk. Eskiden karıştırdığımız binlerce sayfalık ansiklopediler yerini internete, saatlerce sıra beklediğimiz bankalar yerini telefon uygulamalarına, çarşı pazar gezerek yaptığımız alışverişler yerini online alışveriş sitelerine bıraktı. Bloglar ise geçmişte tuttuğumuz günlükleri tahtından etti.

Peki blog nedir? Blog, her konuda yazılabilen duygu, düşünce ve görüşlerin rahatlıkla paylaşılabildiği web siteleridir. Bloglar için dijital günlük tabirini bile kullanabiliriz. Genellikle birinci şahıs kullanılarak yazılan blogların samimi olması açısından konuşma diliyle yazılmasında hiçbir sakınca yoktur. Günümüzde hem kar gütmeyen bir hobi hem de bir meslek olarak çokça tercih edilir. Blog açmak konusunda tereddütleriniz varsa size A’dan Z’ye gerekli tüm bilgileri sağlayacağız.

Blog Yazmanın Faydaları

Sayamayacağımız kadar olumlu yanı olan blog yazmanın faydalarını özetleyerek maddeler halinde sizlere sunduk. İşte blog yazmanın faydaları;

Blog Nasıl Açılır ?

Gelelim en önemli ve kafa karışıklığına sebebiyet verebilen bir noktaya : Blog nasıl açılır? Blog açmak sanıldığı kadar zor değildir. Hiçbir teknik bilgisi olmayan bireylerin bile kolayca blog açabilmeleri için takip edilmesi gereken adımları sizler için hazırladık.

Domain

 

Domain Nasıl Alınır ? Domain Nedir?

Takip edeceğiniz bir kaç küçük adım ile domain almak işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Hosting

Hosting Hizmeti Nasıl Alınır?

Hosting servislerini satın alacağınız siteler size servis paketleri sunmaktadır. Temel paketlerden premium servislere doğru sıralanan hizmetlerin farkı, kaç adet site barındırılabileceğiniz ve site kullanım hızıdır. Blog açmak için kullanılacak hosting servislerinde tek bir site kullanacağınızdan temel paketler sizin işinizi görecektir. Satın alma işlemlerini kolayca gerçekleştirebilmek için aşağıda belirtilen adımları takip edebilirsiniz.

WordPress

Blog yazarken içeriklerinizi yönetebileceğiniz bir sisteme ihtiyaç duyacaksınız. Bir web sitesinden hızlı, güvenilir, kolaylıkla geliştirilebilir, arama motorları tarafından olabilecek en hızlı şekilde indekslenmesi gibi özellikler bekleriz. Bu özellikleri bize sunan WordPress‘in özelliklerine göz atalım.

gibi bir çok özelliği sayesinde WordPress blog yazmak isteyenler için olmazsa olmazdır.

WordPress Nasıl Kurulur ?

 

wp-config.php Yapılandırma Nasıl Yapılır ?

 

 

WordPress Kurulumu

Yukarıda anlatmış olduğumuz hazırlık aşamaları tamamlandıktan sonra asıl kuruluma geçiş yapabilirsiniz.

SSL Sertifikası

Secure Sockets Layer ( Güvenli giriş katmanı) web sitesindeki kullanıcı ile bağlantıları şifreli sağlama, kimlik doğulama gibi güvenlik ihtiyaçlarını karşılar. Bu dijital güvenlik sertifikası sayesinde internet sitesine tanımlanan bilgiler ( kart bilgiler, adres, telefon numarası gibi) üçüncü şahısların eline geçmez.  Özellikle üyelik gerektiren web sitelerinin sahip olması gereken bu sertifikanın varlığını anlamak için URL kısmında yazılı olan “https” yazısını kontrol etmelisiniz. Secure Sockets Layer ( SSL) Sertifikasına sahip olan sitelerde “http” ibaresi yerine, sonuna “s” (safe) harfi eklenmiş “https” yazısını göreceksiniz.

İkinci olarak bir sitenin güvenli olup olmadığını anlamak istiyorsanız URL kısmının başında bulunan kilit sembolünü kontrol etmelisiniz.

