Başarılı Bir İnstagram Yarışması Nasıl Düzenlenir

Başarılı Bir İnstagram Yarışması Nasıl Düzenlenir Birlikte Bakalım

Instagram, dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcısı olan en iyi performans gösteren sosyal medya platformlarından biridir .

Etkileşimleri karşılaştırmaya gelince, Instagram, diğer tüm sosyal medya devlerini geride bırakıyor .

Bu nedenle, bugünlerde Instagram’da değilseniz, kesinlikle işinizle ilgili büyük bir şeyi kaçırıyorsunuz. Ara sıra yarışmayı ekleyerek, Instagram oyununuzu ciddi şekilde artırabilirsiniz.

Ancak başarılı bir Instagram yarışmasının nasıl yürütüleceğine dalmadan önce, önce ‘neden’i anlayalım.

Neden Instagram yarışmasına ihtiyacınız var?

Sosyal medya çağında, blog yazıları, infografikler, podcast’ler veya videolar olsun, tüm işletmeler her türlü içerikle büyüyor – yıldırım hızıyla büyüyorlar.

Peki ya ilk çevrimiçi girişiminizi yeni başlattıysanız? Veya belki de mevcut işletmeniz daha büyük markalarla rekabet etmekte sorun yaşıyor. Öne çıkmanıza yardımcı olacak bir şeye ihtiyacınız var.

Başka bir deyişle, iş dünyasında marka bilinirliğini artırmaktan satışları artırmaya kadar farklı hedefleriniz var ve işinizin her yönünü doğru yaparken çemberin üstünden atlamanız gerekiyor.

Bir Instagram yarışması tam olarak bu fırsatları ortaya çıkarır.

Pazarlama KPI’larınızdan biri etkileşim ise – bir Instagram yarışması ortalama bir gönderiye göre neredeyse 64 kat daha fazla yorum ve 3,5 kat daha fazla beğeni alır .

Veya yeni müşteriler çekmek istiyorsanız – yeni müşterilerin % 34’ü yalnızca yarışmalar yoluyla edinilebilir.

Dönüşüm oranında bir artışa mı ihtiyacınız var? Yarışmaların şaşırtıcı bir dönüşüm oranı (% 34 ) vardır ve bu, diğer içerik türlerinden çok daha yüksektir.

Ayrıca, yarışmanıza katılmaya istekli olanlar, bir şeyler geri almak için kişisel bilgilerini (beğendikleri, beğenmedikleri veya e-posta adresleri gibi) vermeye hazırdır.

Bu basitçe, potansiyel müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edinmenin ve bu yolda onlara daha iyi hizmet vermenin yeni bir yolunu tasarladığınız anlamına gelir. Nihayetinde, tüketicilerinizi yıllarca işletmenizde kalmaya teşvik edecektir.

Instagram kuralları

Bir yarışma oluşturmadan önce, Instagram’ın veya başka bir sosyal medya platformunun dünyanın her yerinden insanları birbirine bağlamak için oluşturulmuş olduğunu unutmayın. Aynı zamanda, mahremiyetimizi koruma sorumlulukları da vardır.

Seyircilerini korumak için kendi kuralları var ve yarışmalar da farklı değil . Bu nedenle, yarışmalarınızı başlatmadan önce aşağıda listelenen bazı önlemleri dikkate almak isteyeceksiniz .

Gereksiz Etiketlemeyi Kaldır

Mümkün olduğunca geniş bir kitleye ulaşmak isteyeceksiniz, böylece onları yarışmalarınızla etiketlemek veya arkadaşlarını, aile üyelerini markanızla etiketlemelerine izin vermek isteyebilirsiniz.

Ancak Instagram kurallarına aykırı olabilir ve sizi kampanyanızı veya daha kötü bir senaryoyu terk etmeye zorlayabilir , hesabınız kalıcı olarak yasaklanacaktır.