SSL Sertifikası Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Eskiye kıyasla günümüzde bir çok  marka SSL Sertifikası sağlamaktadır. Her sitede farklı fiyatta bulabileceğiniz bu sertifikalar aynı şekilde çalışmaktadır. Yani pahalı olanı daha iyidir mantığı SSL Sertifikaları için geçerli değildir. SSL Sertifikası kurulumu için bir kaç adım izlemeniz gerekmektedir.

SEO

SEO ( Search Engine Optimization) web sitenizin arama butonunda daha üstte görünebilmesi için kullanılan Arama Motoru Optimizayonu’dur. Doğru bir optimizasyon sayesine iyi bir sıralama elde etmenin yanı sıra daha doğru ve sağlıklı bir kullanıcı kitlesine hizmet verebilirsiniz. Google gibi büyük arama motorlarında kullanılan anahtar kelimelerle en iyi hizmet deneyimini blogunuzu okuyacak insanlara sunabilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucu optimizasyonun önemini size şu şekilde açıklayabiliriz: İnternet üzerinden bir hizmet satın almak isteyen tüketicilerin sadece yüzde 18’i gibi bir oranı satın alma işlemini gerçekleştiriyor. Arama motorlarında üst sıralara çıkmanız aynı zamanda bulunduğunuz sektörde üst sıralarda olduğunuzun bir göstergesi olacaktır.

SEO Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Gerekli bir kaç adımı takip ettikten sonra çok da zor olmadığını fark edeceğiniz SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) kurulumunun aşamalarını sizler için hazırladık.

Ücretsiz Blog Sahibi Olunabilir Mi ?

Akıllarda oluşan soru işaretlerinden biri de ” Ücretsiz blog sahibi olabilir miyiz? “ sorusudur. Evet, olabilirsiniz. İlk başta kendinizi denemek istiyorsanız ücretsiz blogları tercih edebilirsiniz. Ancak, ücretsiz bir blog hesabına sahip olmak isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır.

Blog Tasarımı

İnsanlar kitapları kapağına göre yargılar. Bu demek oluyor ki blog sayfanızın tasarımı ne kadar düz ve basit olursa o kadar okur kaybedebilirsiniz. Profesyonel olduğunuzu belli edebilmeniz için şık ve içeriklerinizin önüne geçmeyecek sade bir tasarım yapmanızı tavsiye ederiz. Seçeceğiniz renklerin göz yormamasına dikkat etmeniz insanların sitenizde daha uzun zaman geçirebilmesini sağlayacaktır. Blogunuza yapacağınız bir logo tasarımı ile insanların ilgisini çekebilirsiniz ki bu logo sizin imzanız niteliğinde olacaktır.

Blog İçeriği

Blog içerikleri genellikle 1000 kelime civarında olmaktadır. Saatler harcayıp emek verdiğiniz yazının sıkıcılıktan uzak olması gerekmektedir. Aksi takdirde blogunuzun büyük kısmı hiç okunmayacak ve verdiğiniz emekler boşa gidecektir. Bunun önüne geçebilmeniz için yazılarınızda merak uyandırmaya çalışmalısınız. Buna ek olarak gereksiz kelime kullanımlarından ve anlam bütünlüğünü bozan unsurlardan kaçınmalısınız. Böylesine kötü yazılar insanlar tarafından tercih edilmez. Bunun yerine güzel ve düzgün bir giriş paragrafıyla okuyuculara ileriki satırlarda ne ile karşılaşacakları ile ilgili bir kaç ipucu verebilirsiniz. Gövde paragraflarda kullanacağınız örneklemeler  okuyucuların bloğunuzu daha iyi anlaması için kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Yazdığınız son paragrafta ise yazınızı çok detaya girmeden özetleyip kısa bir ana fikir verebilirsiniz.