Bu güzel bir şey: eğer bu insanlar yarışmalarınız hakkında yorum yapan arkadaşlarını etiketlerse, ancak onları kendi gönderileriyle paylaşırken adlarına göre etiketlemeye zorlayamazsınız (bunlar doğrudan dahil edilmedikçe) veya olmadıkça bu fotoğrafları ürünlerinizi veya hizmetlerinizi kullanarak paylaşmak.

Instagram Kendini Hariç Tutun (destekleri bile)

İstediğiniz kadar yarışma düzenleyebilir ve platformlarını büyük bir etkileşim oluşturmak ve hatta izleyicilerinizle iş yapmak için kullanabilirsiniz. Ancak Instagram’ı herhangi bir şekilde markalandırmak için dahil etmenize izin verilmez.

Onların guidel i NE kesinlikle ve daha onlar bile herhangi bir promosyon yönetimi için, sizin yarışmalar ile ortaya çıkabilecek hiçbir şeyden sorumlu olmadığını vaaz. Ne yaparsanız yapın, riski size ait olacak şekilde yaparsınız.

Ayrıca platformlarında düzenlediğiniz tüm yarışmaların sponsor olmadığını, onaylanmadığını veya Instagram ile ilişkili olmadığını da belirtmelisiniz.

Artık almanız gereken tüm önlemlerin farkında olduğunuza göre, kendi önlemlerinizi almanız için size ilham veren bazı örneklere bakalım.

Başarılı bir Instagram yarışması düzenlemenin 3 harika örneği

1. Simon ve Schuster

Marka bilinirliğini birincil hedefi, takipçilerini de ikincil hedefi olarak artırmak isteyen bir yayıncılık markasıdır.

Bu kampanyayı mükemmel bir soru sorarak başlattılar: “Nasıl sorun çıkarırsınız?” ve hayranlarının sorun çıkaran maskaralıkları hakkında yorum yapmalarına ve ödüllerini kazanmalarına izin verin.

Olağanüstü bir teklifle devam ettiler – hediye hediyeleri olarak 4 üründen oluşan bir paket ( Cecile Richards’tan bir Make Trouble Copy, bir tote çanta, bir yer imi ve Make Trouble Pins).

Ayrıca sadece bir kazanan değil, bunun yerine rastgele beş kişiye kazanma fırsatı sundu.

Yarışmalar yoluyla yaratıcılığı gösteren geleneksel bir markanın katil yaklaşımı.

2. Hydra Şişesi

Instagram’da 200 bin takipçinin kilometre taşına ulaşmanın bir kutlaması olarak bir yarışmaya ev sahipliği yapmak isteyen bir su şişesi markası.

Amaç, bu takipçi boyutunu biraz daha genişletmekti.

Plan basitti – Hydra Flask’ı takip edin ve bu insanlara 32 oz kazanma şansı vererek yorumlarda iki arkadaşınızı etiketleyin .

Bir yarışma birkaç gün içinde 12.000’den fazla beğeni aldı, tahmin edebileceğiniz gibi, katılım çok daha yüksekti.

3. Dominolar

Bu fast-food markası, kitlesinin markasını ne kadar sevdiğini ve onlara ne kadar iyi tepki verdiklerini bilmek istedi. İnsanları ister hayran ister süper hayran olsun teşvik etmeleri gerekir .

İnsanları 10.000 $ ‘lık büyük bir ödül kazanmak için bir fotoğraf yarışmasına katılmaya teşvik ederken onların kararları beni şaşırttı.

Çok büyük bir riskti ama marka değerini artıracak kadar önemliydi.

Süper hayranlarından, bu hayranların yemeklerinden nasıl keyif aldıklarını kontrol etmek için Dominos ile bir fotoğraf paylaşmalarını istediler.

Her zaman pahalı hediyeler deneyebilirsiniz, ancak bu hepinize 10.000 veya 100.000 ödül vereceğiniz anlamına gelmez. Bu, hedef kitleniz için değerli olan her şeyin yarışma oyununuzu başka bir seviyeye taşıyabileceği anlamına gelir.

Başarılı bir Instagram yarışması düzenlemek için 8 basit adım

Şimdi tüm bu Instagram yarışmasının nasıl çalıştığına dair bazı fikirleriniz var ve kendiniz için nasıl bir tane yapacağınızı bilmenin zamanı geldi.

İçindekiler:

 1. Nihai hedefle başlayın
 2. Peşinden gideceğiniz yarışma türlerine odaklanın
 3. Yarışma tasarımınıza daha fazla değer katın ve kopyalayın
 4. Bir katil ödülü seçin
 5. Birden fazla kazanan veya ödül seçin
 6. Bir son tarih belirleyin
 7. Ödül dağıtımı
 8. Promosyon Stratejisi ile Kampanya Erişiminizi Artırın

1. Nihai hedefle başlayın

Başladığınız her kampanyanın, sonuçlara götüren hedefleri, hedefleri olmalıdır.

İşte en yaygın Instagram yarışma hedeflerinden bazıları:

 • Ürün veya hizmet sayfalarına doğrudan trafik
 • Marka bilinirliğini artırın
 • Bir e-posta listesi oluşturmak
 • Takipçi edinme
 • Hedef kitlenin ilgisini çekin (beğeniler, yorumlar, paylaşımlar)
 • Daha fazla kullanıcı tarafından oluşturulan içerik alın .
 • Hatta satışları artırın.

İşletmenizin iğnesini hareket ettiren ve markanızın daha hızlı büyümesine yardımcı olan kampanya hedeflerini seçin.

2. Peşinden gideceğiniz yarışma türlerine odaklanın

Kampanyanızla neyi başarmak istediğinize karar verdikten sonra, yarışmalarınız için nasıl fikir üreteceğinizi düşünmeniz gerekir.

Yenisini ararken saatler kazandırabilecek bazı popüler seçenekler burada.

Kullanıcı tarafından oluşturulan yarışma

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, sizin tarafınızdan çok fazla şey yapmadan bir kitleyi çekmenin mükemmel bir yoludur.

Kavram basit – bırakın başkalarının erişiminizi en üst düzeye çıkarmanız için içerik oluşturmanıza yardımcı olmasına izin verin.

Bir kez Starbucks onların 2 hafta teması (@redcupadventurs) ile yaptı. İzleyicilerinden ürünlerini kullanarak bir fotoğraf paylaşarak biraz yaratıcılık göstermelerini istediler.

Katılım beklentilerinin çok üzerindeydi (beğenilerin 300.000’in üzerinde olduğunu görebileceğiniz gibi ).

Selfie yarışması

İlkine benzer, ancak ürün fotoğrafları yerine öz çekimler paylaşırsınız.

Toppsforindia Instagram yarışması örneği

Toppsforindia, kısa süre önce izleyicilerini evcil hayvanlarıyla selfie çekmeye teşvik ederek bir yarışmaya ev sahipliği yaptı.

Altyazı yarışması

Bu benzersiz yarışmada, bir resim yüklersiniz ve başkalarının resminiz için bir başlık oluşturmasına izin verirsiniz ve ardından kararınıza göre veya en çok beğeniye göre bir kazanan seçersiniz.

Örnek Burada :

Michael Carubelli Instagram yarışması örneği
Kaynak: instagram.com

Beğen, takip et ve paylaş ya da kazanmak için etiketle

Yarışmanızı başka bir seviyeye taşımanın en kolay yollarından biridir.

Takipçilerinizden markanızı Instagram hesaplarıyla beğenmelerini, takip etmelerini, paylaşmalarını ve hatta etiketlemelerini istersiniz.

Ne kadar çok yaparlarsa, yarışmanız o kadar kısa sürede ulaşır.

Jazzharrisfit , her şeyi tam olarak hesabında 5 bin takipçiye ulaşmanın zaferi olarak tanımladı.