İçerik Konusu

Yazdığınız blog içeriği her ne olursa olsun okuyuculara hitap etmelidir. Yazacağınız tek bir sıkıcı içerik bile sizin sayısız okurunuzu kaybetmenize sebep olabilir. İnsanların ortak sorunlarını, eğlenceli, öğretici, günlük konular seçmenizde fayda vardır. En çok aratılan , insanlara yardım etmeyi amaçlayan ve sosyal mecralarda da sık sık gördüğümüz konular ile bir içerik oluşturabilirsiniz.

Hangi Tür Konularda Blog Yazılabilir?

Blog yazıları yazarken hiçbir konu kısıtlamasının olmadığını belirmiştik. Blog yazma konusunda önemli olan unsur hem sizin yazarken sıkılmayacağınız hem de sizin bloglarınızı takip eden insanların okurken keyif alacağı türde yazılar olmasıdır. Blog yazmaya yeni başlayacak olan okurlarımız için ilgi çekici blog konularını derledik. Bu sayede elinizde nerden başlayacağınızı bilemediğinizde size yardımcı olacak rehber niteliğinde bir liste olacak.

Çekici Görseller Kullanın

Kullanacağınız etkili görseller yazılarınızı daha profesyonel gösterir. Örneğin bloğunuzda X telefonunu artı ve eskileriyle anlatıyorsunuz ancak görsel kullanmadınız. Bu durumda X modeli merak eden insanlar sizden yeterli bilgiyi alamamış olacak ve diğer bloglara yönelecektir. Bu sebeple yazılarınız ile uygun görsellere blogunuzda yer vermelisiniz.

Sosyal Medyadan Yararlanın

Blog sayfanızın reklamını kişisel sosyal medya hesabınızdan yapabilirsiniz. Sosyal medyanın gücünü kullanarak yapacağınız reklamlar sizin ön plana çıkmanızda yardımcı olacaktır. Sizlere maddeler halinde vermiş olduğumuz adımlar sayesinde bilinirlik seviyenizi arttırabilirsiniz.

Mobil Uyuma Dikkat Edin

Sitenizi oluşturduktan sonra akıllı telefonlarıyla blogunuza ulaşmak isteyen okurlar olacağından mobil bir cihazdan kontrollerinizi sağlayın. Aynı şekilde yaptığınız her güncelleme sonrasında kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Bu sayede insanlar profesyonel bir blog yazarı olduğunuzun farkına varacaktır.

Meta Açıklama

Meta description olarak da bilinen Meta açıklama arama butonunda yaptığınız aramalar sonucu başlık bağlantısının altında çıkan küçük metinlere denir. Yazdığınız içerik doğrultusunda anahtar kelime veya kelimelere sahip kısa ve öz bir açıklama gerekir. Sadece bu şekilde kategorileştirip arama sayfasında üstlere çıkıp büyük kitlelere ulaşabilirsiniz.

Planlı Olun

Yazmaya başladığınızda insanlara düzenli olarak blog yazılar paylaşacağınıza dair güven vermek adına planınızı oluşturun. Ancak bu demek değildir ki her gün içerik paylaşmak zorundasınız. Her gün yazıp kendinizi zorlamak veya yorgunluktan dolayı hatalı yazmak yerine kendinizi zorlamayacak bir plan yapmaya özen gösterin.

Blog Yazarak Para Kazanılır Mı ?

Yazmaya ilgisi olan insanların sorduğu bir diğer soru da Blog Yazarak Nasıl Para Kazanırım “ sorusudur. Cevap evet, para kazanabilirsiniz. Blog yazarak para kazanmanın en yaygın iki yolu vardır. Bunlardan bir tanesi ürün ortaklığı alarak o ürün hakkında bilgilere makalelerinizde yer vermeniz ve satışına yardımcı olmanızdır. Diğer bir yol ise blog sayfanıza reklamlar eklemektir. Bu reklamlar sayesinde de para kazancı sağlayabilirsiniz. Ancak blogunuzu ilk kurduğunuz günden itibaren hemen bir kazanç beklememelisiniz. Zira bu sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Özellikle ilk ay blogunuza zaman ayırmalı ve  blogunuzu güzelleştirmeye çalışmalısınız.

Exit mobile version