Instagram başarı hikayesi yarışması

İlk kez bir yarışma yaratıcısı için bu doğru seçim olmayabilir, ancak müşterilerden bazı mevcut başarı hikayeleriniz olduğunda bakabileceğiniz ve bu insanlardan yarışmaya katılmalarını isteyebileceğiniz başka bir yaratıcı yarışma fikri.

En iyi yanı, markanızın değerini, işletmenizin başka birine yardım ettiğini bildikleri için müşterileriniz bile olmayan meslektaşlarınıza yaymasıdır.

Örneğin, diapereez bu katili izleyicileri ile hayata geçirdi .

3. Yarışma tasarımınıza daha fazla değer katın ve kopyalayın

Tasarım ve kopya, katılımcılarınızı neden yine de yarışmanızın bir parçası olmaları gerektiğine inandırmak için atılan ilk adımdır.

Bunu düzeltmek için dengenizi kaybederseniz, bu insanları sizinle daha ileri gitmeye teşvik etmek neredeyse imkansızdır.

Tasarımınızın harika ya da çok yaratıcı olması gerekmez, ancak ikna etmeye çalıştığınız şeyi sergileyen her şey, erişiminizi yayarken önemli bir etkiye sahip olabilir.

Dahası, iyi bir kopya, insanları sizin yapmalarını istediğiniz eyleme geçmeye çekecektir.

Marissa yarışmasına alışılmadık bir yaklaşımla “harekete geçme hediyesini” duyurarak ve kitlesinin ne demek istediğini bilmesini sağlayarak başladı!

Kopya, tüm baharın aktif olmasını kutlamak istediğini açıkça anlatıyor.

Ve bir kutlama olarak, bu hediye üç hediyenin bir kombinasyonuyla birlikte gelir: bir yoga matı, bir köpük silindiri, bir protein çubuğu.

Fotoğrafı beğenmek, iki kişiyi etiketlemek ve hatta markalı hashtag’lerini kullanmak gibi bazı basit görevler yerine, insanları birden çok ödüle teşvik etmenin yanı sıra doğrudan duygudan yararlanır.

Bu basitçe, baharın aktif olarak tadını çıkarmaya hazır olanların ona zarafetle katılacağı anlamına gelir.

4. Bir katil ödülü seçin

Hangi ödülü vereceğinizi bulmak, çoğu markanın sahip olduğu en büyük endişelerden biridir.

Ne yazık ki, bu markalar ödüllere karar verirken bazı büyük hatalar yapıyorlar ve bir i-telefon veya i-pad vermenin, yarışmalarına kaliteli katılımcıları veya takipçileri çekmek için tek seçenek olduğunu düşünüyorlar.

Gerçekte, çok farklı.

Bir iphone vermekte sorun yoktur, ancak bu gereksiz öğeleri çoğu zaman vermek sahte takipçilere yol açacak ve muhtemelen sizinle yol boyunca etkileşim kurmak istemeyenleri çekecektir.

İşte xercise4less’in iyi hazırlanmış bir yarışma örneği .

Bu fitness markası, her iki ödülünü de özlü bir şekilde açıkça belirtti (1 aylık yemek planı ve 1 yıllık ücretsiz üyelik, 860 £ değerinde).

Sağlık odaklı insanları hedefleyen lazer, katılımcıların ve hatta takipçilerinin kalitesini artırma yeteneğine sahip olacak.

5. Birden fazla kazanan veya ödül seçin

Kaliteyi düşünmek hayati önem taşır. Miktarı da düşünmelisiniz.

Bir an düşünelim, eğer bir yarışma bir kazanan için sadece bir ödül sağladıysa, kazanma şansınız hiç olmadığı için buna katılmama ihtimaliniz var.

Aynı zamanda, birden fazla kazanan için (beş kazanan diyelim) ödül verme olasılığının olduğu bir yarışmaya bir göz atarsanız, en azından bir denersiniz.

Zihninizi kazanmasanız bile bir şeyi kazanabileceğinizi düşünmeye sevk eden psikolojik bir tetikleyicidir.

Aynı şey izleyicileriniz için de geçerli. Bu millet mutlu bir şekilde yarışmaya katılacak.

Birden fazla ödüle ev sahipliği yapmak için binlerce dolar harcama konusunda endişelenmenize gerek yok. Bunun yerine, üç kazanan için 25 dolarlık ürünler, yarışmanıza daha fazla göz atmak için fazlasıyla yeterli.

Paperhouse_me , sekiz kazanana sekiz ödül vermeye çalıştı . Bu, sadece bir saat içinde 1749 beğeni ile sonuçlandı.

İster üç, ister beş, hatta sekiz olsun, birden fazla ödül veya kazanan çeşitlerini deneyin ve size kayda değer bir avantaj sağlayan şeyleri keşfedin.

6. Bir son tarih belirleyin

Yarışmanızın ne kadar süreceğini belirlemek için yapabileceğiniz birçok şey var.

Elbette, yarışma türlerinize ve onları nasıl tanıttığınıza bağlıdır.

Takipçinizin büyümesinden endişe ediyorsanız, daha uzun bir zaman dilimi için gidebilirsiniz. Yine de, yarışmanızı iyi bir şeyi veya yakın zamandaki başarınızı kutlamak için kullanıyorsanız (örneğin Noel’de, Cadılar Bayramı’nda veya yeni bir ürün lansmanında), o zaman birkaç gün yeterli olabilir.

Cfanusa , yarışmalarına katılmak için kaç gün (17 gün) kaldığını doğruladı. Sadece ABD’de yapılması da teşvik edildi.

İhtiyaçlarınıza ve tercihlerinize göre son teslim tarihinizi belirleyin. Ne yaparsanız yapın, izleyicilerinizin minimum sürtüşme ile katılabilmeleri için bunu netleştirin.

7. Ödül dağıtımı

Ödüllerinizi ABD veya dünyanın diğer bölgeleri gibi belirli bir ülkede vermeyi planlıyorsanız, bunu açıklamada da belirtebilirsiniz.

İster nakliye ücretini ödüyor olun, ister kazanan ürünlerin nakliye ücretini onlar üstleniyor olsun, bunun da açıklığa kavuşturulduğundan emin olun.

İşte Fransız halkından , para birimi açıklansa bile nakliyeden kimin sorumlu olacağını belirten bir detay .

8. Promosyon Stratejisi ile Kampanya Erişiminizi Artırın

Son olarak, katil bir tanıtım stratejiniz olduğunda kampanyanız hayal gücünüzün ötesine geçebilir.

Daha büyük bir kitleye erişiminizi artırmanın kesin yolu budur.

Kampanyanızı tanıtmak için 3-5 mikro etkileyiciyi almayı veya Instagram reklamlarıyla yarışmayı hızlandırmayı düşünebilirsiniz.

Elbette Instagram’da oluyor ancak bu kampanyayı yalnızca bu kanalda tanıtmamalı, en iyi uygulamalarla kendi Facebook, Twitter, Pinterest, Linkedin’de paylaşmalısınız .

Belki de bazı blog okuyucularınız veya birkaç e-posta aboneniz vardır, bu nedenle sadık hayranlarınız oldukları sürece sosyal medya kanallarında olanları tanıtmak için yardımlarını isterken onlara ulaşın.

Sana doğru

İlk kez bir yarışma yaratıcısıysanız Instagram yarışması başlatmak çok zor olabilir, ancak onları ne kadar çok yaparsanız, bunda daha iyi olursunuz.

Bir sonraki yarışmanızı oluşturmak için bu ipuçlarını deneyin ve sizin için nasıl çalıştıklarını bize bildirin!

Kaynak: https://mention.com/en/blog/successful-instagram-contest/

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir